Dezinformacja kiedyś i dziś. Jak chronić się przed fałszywymi informacjami?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2024 19:21
Niektórzy twierdzą, że dezinformacja to najstarsza broń świata. Była stosowana nawet w czasach starożytnych, a świetnym przykładem jest słynny koń trojański. Czym tak naprawdę jest dezinformacja i jak się przed nią chronić? Odpowiada Mateusz Demski, autor cyklu audycji "O co chodzi z tą dezinformacją?".
Jak uchronić się przed dezinformacją?
Jak uchronić się przed dezinformacją?Foto: Shutterstock

- W 2017 r. Collins English Dictionary uznało wyrażenie fake news słowem roku. Użycie terminu wzrosło w ostatnich latach o 365%. Jednak to hasło pojawiło się w słowniku już w latach 90. XIX wieku - mówi Mateusz Demski, autor cyklu "O co chodzi z tą dezinformacją?".


Posłuchaj
14:57 PR4_09_12_2024_14_15_Popołudniówa.mp3 O co chodzi z tą dezinformacją? O nieprawdziwych wiadomościach w przeszłości i dziś opowiedział Mateusz Demski

 

Pierwszy odcinek autorskiego cyklu został poświęcony istocie fałszywych informacji. O tym zjawisku opowiedziała Katarzyna Bąkowicz, wykładowczyni Uniwersytetu SWPS. Naukowo zajmuje się dezinformacją oraz analizą skutków społecznych manipulacji medialnych.

- Dezinformacja istnieje od zawsze. Jest ona używana przez ludzi jako narzędzie komunikacyjne. Człowiek ma tendencję do koloryzowania rzeczywistości czy manipulowania innymi - twierdzi rozmówczyni Mateusza Demskiego. - Tam gdzie pojawiała się polityka czy chęć zysku, tam pojawiała się dezinformacja.

Jak mówi Katarzyna Bąkowicz, dezinformacja nie jest zjawiskiem nowym, ale obecnie problem polega na jej bardzo dużym nasileniu. Istnieje ryzyko, że w pewnym momencie dezinformacji będzie więcej, niż treści prawdziwych.


Zobacz także:

- Dezinformacja nie ma wymiaru spektakularnego, że nagle pojawia się fałszywa informacja i wszyscy o niej mówią. Dezinformacja kryje się między wierszami i jest bardzo subtelna - twierdzi Bąkowicz. - Ona wpływa na fundamenty myślenia o świecie oraz kształtowanie poglądów i opinii - dodaje gościni Czwórki. 

***

Na cykl "O co chodzi z tą dezinformacją?" od poniedziałku (9.11) codziennie o 14.00 w "Popołudniówie" zaprasza Mateusz Demski

kajz/ans

Czytaj także

Media społecznościowe. Sprawdź informacje, zanim je podasz dalej

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 20:00
W warunkach wojennych informacje stają się równie skuteczną bronią, co karabiny czy czołgi. Media społecznościowe pełne są fake newsów. Zanim klikniemy "udostępnij" czy "lubię to" - warto sprawdzić źródło wiadomości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

O co chodzi z tą dezinformacją? Cykl Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2024 06:00
Radiowa Czwórka na tropie fake newsów! Zapraszamy na nowy cykl audycji i podcastów "O co chodzi z tą dezinformacją?". Od 9 do 20 grudnia na naszej antenie i platformie podcastowej Czwórki pojawia się dziesięcioodcinkowa seria o tym kto, jak i dlaczego produkuje fake newsy, jak odróżniać prawdę od fałszu, do czego może doprowadzić dezinformacja. Zaprasza Mateusz Demski. 
rozwiń zwiń