Jak funkcjonuje "bite pokolenie"?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2024 08:20
Dziś bicie dzieci jest przestępstwem. "Klaps", "lanie" klasyfikowane jest jako przemoc i karane. Jednak wielu dzisiejszych dorosłych było karanych biciem - za złą ocenę, podarte rajstopy, niezjedzony obiad. Jak dziś funkcjonuje "bite pokolenie"?
Nadal wiele osób pada ofiarami przemocy domowej
Nadal wiele osób pada ofiarami przemocy domowejFoto: Polskie Radio/Justyna Janas

"W albumie rodzinnym jest takie jej zdjęcie z siódmej klasy: siedzi na kolanach mamy i się do niej przytula. A pod okiem ma siniaka…" tak zaczyna się reportaż Moniki Redzisz w "Wysokich Obcasach" - "Bite pokolenie. Mają po 40, 50 lat i dopiero dziś mówią o strachu przed pasem i kablem od żelazka". To niełatwa lektura, trudne, przerażające wspomnienia rozmówców jego autorki. W Czwórce zapytaliśmy: Jak dziś funkcjonuje "bite pokolenie"? Czy można mówić o "bitym pokoleniu"? 


Posłuchaj
85:14 czwórka bez tabu 05.11.24 20.12.mp3 Audycja "Bez tabu" o przemocy domowej (Bez tabu/Czwórka)

 

Naszymi rozmówcami byli: Monikia Redzisz, autorka reportażu, Mirosława Kątna, przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka, Wiktoria Kinik, rzeczniczka prasowa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, i Joanna Kopycka z działu badawczego Fundacji, Ula Chwedziak, która wychowała się w przemocowym domu, a dziś jest psychoedukatorką, konsultantką interwencji kryzysowej i coachem kognitywnym.

Zobacz także:

- Znam bardzo wiele osób, które były w dzieciństwie karane przemocą. Wtedy to zdawało się być normą społeczną, nikt się nad tym nie zastanawiał jak teraz - mówi Monika Redzisz, jedna z gościni audycji.

Zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci został w Polsce wprowadzony w 2010 roku. Wciąż nie wszyscy się do niego stosują. W 2022 roku 70 procent badanych przyznało, że było zwolennikami prawnego zakazu stosowania kar fizycznych wobec dzieci. Niestety fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wciąż ma pełne ręce roboty.

- Mimo że zakaz stosowania kar fizycznych został wprowadzony w 2010 roku, w wyniku naszego badania aż jedna trzecia Polaków nie wie, że ten zakaz funkcjonuje, lub uważa, że go nie ma - tłumaczy Joanna Kopycka. - Według danych zgromadzonych przez nas w ramach "Diagnozy przemocy wobec dzieci w Polsce" aż ośmioro na dziesięcioro dzieci doświadczyło jakiejś formy przemocy, wliczając także rówieśniczą. Natomiast 30% dzieci padło ofiarami przemocy ze strony bliskich dorosłych.

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Monika Redzisz, Mirosława Kątna, Joanna Kopycka, Ula Chwedziak, Wiktoria Kinik

Data emisji: 05.11.2024

Godzina emisji: 20.12

pj/kajz

Czytaj także

Zmiany w prawie - by pomóc ofiarom gwałtów. Co to oznacza dla kobiet?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2024 14:13
W czerwcu sejm znowelizował Kodeks karny, w tym definicję zgwałcenia, która obowiązywała od 1932 roku. W Czwórce rozmawiamy o konsekwencjach aktu przemocy, jakim jest gwałt, o przeżyciach osób po takim doświadczeniu, a przede wszystkim o tym, gdzie szukać pomocy, i tłumaczymy, czym jest "zgoda". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obojętni? Niezaangażowani? O naszej obojętności - rozmowa w "Otwartym studiu Czwórki" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2024 08:31
"To nie moja sprawa. O naszej obojętności" to hasło drugiej odsłony "Otwartego studia Czwórki". Justyna Dżbik-Kluge, Jakub Jamrozek oraz zaproszeni eksperci i uczniowie rozmawiali o tym, czy mamy w sobie empatię, czy reagujemy i pomagamy.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest mobbing? Jak chronić jego ofiary?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2024 07:30
Z badań wynika, że aż 93 procent pracowników doświadczyło co najmniej raz zachowań, które mogą być uznane za mobbing. Jak definiowany jest mobbing, jak go rozpoznać i jak chronić jego ofiary?
rozwiń zwiń