VIDEO
Tematem czwartkowego "Otwartego studia Czwórki" była samotność. Jeszcze do niedawna był to bagatelizowany problemem zdrowia publicznego, z którym miliony ludzi zmagały się na własną rękę. Od kiedy jednak Komisja Europejska w 2023 roku opublikowała raport, z którego wynika, że nawet ponad połowa Europejczyków może czuć się samotna, wprost zaczęto mówić o globalnej epidemii samotności i nazywać ją chorobą XXI wieku.
- Samotność odczuwamy wszyscy i jest to przynależne kondycji ludzkiej, chociażby dlatego, że w etapie dojrzewania uczymy się tego, że jesteśmy odrębnymi i że mamy osobną tożsamość, więc to poczucie samotności jest wpisane w bycie człowiekiem - tłumaczy Joanna Czeczott, redaktorka naczelna Portalu Wiedzy.
114:24 CZWORKA Otwarte studio Czwórki - samotność (mp3) 2024_10_03-20-00-34.mp3 Epidemia samotności i jak sobie z nią radzić? (Otwarte studio Czwórki/ Czwórka)
Określenie to nie wydaje się być przesadzone zważywszy na to, że badania wskazują, że dotyka ona wszystkie grupy społeczne - bez względu na wiek, płeć, wykształcenie czy status społeczny - a skutki związanej z nią izolacji społecznej mogą podnieść prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca, udaru, lęku, depresji i demencji.
W "Otwartym studiu Czwórki" Jakub Jamrozek i jego goście rozmawili m.in. o tym co leży u źródła tego, że samotności doświadcza dzisiaj tak wiele osób. Czy to efekt czasów, w których żyjemy? Czy przyczyną epidemii samotności jest to, że jako społeczeństwo tracimy umiejętność nawiązywania bliskich relacji?
Gospodarz audycji pytał też zaproszonych ekspertów o to, czy na samotność istnieje recepta , a jeśli tak, to gdzie jej szukać.
Film samotność
Spotkanie zaczęło się od projekcji trwającego minutę filmu "Samotność" Aleksandra Szeląga, który otrzymał nagrodę główną i statuetkę Grand Prix w konkursie #63sekundy organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. - Głos który słyszałam w tym filmie, to głos który ja często słyszę u siebie w gabinecie, to są te same sformułowania, których używają ludzie, którzy czują się bardzo samotni - mówi psycholożka Patrycja Wonatowska.
VIDEO
Ministerstwo do spraw samotności
Na świecie istnieją 3 ministerstwa zajmujące się problemem samotności, jedno w Wielkiej Brytanii, drugie w Japonii, a trzecie powstało w Polsce. - Stworzyliśmy to ministerstwo, ponieważ zauważyliśmy ogromny problem z samotnością w Katowicach, czyli w mieście, w którym działamy - opowiada Sylwia Blacha.
"Otwarte studio Czwórki" poświęcone tematowi samotności
Wzór męskiej samotności
Podczas rozmowy poruszony został również temat różnicy między damską i męską samotnością. - Wzorce dotyczące tradycyjnego mężczyzny, który nie mówi o swoich emocjach, nadal pokutują w naszym społeczeństwie, bo mężczyzną trudno jest rozmawiać o swoich emocjach i nie wypada się przyznać do tego, że jest samotny - tłumaczy dr Paweł Maranowski.
Otwarte studio Czwórki - to rozmowy z ekspertami, ale i publicznością, której obecność w Czwórce jest bezcenna fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio
Pandemia i social media
Jednymi z głównych problemów powodujących samotność, wskazanych przez rozmówców "Otwartego studia Czwórki" była pandemia i social media. Zachęcamy do obejrzenia całej wideorelacji na YouTube, na kanale Czwórki lub wysłuchania jej.
***
Tytuł audycji: "Otwarte Studio Czwórki"
Data emisji: 03.10.2024
Godzina emisji: 20.00
Prowadzący: Jakub Jamrozek
Goście: Sylwia Blacha , główna koordynatorka świątecznych wydarzeń dla samotnych, Fundacja Wolne Miejsce, Oktawia Kromer , autorka książki "Usługa czysto platoniczna", Patrycja Wonatowska , psycholożka, seksuolożka, psychoterapeutka, współtwórczyni Instytutu Pozytywnej Seksualności, dr Mariola Kosowicz , psycholożka, psychoonkolożka, kierowniczka poradni psychoonkologii w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie, Joanna Czeczott , dziennikarka, redaktorka naczelna Portalu Wiedzy i wicenaczelna magazynu "Kosmos dla Dziewczynek", Nina Woderska , ambasadorka III edycji projektu "Generator Innowacji. Sieci Wsparcia", realizowanego przez PCG Polska w partnerstwie z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę", dr Paweł Maranowski - socjolog, prorektor ds. studenckich Collegium Civitas, Rafał Janczuk , wolontariusz ze Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich, Joanna Paduszyńska , prezeska i założycielka Fundacji Słonie na Balkonie pomagającej dzieciom w kryzysie psychicznym.
AGJ/ gV