Czy więcej znaczy lepiej? Jak zadbać o balans w życiu i przed świętami?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2024 08:13
Black Friday wciągnął nas w wir przedświątecznych zakupów. Sklepowe półki uginają się od mnogości towarów, do domu wracamy obładowani - kupujemy inspirowani mediami społecznościowymi, reklamami, często potrzebami, których tak naprawdę nie mamy. Jak się z tego wyrwać, jak odnaleźć w tym spokój i siebie?
Czy więcej znaczy lepiej?
Czy więcej znaczy lepiej? Foto: Shutterstock/Jag_cz

Przesyceni bodźcami i informacjami stajemy w obliczu zjawiska, gdzie mnogość przedmiotów, wiadomości i idei przytłacza nas swoją ilością. Brakuje nam narzędzi selekcyjnych, by móc wybrać to, co wartościowe.


Posłuchaj
92:14 PR4_04.12.2024_20.06_Bez_tabu 20.06.11 21.53.43.mp3 Ile jest nam dziś potrzebne? Jak nadmiar wpływa na nasze życie? (Bez tabu/Czwórka)

 

Kultura nadmiaru dogania nasz na zakupach, przedświąteczny czas jest wyjątkowym na to dowodem. Jednak nadmiar wkrada się też w inne aspekty naszego życia - podejmujemy dodatkową pracę, uczymy się kolejnego języka, zapisujemy na kolejne studia. Jakub Jamrozek swoim gościom i Czwórkowym słuchaczom zadał pytanie: Ile rzeczy jest nam potrzebnych do życia? Dr Julia Kołodko, doradca i trener w obszarze nauk behawioralnych, ekonomistka szczerze przyznała, że w swoim życiu ma za dużo rzeczy, ale wciąż stara się znaleźć równowagę. Przy zakupach też kieruje się pytaniem, czy danej rzeczy rzeczywiście potrzebuje, a może jedynie chce ją mieć. Stara się też, by każdy przedmiot w jej domu miał swoje miejsce. 

Czytaj też:

Natalia Kraus–Kowalczyk, Pani od slow life, autorka książek "Slow life w wielkim mieście" i "Miej Mniej. Jak żyć prosto i szczęśliwie?" ma mało rzeczy, ale wciąż wydaje jej się, że ich jest za dużo, więc regularnie robi declutteringi czyli odgracania. Podczas tego procesu kieruje się pytaniem: Czy dana rzecz sprawia mi radość?


Ekspertki, gościnie "Bez tabu" zwracają uwagę na przytłaczający nas świat rzeczy i informacji. Wskazują na mocny wpływ social mediów, informacji, porównywanie się z innymi, osobiste doświadczenia wyniesione z domu, ale też dopaminę , hormon, który powoduje, że wciąż chcemy więcej. 

Kuba Jamrozek porozmawiał również z Markiem Kamińskim, podróżnikiem. Panowie zanurzyli się w drogę, w niej szukali sposobu na wyciszenie. 

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: dr Julia Kołodko (doradca i trener w obszarze nauk behawioralnych), Natalia Kraus-Kowalczyk (Pani od slow life, autorka książek "Slow life w wielkim mieście" i "Miej Mniej. Jak żyć prosto i szczęśliwie?"), Marek Kamiński (podróżnik)

Data emisji: 04.12.2024

Godzina emisji: 20.06

pj/am

Czytaj także

"Otwarte studio Czwórki". Epidemia samotności? Gdzie szukać na nią recepty? [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2024 10:00
W Polsce samotności regularnie doświadcza około 45 proc. osób w wieku 18-34 lat i 39 proc. osób powyżej 65. roku. W "Otwartym studiu Czwórki" Jakub Jamrozek i jego goście rozmawiali o tym, jak poradzić sobie z samotnością, gdzie szukać skutecznej pomocy i jak nie dać się oszukać biznesom, które z żerowania na naszym osamotnieniu czerpią ogromne zyski.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Polacy mają czas na kulturę? I co ona nam daje?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 09:47
Kino, teatr, literatura, sztuka, muzyka - korzystamy z tego chętnie, choć nie zawsze mamy na to czas. W pędzie życia to właśnie z tego aspektu najczęściej rezygnujemy, nie zdając sobie sprawy, że to również on wpływa na nasz dobrobyt i zadowolenie z życia. 
rozwiń zwiń