Opieka nad rodzicami - temat skomplikowany. "Zwykle nie jesteśmy na to przygotowani"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2024 12:04
Przychodzi w życiu taki moment, kiedy role się odwracają. Rodzic starzeje się, choruje, więc my, już jako dorośli, powinniśmy się nim zaopiekować. U niejednej osoby pojawią się jednak wątpliwości - jest to w końcu zajęcie wyczerpujące. Jednocześnie wymaga od nas rezygnacji z niektórych planów czy aspiracji życiowych. Krytycy powiedzą, że rodzice potrafili zrobić dla nas to samo, kiedy byliśmy dziećmi. Jak powinniśmy więc podchodzić do opieki nad rodzicem?
Czy opieka nad starzejącym się bądź chorującym rodzicem powinna być obowiązkiem?
Czy opieka nad starzejącym się bądź chorującym rodzicem powinna być obowiązkiem?Foto: chayanuphol/Shutterstock
  • Opieka nad starzejącymi się lub chorymi rodzicami - czy to obowiązek dzieci? O tym Jakub Jamrozek rozmawiał z ekspertami w audycji "Bez tabu".
  • Psychologowie zwracają uwagę, że poczucie konieczności zaopiekowania się rodzicami może wynikać z presji otoczenia. Warto jednak pamiętać, że rodzic może wymagać opieki na różnych - mniejszych lub większych - poziomach.

Dlaczego niektórzy ludzie nie decydują się na opiekę nad rodzicami? Okoliczności mogą być różne. Psycholog Magdalena Tereszkiewicz-Mosek wyjaśnia, że taka osoba na przykład sama znajduje się w trudnej sytuacji. Niechęć do opieki może wynikać również ze złych relacji w rodzinie. - Nie zawsze ci rodzice byli idealni, nie zawsze przekazują takie wartości. Czasem dorosłe dzieci nie chcą mieć nic wspólnego ze swoimi rodzicami i musimy rozumieć, że mają do tego prawo - tłumaczy ekspertka.

- Nie możemy nikogo zmusić do tego, by się opiekował rodzicami. Nie mamy też prawa w Polsce, które by tego wymagało - mówi psycholog i dodaje, że niektóre osoby podejmują się opieki mimo wyrządzonych krzywd. W tej sytuacji to rodzic może jednak stać się ofiarą przemocy. - To nawet nie jest na zasadzie odwetu. Zostaliśmy w czymś wychowani; jeśli ktoś tego nie przepracował, też zastosuje przemoc wobec osoby słabszej. To też trzeba brać pod uwagę przy opiece nad osobami starszymi - zaznacza.

Czytaj także:

"Jest tendencja do tego, by skupiać się na sobie"

- To bardzo dramatyczny temat. W Chinach czy Japonii jest absolutnie oczywiste, że opiekujemy się starszymi i rodzina jest wielopokoleniowa. Natomiast u nas z biegiem lat jest to coraz mniej oczywiste. Jest taka tendencja, by skupiać się na sobie i swoich potrzebach - zwraca uwagę psycholog Paweł Droździak.

Gość audycji "Bez tabu" zaznacza, że przy powrocie do rodziców jednocześnie wracamy do relacji, z której wyrośliśmy. A wtedy może okazać się, że znowu jesteśmy dziećmi, bo tak wciąż traktują nas rodzice. To z kolei dla niektórych może być trudne. - Poza tym nie oszukujmy się: jeżeli opiekujemy się starszą osobą, a pewnie właśnie skończyliśmy opiekować się dzieckiem, to nie zajmiemy się sobą, jak ta kultura naucza - komentuje psycholog. 

Odpowiedzialność czy presja?

Zwolennicy podjęcia opieki nad rodzicami argumentują swoje stanowisko między innymi tym, że to dzięki rodzicom mogliśmy zdobyć wykształcenie i wejść w dorosłe życie. Psycholog Leszek Guga, moderator szkoleń w ramach projektu Damy Radę, zaznacza, że konieczność opieki nad rodzicami może jednak być efektem presji społecznej. Jednocześnie zaznacza, że możemy po prostu czuć, że wypada (bądź należy) przejąć opiekę. Wiele jednak zależy od sytuacji w rodzinie. - Nie wiemy, czy wynika to bezpośrednio z tego, ile miłości się dostawało, albo chęci odwdzięczenia. Według statystyk jednak najczęściej opiekunką zostaje najstarsza córka - opowiada ekspert.

- Mimo że zmieniamy się na bardziej indywidualistycznych, gdzieś siedzą w nas te oczekiwania, które mają wszyscy inni. To, jak inni będą potem myśleć, patrzeć na to, na pewno determinuje to, jak ta opieka będzie wyglądać na początku - tłumaczy Leszek Guga.


Posłuchaj
47:10 CZWORKA (mp3) 2024_08_14-21-08-01.mp3 Opieka nad rodzicami - temat skomplikowany. "Jest tendencja do tego, by skupiać się na sobie" (Bez tabu/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Paweł Droździak (psycholog), Magdalena Tereszkiewicz-Mosek (psycholog z Harmonii Poradni Zdrowia), Leszek Guga (psycholog, moderator szkoleń projektu Damy Radę)

Data emisji: 14.08.2024

Godzina emisji: 21.05

qch/wmkor

Czytaj także

Miasto bezpieczne, czyli jakie? To zależy od odczuć mieszkańców

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2024 12:34
Każdy chce mieszkać w bezpiecznym mieście. Co jednak stanowi o tym, że w danej aglomeracji nie odczuwamy zagrożenia? Okazuje się, że to złożone zagadnienie. - Papierkiem lakmusowym jest to, czy Polacy czują się bezpiecznie w swoich miastach - ocenia insp. Katarzyna Nowak, rzeczniczka Komendy Głównej Policji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To nic nowego". Migracje klimatyczne i wynikające z nich zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2024 11:06
Czy biorąc pod uwagę tegoroczne rekordowe temperatury np. w Grecji czy na Chorwacji, problem dotknie lub już dotyka Europę? Czy Polska może być również zagrożona? Jak polskie społeczeństwo reaguje na odmienność koloru skóry, religii, kultury czy statusu materialnego? Czy nauczyliśmy się budować wspólnoty, czy nadal obawiamy się migrantów? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w kolejnym wydaniu audycji "Bez tabu".
rozwiń zwiń