Czy Polska jest gotowa na legalizację marihuany?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 11:07
W tym roku minęło 5 lat, odkąd w polskiej aptece można kupić medyczną marihuanę na receptę. Jak zmieniła się perspektywa Polaków i czy jesteśmy gotowi na legalizację? W audycji "Bez tabu" Jakub Jamrozek rozmawiał z gośćmi na temat obecność konopi zarówno w formie leków, jak i rekreacyjnej.
Legalizacja marihuany w Polsce - czy to możliwe?
Legalizacja marihuany w Polsce - czy to możliwe?Foto: Shutterstock/Bukhta Yurii

Konopie mogą być środkiem na wiele chorób i bólu

Możliwość kuracji za pomocą produktów konopnych zmieniła rzeczywistość wielu pacjentów. Pięć lat temu, kiedy rozpoczęła się legalna sprzedaż medycznej marihuany, mit szkodliwego narkotyku zaczął kruszeć. - Dostęp do medycznej marihuany w Polsce odmienił życie wielu ludzi - mówi Mateusz Zbojna, autor podcastu konopnego "Otwieramy oczy". - Konopie są lekarstwem, które pomagają w bardzo dużym spektrum chorób. Medyczną marihuanę stosuje się, między innymi, na stwardnienie rozsiane, porażenie mózgowe czy przewlekłe bóle. Konopie pomagają radzić sobie także ze stresem pourazowym czy nawet z biegunką.

- Konopie można stosować na zaburzenia snu. W porównaniu do leków na bezsenność mają o wiele mniejszą listę działań niepożądanych. Konopie są również o wiele mniej uzależniające niż niektóre leki oraz jego pochodne - uzupełnia Jakub Gessler Nowak ze stowarzyszenia Społeczna Inicjatywa Narkopolityki.


Posłuchaj
81:45 czwórka bez tabu 3 wrzesnia 2024 20.05.mp3 Wady i zalety rekreacyjnej marihuany (Bez tabu/Czwórka)

Medyczna marihuana w onkologii 

Proces wdrażania leku zawierającego substancje konopne do obiegu medycznego wiąże się z podjęciem wielu działań, również tych informacyjnych. - Przed legalizacją medycznej marihuany sama przeprowadzałam kampanie wśród lekarzy oraz szkolenia dla onkologów. Te substancje mają ogromny potencjał leczniczy. Listę schorzeń, na które można stosować konopie, uzupełniłabym o padaczkę lekooporną wśród dzieci - mówi Jagoda Władoń-Wilecka, specjalistka psychoterapii uzależnień i dyrektorka ośrodka MONAR w Wyszkowie.

Legalizacja w Polsce - wady i zalety

Legalizacja niesie ze sobą zalety; instytucjonalnie ukróca się procedery kryminalistów, a potencjalni konsumenci mogą się zaopatrywać w towar przebadany pod kątem jakości. - Główną zaletą legalizacji marihuany jest kontrola zarówno wieku podczas sprzedaży, jak i czystości produktów konopnych - takie zdanie podzielają Jagoda Władoń-Wilecka i Mateusz Zbojna. - Kontrola jakości wyeliminuje z obiegu syntetyczne kannabinoidy. Te związki działają na te same receptory co preparaty z naturalnej konopi. Ich efekt jest o wiele mocniejszy oraz bardzo szkodliwy. Dopalacze, o których głośno było w przeszłości, to właśnie syntetyczne kannabinoidy - dodaje Jakub Gessler Nowak.

- Jako terapeutka jestem zdania, że najgorsze, co można zrobić, to karać. Najpierw depenalizacja, a potem dekryminalizacja - zaznacza Jagoda Władoń-Wilecka. - Moi podopieczni są przez państwo postrzegani tak samo, jak osoby rozprowadzające nielegalną marihuanę. Są zarówno poszkodowanymi przez narkobiznes, jak i sprawcami w świetle prawa.

Całkowita legalizacja to ogromne przedsięwzięcie dla kraju. Państwo musi być bardzo dobrze przygotowane na następstwa związane z wprowadzeniem konopi do ogólnego obiegu. - Obawiam się tego, co zrobi nielegalna sfera narkobiznesu po ewentualnej legalizacji. Utrata zysków z rozprowadzania marihuany będzie musiała czymś zostać zastąpiona - opowiada gościni Czwórki. - Istotne jest, żeby przy legalizacji nie wylać dziecka z kąpielą. Trzeba najpierw przewidzieć konsekwencje tej zmiany i skutecznie przeciwdziałać negatywnym skutkom tej regulacji.

Jak wygląda kwestia konopna w krajach Europy?

Od 1 kwietnia 2024 rekreacyjna marihuana jest legalna za naszą zachodnią granicą. - Jak chodzi o Niemcy, to jest za wcześnie, żeby wyciągać wnioski. Systemy upraw w cannabis clubach jeszcze nie ruszyły - relacjonuje Gessler Nowak. - Zaś potencjalna legalizacja rekreacyjnej marihuany w Polsce może sprawić, że przepisy dotyczące przygotowania preparatów medycznych będą mniej skomplikowane, a sam produkt w aptece będzie tańszy.

- System holenderski jest zły; zdepenalizowana jest sprzedaż i posiadanie. Wiąże się z tym, że głównymi dostawcami są nadal kryminaliści. Coffee shopy są napełniane przez dilerów; jest to kontrolowana sprzedaż, ale bez badania jakości samego produktu - tłumaczy gość Czwórki ze stowarzyszenia Społecznej Inicjatywy Narkopolityki.

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Jagoda Władoń-Wilecka (psychoterapeutka uzależnień, dyrektorka ośrodka MONAR w Wyszkowie), Jakub Gessler Nowak (Społeczna Inicjatywa Narkopolityki) oraz Mateusz Zbojna (twórca podcastu "Otwieramy oczy")

Data emisji: 03.09.2024

Godzina emisji: 20.05

kajz/pj/wmkor

Czytaj także

Marta Markiewicz: kiedyś żyłam melanżem, dziś organizuję trzeźwe imprezy

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 10:09
Marta Markiewicz od ponad 7 lat jest trzeźwa. Kiedyś alkohol i narkotyki towarzyszyły jej na każdej imprezie. Dziś wciąż lubi imprezować - robi to na trzeźwo - do wspólnej zabawy zaprasza na SobeRave, które organizuje. Jako asystentka zdrowienia pomaga też uzależnionym wejść na drogę bez używek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fentanyl - czy mamy w Polsce do czynienia z epidemią?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 17:40
W ostatnim czasie wiele w przestrzeni medialnej mówi się o fentanylu. W Czwórce wraz z ekspertami sprawdzamy, co się tak naprawdę kryje pod tą nazwą. Czy, pomimo często dramatycznych doniesień, które do nas docierają, mówienie o epidemii fentanylu w Polsce jest uzasadnione?
rozwiń zwiń