Agnieszka Wróbel prowadzi profil @sentymenty_oficjalnie, na którym publikuje content związany z latami 90-tymi. W rozmowie z Kamilem Jasieńskim opowiedziała nie tylko o symbolach, z którymi kojarzy nam się ta dekada, ale również o mroku tamtych czasów.
29:04 CZWORKA Popołudniówa 2025_01_09-15-18-37.mp3 Wracamy do lat 90tych z Agnieszką Wróbel, prowadzącą profil sentymenty_oficjalnie (Popołudniówa/Czwórka)
- Im dłużej siedzę w latach dziewięćdziesiątych, tym bardziej ich nie lubię. Nasz ludzki umysł tak działa, że wypiera przykre rzeczy, o których nie chcemy pamiętać. W tamtych czasach byłam dzieckiem, więc nie miałam wielu trudnych doświadczeń, ale wiem, że moim rodzicom było bardzo ciężko i to była czasami walka o przetrwanie. Często zapominamy o tym, o tej ciemnej twarzy lat dziewięćdziesiątych - mówi Agnieszka Wróbel.
Mroczne oblicze lat 90.
Przestępczość w latach 90. była jednym z najpoważniejszych problemów. Mafijne struktury i brutalne gangsterskie porachunki stały się nieodłącznym elementem tamtej dekady. Agnieszka przytoczyła filmik na YouTube z młodym chłopcem, który liczy pieniądze ze swojej komunii, która odbyła się w latach 90-tych. Okazało się, że chłopiec był z rodziny gangsterskiej. W dzisiejszych czasach często pojawiają się nawiązania do gangsterki z tamtego okresu, jednak mało się mówi o problemach wynikających z tej przestępczości.
Reklamy i kultura konsumpcyjna
Reklamy lat 90. to temat, który wciąż wzbudza emocje. Były długie, kreatywne, ale też seksistowskie i często nieuczciwe. - W prasowych reklamach była wolna Amerykanka np. reklama pasztetu o treści "chcesz spodobać się mężczyźnie? Upiecz mu pasztet", albo reklama kuchenki, gdzie była pani z długimi nogami i facet, który mierzy centymetrem jej nogi. Dziś takie rzeczy by nie przeszły i dobrze - mówi twórczyni internetowa. Jednocześnie wiele z tych reklam stało się ikonami kultury, jak w przypadku kampanii Frugo, która była tworzona przez młodych ludzi.
Zobacz też:
Nostalgia millenialsów
Dzisiejszy rynek chętnie korzysta z nostalgii. Pokolenie millenialsów z sentymentem wspomina produkty i obrazy tamtych czasów, co skutkuje powrotem kultowych marek i reedycją dawnych hitów. - Nostalgia to potężne narzędzie marketingowe, w szczególności dla pokolenia wychowanego w latach 90 - zauważa gość Czwórki.
Polska jakość
W latach 90. dominowało przekonanie, że to, co zachodnie, jest lepsze. Polskie produkty często postrzegano jako gorsze jakościowo. Dziś następuje odwrót tego trendu i coraz więcej osób docenia lokalną jakość i bogactwo polskiej kuchni. - Powrót do regionalnych tradycji to wynik zarówno zainteresowania naszą kulturą, jak i wpływu mediów oraz zagranicznych twórców internetowych - podkreśla ekspertka.
Grzebanie w przeszłości
Agnieszka zdradziła, że poświęca wiele czasu na odkrywanie artefaktów z lat 90. Przeszukuje zarówno stare zdjęć jak i reklamy. Jej praca to nie tylko sposób na zachowanie pamięci o tamtej dekadzie, ale także na przedstawienie jej w nowym świetle. - Gdy inni oglądają seriale, ja szukam zdjęć i materiałów, które przypominają o tamtych czasach - wyjaśnia twórczyni profilu @sentymenty_oficjalnie.
***
Tytuł audycji: Popołudniówa
Prowadzący: Kamil Jasieński
Gość: Agnieszka Wróbel (@sentymenty_oficjalnie)
Data emisji: 9.01.2025
Godzina emisji: 15.15
gV/dz/pr