Jak zdecydować się na zmianę i przebranżowić się? Może IT to dobry wybór

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 10:53
W Polsce zmiana pracy często kojarzona jest z obawami, wyzwaniami nie do udźwignięcia - nie lubimy tego. Aleksandra Bis, z fundacji Dare it, przekonuje, że dobrze zaplanowana zmiana może być świetną okazją na sukces - warto ją jednak dobrze zaplanować.  
Dla ponad połowy kobiet w Polsce, które przychodzą do IT, był to drugi, lub kolejny wybór.
Dla ponad połowy kobiet w Polsce, które przychodzą do IT, był to drugi, lub kolejny wybór.Foto: shutterstock/Gorodenkoff
  • Zmiana pracy bywa wyzwaniem i wiąże się z obawami. Warto jednak zmienić myślenie i potraktować ją jako okazję. 
  • Czwórkowa gościni zauważa, że przebranżowienie może być lepszym rozwiązaniem, niż tkwienie w pracy, zawodzie, który nie daje nam satysfakcji.
  • Powodów przebranżowienia jest dużo, jednym z nich jest macierzyństwo. 
  • Fundacja Dare it pomaga wspiera kobiety w przebranżowieniu i rozwijaniu się w branży IT. 
  • Jak zmienić pracę?

Ludzie nie lubią zmian, boją się ich. W Polsce zmiana zawodowa to często temat tabu. Wielu wydaje się, że wyuczony zawód musimy wykonywać do emerytury. Aleksandra Bis, założycielka fundacji Dare it, która wspiera kobiety w przebranżowieniu i rozwijaniu się w branży IT, przekonuje, że zmiana może być okazją. Podobnie jak Kasia Dydo uważa, że jedyną stałą w naszym życiu jest właśnie zmiana. 

Zmiana pracy to okazja

- Warto nie myśleć o zmianie w kategoriach porażki - podkreśla. - W ciągu życia zmieniamy się jako ludzie, zmienia się też branża, rynek. Zmiana może być reakcją na własne potrzeby, które z biegiem lat mogą być inne. Praca, którą wykonujemy z naszymi podopiecznymi polega na tym, by postrzegać to jako okazję, coś ekscytującego. 

Czwórkowa gościni zauważa, że przebranżowienie może być lepszym rozwiązaniem, niż tkwienie w pracy, zawodzie, który nie daje nam satysfakcji. Ważne jest jednak przygotowanie. 

- Chęć zmiany może być bardzo pozytywnym doświadczeniem, a czasem może być spowodowana dojściem do granicy frustracji i cierpliwości - wyjaśnia specjalistka. - To nie jest łatwe. Kluczowa jest tu wytrwałość, ale odwaga też się liczy. Znam historie osób przebranżawiających się z bardzo różnych ścieżek i wchodzących na rynek IT. Bywa to zmiana bardzo radykalna. 

Kiedy zmienić pracę?

Wśród symptomów świadczących o tym, że powinniśmy coś zmienić gościni Kasi Dydo wymienia:

  • brak poczucia satysfakcji,
  • poczucie znużenia, dojścia do ściany,
  • czynniki finansowe.

Zdradza też, że dużym katalizatorem dla wielu osób była również pandemia. A częstym powodem przebranżawiania się jest macierzyństwo. 

- Kobiety, które stały się mamami, są na urlopie macierzyńskim i myślą o eklektycznym czasie pracy nierzadko decydują się na przebranżowienie - mówi Aleksandra Biś. - Wskazują, że chcą tworzyć coś, z czego będą dumne, coś co będzie dawać im satysfakcję. Macierzyństwo może być zapalnikiem. 

W Polsce młode matki nie zawsze mają łatwy i udany powrót do pracy, a z drugiej strony oceniane są jako pracowniczki świetnie zorganizowane, dojrzalsze, cenne dla pracodawcy. 


Posłuchaj
32:09 Czwórka girls talk 25.07.2024 aleksandra bis 19.11.mp3 Jak zdecydować się na zmianę, jak się przebranżowić i zacząć karierę w IT? (Girls'talk/Czwórka)

 

Aleksandra Biś podkreśla zalety pracy w sektorze IT. Okazuje się, że dla ponad połowy kobiet w Polsce, które przechodzą do IT, był to drugi, lub kolejny wybór. - W naszej fundacji głównie pracujemy z dziewczynami w wieku 25-35 lat, większość z nich ma już za sobą jakieś doświadczenia zawodowe. 

Czytaj także:

Jak przygotować się na zmianę?

Decyzja o zmianie pracy nie powinna być nagła, podejmowana pod wpływem emocji, radzi ekspertka. - Warto się do niej przygotować. Jeśli już o niej myślimy - to sukces. Czas stworzyć plan - mówi. - Trzeba się zastanowić co jest naszym celem, jak działać, rozeznać we własnych zasobach, również tych czasowych i finansowych. Bo zmiana jest długofalową inwestycją, to proces. W naszej fundacji wskazujemy, że przebranżowienie trwa rok, czasem dłużej. 

Aleksandra Biś zwraca uwagę na kwestię zarobków w nowej branży, co często umyka. - Zwykle zaczynamy z mniejszymi zarobkami - wyjaśnia. - Choćby z tego względu warto otoczy się sojuszniczkami, osobami takimi jak my, w podobnej sytuacji, na podobnej drodze. To co my robimy w Dare it to m.in. pokazujemy historie sukcesów. Sukces jest możliwy, choć nie zawsze łatwy. 

W "Girls'talk" Kasia Dydo i Aleksandra Biś rozmawiały o programach fundacji Dare it i tym, czy branża IT jest branżą przyszłości. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Dare IT (@dareit.community)

***

Tytuł audycji: "Girls' talk"

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Aleksandra Biś

Data emisji: 25.07.2024

Godzina emisji: 19.11

pj

Czytaj także

Cleo Ćwiek: dobrostan - nie mieć go jest fatalnie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 11:29
- Gdy myślę: "dobrostan psychiczny", to myślę o nim jak o uczuciu, które wiem, że teraz mam, i wiem, jak to jest go nie mieć. Nie mieć go jest fatalnie - przyznaje Cloe Ćwiek, modelka, założycielka fundacji Można Zwariować, której jedna z ostatnich kampanii skupia się na dbaniu o swój własny dobrostan, pomocy samemu sobie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety na rynku pracy. "Nie jest źle, ale wciąż może być lepiej". Zetki przynoszą zmiany

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 07:24
Współczesny rynek pracy zmienia się błyskawicznie, wraz z nim zmienia się zawodowa pozycja kobiet. Aktualnie 63 procent kobiet w Polsce jest aktywnych zawodowo, ta proporcja jest większa w najmłodszej grupie dorosłych kobiet - jakie zmiany przynoszą kobiety z gen Z?
rozwiń zwiń