Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego w audycji "Bez tabu"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 17:37
Przy okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w audycji "Bez tabu" Jakub Jamrozek rozmawiał ze swoimi gośćmi o przepracowaniu, depresji i przemocy psychicznej. Z dr. Sławomirem Murawcem i Joanną Tokar poruszył temat kondycji psychicznej pracowników, a z Urszulą Struzikowską-Marnicz i Szymonem Żyśką omówił książkę "Odzyskaj kontrolę nad swoim życiem. Gaslightning i inne formy przemocy psychicznej".
Rozmowa z psychologiem
Rozmowa z psychologiemFoto: Yuri A/ Shutterstock

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego świętujemy co roku 10 października. W audycji "Bez tabu" popatrzyliśmy na zdrowie psychiczne pod różnymi kątami.

Posłuchaj
93:50 CZWORKA Bez tabu 2024_10_10-20-12-04.mp3 Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego w "Bez tabu" (Bez tabu/Czwórka)

 

Polacy coraz częściej korzystają z zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do pracy. "L4 wystawione ze względu na zaburzenia psychiczne stanowiły 6,4 proc. wszystkich wystawionych zwolnień. To wszystko kosztowało gospodarkę 2,8 mld zł" - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Dlaczego tak się dzieje? Jak dużym problemem wśród pracowników jest depresja? Na ile jest to kwestia przepracowania? Gdzie szukać pomocy? O tym w audycji "Bez tabu" o godzinie 20.00 rozmawiali goście Jakuba Jamrozka, czyli dr Sławomir Murawiec, psychiatra i psychoterapeuta z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, oraz Joanna Tokar założycielka i współwłaścicielka firmy HUMANTRA HR Business Partner.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Zdrowie psychiczne u pracowników

- Od wielu lat dominują u mnie pacjenci, którzy zmagają się z problemami związanymi z ich pracą. Od dłuższego czasu obserwuję, że praca jest powodem wielkiego stresu i generuje problemy natury psychicznej u osób, które wcześniej ich nie miały. Życia tych ludzi są zdominowane przez ich pracę ze względu na presję i zachowania pracodawców, które tworzą niekorzystne warunki pod kątem psychologicznym - mówi dr Sławomir Murawiec. 

Zobacz też:

Przemoc psychiczna

O godz. 21.00 studio Czwórki odwiedzili autorzy książki "Odzyskaj kontrolę nad swoim życiem. Gaslightning i inne formy przemocy psychicznej", czyli psycholożka i socjolożka Urszula Struzikowska-Marynicz oraz dziennikarz i reportażysta z TVN24 Szymon Żyśko. Opowiedzieli o tym, czym jest przemoc psychiczna, jak ją rozpoznać, jakie są jej rodzaje i jak skutecznie się przed nią bronić. Wyjaśnili również słuchaczom pojęcia, takie jak: "gaslighting", "ghosting", "breadcrumbing" i "stalking". Nie należy wartościować, czy przemoc fizyczna, czy psychiczna jest gorsza. Ból fizyczny i ból psychiczny jest jednakowy, tylko ten drugi ukrywany i bez naszej świadomej pracy nie jesteśmy w stanie zniwelować jego skutków - tłumaczy Szymon Żyśko. 

Oprócz tego, że warto zwracać uwagę, czy nie jesteśmy ofiarami przemocy psychicznej, trzeba również pamiętać, że możemy być jej sprawcami. - Każdy z nas jest skłonny do przemocowych zachowań i trzeba to zaakceptować, jednak nie można łączyć akceptacji z przyzwoleniem. Warto zwrócić uwagę na swoje zachowania, zwłaszcza te, które są bardziej impulsywne i prymitywne, ponieważ zauważenie u siebie takich zachowań pozwala nam odzyskać kontrolę - mówi Urszula Struzikowska-Marnicz. 

OCD Awareness Week

13 października zaczyna się OCD Awareness Week i z tej okazji Łukasz Czajkowski, który przygotował klip, mający na celu zwiększenie społecznej świadomości dotyczącej zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, opowiedział w Czwórce o tej chorobie. - Mam OCD i zaczęło się to, jak byłem dzieckiem, niestety dopiero po 20 latach od pierwszych objawów postanowiłem poddać się terapii, to zdecydowanie za długo. Będąc dzieckiem, nie jesteśmy świadomi, że może być coś nie tak, a z czasem objawy OCD się pogarszają - opowiada gość Czwórki, który przestrzega, żeby z podejrzeniem tego zaburzenia od razu kierować się do specjalistów. 

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Dr Sławomir Murawiec, Joanna Tokar, Urszula Struzikowska-Marynicz, Szymon Żyśko, Łukasz Czajkowski

Data emisji: 10.10.2024

Godzina emisji: 20.07

gV/wmkor

Czytaj także

"MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym". Czym jest Pierwsza Pomoc Psychologiczna?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2024 17:30
Młode Głowy to ogólnopolski projekt edukacyjny dotyczący zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Czwórka przyłącza się do tej ważnej dyskusji, stąd nasz udział i audycja specjalna prosto z konferencji "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym". O zdrowiu psychicznym i samej konferencji mówi ekspertka projektu psycholożka i psychoterapeutka Joanna Flis.
rozwiń zwiń