Nie tylko wzory, ale też pizza i bąbelki. Kasia Siuzdak przystępnie o nauce

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2025 19:59
Dlaczego ser lepiej smakuje podgrzany? Jak działają woreczki z kulkami z napisem "do not eat"? Jak powstała folia bąbelkowa? Jak znajdziemy odpowiedzi na te pytania, okaże się, że nauka nie jest taka nudna!
Katarzyna Siuzdak pokazuje jak przystępna może być nauka
Katarzyna Siuzdak pokazuje jak przystępna może być naukaFoto: Shutterstock

Katarzyna Siuzdak, doktor habilitowana i profesor maszyn przepływowych Polskiej Akademii Nauk, udowadnia, że nauka może być fascynująca, przystępna i na wyciągnięcie ręki. Jej profil na Instagramie, Science Mission, stał się popularnym miejscem, gdzie trudne zjawiska fizyczne i chemiczne stają się jasne, a edukacja inspirującą przygodą.


Posłuchaj
20:53 CZWORKA Popołudniówa 2025_01_14-15-17-21.mp3 Katarzyna Siuzdak pokazuje jak przystępna może być nauka (Popołudniówa/Czwórka)

 

- Fizyka i chemia nie muszą być abstrakcyjne – to rzeczywistość, którą obserwujemy każdego dnia. Deszcz, śnieg czy kulki absorbujące wilgoć w nowych butach – to wszystko fascynujące przykłady procesów fizykochemicznych - wyjaśnia Katarzyna Siuzdak. 

Dlaczego nauka w szkołach bywa nudna?

Kasia zwraca uwagę na wyzwania, z jakimi mierzą się na co dzień nauczyciele. Napięte programy, brak czasu na eksperymenty i niedostateczne wyposażenie pracowni sprawiają, że lekcje fizyki i chemii często ograniczają się do wkuwania wzorów. Zamiast doświadczeń, które mogłyby rozbudzać ciekawość, uczniowie przyswajają suche fakty, które nie są w żaden sposób atrakcyjne dla uczniów. - Nie obwiniam nauczycieli, bo ich praca to ogromne wyzwanie. Dlatego na moim profilu staram się być wsparciem i pokazywać, że naukę można tłumaczyć prosto, ciekawie, i że eksperymenty są możliwe nawet bez specjalistycznego sprzętu - mówi ekspertka.

Zobacz też:

Nauka przez eksperyment

Jednym z przykładów podejścia Kasi do nauki jest wyjaśnienie, jak działają rzeczy, z którymi na codzień się spotykamy, jak np. znane wszystkim woreczki z kulkami z napisem "do not eat". - To żel krzemionkowy lub glinka bentonitowa, które pochłaniają wilgoć. To, co obserwujemy jako zmianę koloru kulek, to efekt chemiczny, adsorpcja wody - tłumaczy gościni Czwórki, przypominając, by mimo nietoksyczności tego materiału trzymać go z dala od dzieci. W innym filmie opowiada o tym, dlaczego roztopiony ser smakuje inaczej niż zimny (tłuszcz jest nośnikiem smaku, a podgrzanie jedzenia aktywuje nasze kubki smakowe w inny sposób). Takie przykłady pokazują, że nawet pizza może być punktem wyjścia do rozmowy o nauce (a pizza jest całkiem fajna). W audycji "Popołudniówa" Kasia opowiedziała również o tym jak powstała folia bąbelkowa!


Trudne pojęcia w prostych słowach

Na profilu Katarzyny można znaleźć również wyjaśnienia innych zjawisk, jak biały nalot na czekoladzie (wynik złego przechowywania) czy wosk na śliwkach, który chroni owoce przed szkodnikami. - Starannie dobieram tematy, by zachęcać obserwatorów do poszerzania wiedzy, jednocześnie ucząc ich trudniejszych terminów, takich jak wosk epikutylarny - mówi Katarzyna z uśmiechem.

***

Tytuł audycji: Popołudniówa

Prowadzący: Kamil Jasieński 

Gościni: Katarzyna Siuzdak (Ig:@science_mission)

Data emisji: 14.01.2025

Godzina emisji: 15.15

gV