Przyszłość technologiczna. Czego możemy się spodziewać w 2025 roku

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2025 12:26
2024 był rokiem, w którym bardzo dużo słyszeliśmy o sztucznej inteligencji. Zaczęła ona wpływać na życie wielu z nas. Jaki będzie rok 2025? W którą stronę pójdzie rozwój tej technologii? 
Jak będzie wyglądał 2025?
Jak będzie wyglądał 2025?Foto: Shutterstock

Na początku roku 2025 wracamy do analizy przewidywań, które snuliśmy na 2024 rok. Jak zauważa Kacper Nosarzewski z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością, prognozowanie to niezwykle trudne zadanie. Rok 2024 przyniósł zarówno trafne przewidywania, jak i niespodziewane rozbieżności. Sprawdzone prognozy obejmowały rozwój dużych modeli językowych i sztucznej inteligencji, które udowodniły swoją przydatność w wielu dziedzinach. Postęp w tym obszarze potwierdza nie tylko ich rosnąca dostępność, ale także zdolność do coraz bardziej zaawansowanego rozwiązywania problemów.


Posłuchaj
36:24 CZWORKA Popołudniówa 2025_01_01-15-12-05.mp3 Kacper Nosarzewski z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością opowie co może nas czekać w nadchodzącym roku (Popołudniówa/Czwórka)

 

- Prognozy dotyczące rozwoju AI, zwłaszcza w obszarze dużych modeli językowych, w dużej mierze się sprawdziły. Postęp technologiczny, szczególnie w dziedzinie sztucznej inteligencji zdolnej do prowadzenia konwersacji czy rozwiązywania problemów, osiągnął poziom zgodny z przewidywaniami. Co więcej, modele te stały się bardziej dostępne, także w wersjach darmowych, co przyspieszyło ich demokratyzację - mówi Kacper Nosarzewski. 

Jednak największą uwagę przyciąga rozwój w kierunku ogólnej sztucznej inteligencji. Modele osiągnęły około 80-83% zdolności poznawczych, jakie przypisujemy ludziom, co wskazuje na zbliżenie się do przełomowego momentu w historii technologii.

Polaryzacja rynku pracy i "rewolucja od góry"

Rozwój sztucznej inteligencji niesie ze sobą ogromne możliwości, ale też zagrożenia. - W przeciwieństwie do wcześniejszych rewolucji technologicznych, w których to głównie prace fizyczne były zastępowane przez maszyny, AGI może zacząć eliminować stanowiska kierownicze i menedżerskie - zauważa ekspert. Polaryzacja rynku pracy może doprowadzić do sytuacji, w której prace fizyczne i mniej wymagające poznawczo pozostaną nieautomatyzowane ze względu na koszty, podczas gdy zaawansowane technologie przejmą zadania wymagające analizy i podejmowania decyzji.

Zobacz też:

Społeczne i ekonomiczne konsekwencje

- Istnieje ryzyko powrotu do systemu, który przypomina feudalizm, z niewielką grupą osób kontrolujących najbardziej zaawansowane technologie i korzystających z większości wypracowanych korzyści - podkreśla gość Czwórki. Taki scenariusz, choć dystopijny, może się ziścić, jeśli odpowiedzialność społeczna i polityczna nie nadąży za postępem technologicznym. 

Technologie przyszłości – co czeka nas w 2025 roku?

Choć przyszłość sztucznej inteligencji pozostaje to na razie zagadka, jedno jest pewne - nadchodzące zmiany będą miały głęboki wpływ na każdy aspekt naszego życia. - Ta ma potencjał nie tylko do rozwiązywania problemów, ale także do ich redefinicji na skalę, jakiej wcześniej nie znaliśmy - podkreśla ekspert.  Rok 2025 może przynieść dalszy rozwój AGI, nowe wyzwania dla rynku pracy oraz kolejne dyskusje o tym, jak technologia powinna być wdrażana w sposób odpowiedzialny. Kluczowe będzie, aby społeczeństwo pozostało aktywne w rozmowie o tym, jak najlepiej wykorzystać potencjał tej nowej ery.

***

Tytuł audycji: Popołudniówa

Prowadzący: Kamil Jasieński 

Goście: Kacper Nosarzewski (Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością)

Data emisji: 1.1.2025

Godzina emisji: 15.13

gV

Czytaj także

Nie tylko sztuczna inteligencja. Czym jest głęboka technologia?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 21:01
W tworzenie nowych technologii zaangażowani są informatycy, ale także naukowcy. Deep tech lub po prostu głęboka technologia to dziedzina badań, która eksploruje nieodkryte wcześniej cyfrowe obszary. Temat pionierskich rozwiązaniach przybliżył ekspert w tej branży - Tomasz Chyrchel.
rozwiń zwiń