Pokojowa Nagroda Nobla 2024 dla organizacji Nihon Hidankyo

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 16:59
Tegorocznym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla została japońska organizacja Nihon Hidankyo, oddolny ruch ocalałych z ataków atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, znanych również jako Hibakusha. Komisja Noblowska doceniła jej wysiłki na rzecz świata wolnego od broni jądrowej. 
Ogłoszenie laureata Pokojowej Nagrody Nobla
Ogłoszenie laureata Pokojowej Nagrody NoblaFoto: JAVAD PARSA

"Potężna międzynarodowa siła piętnująca broń jądrową - oddolny ruch ocalałych z ataków atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, znanych również jako Hibakusha, otrzymuje Pokojową Nagrodę Nobla za swoje wysiłki na rzecz osiągnięcia świata wolnego od broni jądrowej oraz za ukazanie, poprzez świadectwa, że broń jądrowa nigdy nie powinna być ponownie użyta. Niezwykłe starania Nihon Hidankyo i innych przedstawicieli Hibakusha w dużej mierze przyczyniły się do ustanowienia tabu nuklearnego" - tymi słowami Komitetu Noblowskiego uzasadnił swój werdykt dotyczący wyboru tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla.

W audycji "Popołudniówa" Weronika Puszkar w ramach cyklu "O co chodzi z tymi Noblami?" wspólnie z ekspertami przybliża historię i zasługi oraz na bieżąco komentuje z nimi werdykt Komisji Noblowskiej.

Posłuchaj
09:20 Popołudniówa 11.10.2024 Pokojowa Nagroda Nobla godz.15.04.mp3 O co chodzi z tymi Noblami? O Pokojowej Nagrodzie Nobla mówi Weronika Puszkar (Popołudniówa/Cwórka)

 


Nihon Hidankyo - oddolny ruch ocalałych z ataków atomowych na Hiroszimę i Nagasaki

Historia organizacji Nihon Hidankyo sięga 1956 roku. Wtedy lokalne stowarzyszenia ocalałych ofiar ataków atomowych na Hiroszimę i Nagasaki oraz ofiar testów broni jądrowej na Pacyfiku założyły wspólnie Japońską Konferencję Organizacji na rzecz Ofiar Bomb Atomowych i Termojądrowych.

Komitet Noblowski przy uzasadnianiu decyzji o przyznaniu tegorocznej nagrody właśnie Nihon Hidankyo pochwalił ogromne znaczenie prac tej organizacji w zakresie zbierania i popularyzacji tragicznych świadectw osób, które przeżyły zrzucenie bomb. Przedstawiciel Norweskiego Komitetu Noblowskiego przekazując informację o tegorocznym laureacie dodał, że wyróżnieniem dla Nihon Hidankyo pragnie "uhonorować wszystkich ocalałych z bomb atomowych w Hiroszimie i Nagasaki, którzy pomimo fizycznego cierpienia i bolesnych wspomnień, zdecydowali się wykorzystać swoje kosztowne doświadczenia, aby pielęgnować nadzieję i angażować się na rzecz pokoju".

Zobacz także:

Na wojnach najmniej tracą ci, którzy je wywołują

O omówienie znaczenia działań Nihon Hidankyo dla pokoju na świecie Weronika Puszkar poprosiła prof. dr. hab. Pawła Łukówa z Zakładu Etyki Wydziału Filozofii UW:

- Organizacja Nihon Hidankyo zajmuje się przede wszystkim dawaniem świadectwa nieszczęściu, jakie spotykało ofiary bomby atomowej. To są świadectwa pisane i świadectwa ustne. Chodzi tutaj przede wszystkim o pokazanie skali tego nieszczęścia i tego, że dotyka ono prawdziwych ludzi. Pokazanie też, że na wojnie najmniej tracą nie ci, którzy ją wywołują, a zwykli ludzie […]. Ważna jest też kwestia wiarygodności tych świadectw, zwłaszcza w świecie, w którym coraz częściej pojawiają się rozmaite niewiarygodne informacje i dezinformacje. Tutaj mamy świadectwa z pierwszej ręki, relacje samych ofiar.

80. rocznica zrzucenia bomby atomowej

Komitet przypomniał również, że w 2025 roku minie dokładnie 80 lat od zrzucenia przez armię Stanów Zjednoczonych dwóch bomb atomowych, które doprowadziły do śmierci blisko 120 tysięcy mieszkańców Japonii, a w ciągu kolejnych miesięcy i lat podobna liczna osób zmarła w wyniku powikłań popromiennych. Losy tych, którzy przeżyli, były długo ukrywane i zaniedbywane. Nadzwyczajne wysiłki przedstawicieli Hibakusha przyczyniły się do ustanowienia tabu nuklearnego. 

Jak zauważają rozmówcy Weroniki Puszkar, Pokojowa Nagroda Nobla dla Nihon Hidankyo jest też odpowiedzią na obecny czas, w którym świat jest szantażowany użyciem broni jądrowej przez państwa toczące konflikty zbrojne. Z drugiej jednak strony - jak zauważa w reportażu prof. dr hab. Szymon Malinowski z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego - jak najbardziej uzasadniony strach przed bronią atomową nie powinien generować w nas lęku przed samą energią jądrową. Jak mówi naukowiec, powinniśmy sprzeciwiać się wszystkim próbom użycia broni atomowej, ale nie przekładajmy tego strachu na inne dziedziny życia, w których wykorzystujemy energię jądrową:

- Słowo broń biologiczna, która też jest niszczycielska, nie kładzie odium na słowo "biologia" czy "biologiczna". Niech więc kwestia nierozpowszechniania broni jądrowej nie kładzie odium na słowo "jądrowa". Możemy pozyskać energię z rozpadu czy łączenia jąder atomowych i możemy wykorzystać wiedzę o promieniowaniu do leczenia nas z raka czy wielu innych chorób. To są te pozytywne zastosowania naszej wiedzy, którą zdobyliśmy, na temat tego, jak zbudowane są jądra atomowe - mówi naukowiec.



***

Na cykl "O co chodzi z tymi Noblami?" od poniedziałku (7.10) codziennie o 15.00 w "Popołudniówie" zaprasza Weronika Puszkar

AGJ/wmkor

Czytaj także

Nagroda Nobla 2023 z chemii. Wyróżnienie dla nanotechnologii

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2023 16:00
Nagroda Nobla 2023 z chemii przyznana. Laureatami wyróżnienia są profesorowie: Moungi Bawendi, Louis Brus i Aleksiej Ekimow. Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała tę nagrodę już 115. raz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Nobla z fizyki przyznana. Laureatami pionierzy AI

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2024 14:30
Nagroda trafiła w ręce Johna J. Hopfielda i Geoffreya E. Hintona. Komitet Noblowski docenił badaczy za "fundamentalne odkrycia, które umożliwiają uczenie maszynowe przy zastosowaniu sztucznych sieci neuronowych". W cyklu Czwórki "O co chodzi z tymi Noblami?" wyjaśniamy, jakie znaczenie dla społeczeństwa mają opracowane przez naukowców technologie i dlaczego werdykt komisji wzbudza wątpliwości części środowiska naukowego.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Nobla z chemii przyznana za badania nad białkami

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2024 15:36
Komisja noblowska wyróżniła Davida Bakera "za obliczeniowe projektowanie białek" oraz Demisa Hassabisa i Johna M. Jumpera "za przewidywanie struktury białek". W naszym cyklu "O co chodzi z tymi Noblami?" Weronika Puszkar objaśnia istotę osiągnięcia nagrodzonych naukowców oraz jego znaczenie dla społeczeństwa.  
rozwiń zwiń