Warszawski Ansambl Międzypokoleniowy. Zespół muzyczny dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 13:56
Warszawski Ansambl Międzypokoleniowy to wyjątkowy zespół chóralny, które otwarty jest dla każdego, kto chce śpiewać. W audycji "Czwórka w plenerze" Gaba Kunert, współzałożycielka zespołu, opowiedziała Weronice Puszkar o całej muzycznej inicjatywie od podszewki.
Jak zacząć śpiewać w chórze?
Jak zacząć śpiewać w chórze?Foto: Polskie Radio

Zespół dla każdego

Chóry i grupy muzyczne zazwyczaj kojarzą się z koniecznością posiadania talentu do śpiewu. Jednak dla początkujących lub mniej lotnych pod względem głosu na pomoc przychodzi Warszawski Ansambl Muzyczny. - Słowo "ansambl" to po prostu zespół. Nazwa pochodzi z francuskobrzmiącego "ensemble", które odnosi się do zazwyczaj kameralnych grup. My chciałybyśmy to spolszczyć i tak już zostało - mówi Gaba Kunert, współzałożycielka Warszawskiego Ansamblu Międzypokoleniowego, znana również z takich inicjatyw jak Telefon Pogadania.


Posłuchaj
26:01 czwórka czwórka w plenerze 18 sierpnia 2024 11.14.mp3 Gaba Kunert o śpiewaniu i Warszawskim Ansamblu Międzypokoleniowym (Czwórka w plenerze/Czwórka)

 

- Są wśród nas osoby, które mają wykształcenie muzyczne i doświadczenie w śpiewaniu. Jednak niektórzy w zespole nigdy nie działały muzycznie. My nie szukałyśmy żadnych specjalnych barw i tonów; chodzi o radochę ze wspólnego śpiewania. Jak na zespół około 60 czy 70 osób brzmimy wspaniale - opowiada gościni Weroniki Puszkar.

Wiek nie gra roli

Jedna z założycielek zespołu opowiedziała na antenie Czwórki, jak doszło do rozpoczęcia jego działalności - Pomysł na Warszawski Ansambl Międzypokoleniowy powstał w mojej głowie. Udało mi się znaleźć fantastyczną ekipę osób, które podążyły razem ze mną. Ostatecznie zespół założyłyśmy z moimi dwiema przyjaciółkami. Uruchomiłyśmy też stowarzyszenie, które, mam nadzieję, będzie niedługo zarejestrowane - opowiada Gaba Kunert. - Potem zaczęłyśmy się ogłaszać w mediach społecznościowych. Tam to się poniosło bardzo daleko. Na pierwsze nabory zgłosiło się aż 150 osób.

- Wśród nas są osoby w różnym wieku; emeryci, studenci, licealiści, ale również wszyscy pomiędzy. Dołączyła do nas dziewczyna z Brazylii, która jest doktorantką na studiach polskiego języka migowego - mówi współzałożycielka zespołu w audycji "Czwórka w plenerze". - Wspólne śpiewanie i muzykowanie to niezwykle integrująca rzecz. Teraz skupialiśmy się na pracy, ale chcemy się razem bardziej poznać.

Różnorodność w muzyce

Działalność zespołu prowadzonego przez Gabę Kunert wymyka się z tradycyjnych muzycznych ram. - W naszym zespole są osoby, które śpiewają jak w klasycznym chórze; mamy podział na soprany, alty, basy i tenory - tłumaczy gościni Czwórki. - Niektórzy członkowie nie wpisują się w tą klasyfikację. Przykładowo, w zespole są mężczyźni, którzy śpiewają typowo żeńskie, wysokie głosy.

- Tak jak w każdym takim projekcie, prowadzenie go wiąże się z odpowiedzialnością. Są wzloty i upadki, momenty wspaniałe i trochę gorsze. To organizacja sporej grupy osób, którą trzeba skoordynować. Zależy nam, aby na bieżąco słuchać członków. Zdarzają się rzeczy, którym nie jesteśmy w stanie sprostać. Na tym też polega bycie w grupie, na wspólnej pomocy i wyrozumiałości - tłumaczy Gaba Kunert.

***

Tytuł audycji: Czwórka w plenerze

Prowadzący: Weronika Puszkar

Gość: Gaba Kunert (współzałożycielka zespołu Warszawski Ansambl Międzypokoleniowy)

Data emisji: 18.08.2024

Godzina emisji: 11.14

kajz

Czytaj także

100 lat Chóru Akademickiego UW - koncertowy jubileusz

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2023 22:22
Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego jest jednym z najstarszych zespołów akademickich w Polsce. W tym roku świętuje stulecie swojego istnienia i z tej okazji zaprasza na koncerty jubileuszowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Adele straciła głos? Bartek Caboń zdradza tajemnice gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 14:50
Głos to najpiękniejszy instrument świata i dlatego trzeba o niego dbać. - Nie da się go schować jak gitary do futerału, bo jest z tobą cały czas. Trzeba wiedzieć, jak się o niego troszczyć - mówi Bartek Caboń, wokalista, trener wokalny i autor książki "Dlaczego Adele straciła głos?".
rozwiń zwiń