Kobieta w kulturze słowiańskiej. Jakie były nasze przodkinie?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2024 08:51
Jaka była rola kobiet w dawnej kulturze słowiańskiej? Jakie miały obowiązki i jak spędzały wolny czas? - Mówimy tu o czymś z pogranicza faktów i domysłów. Niestety, cała trudność mówienia o wczesnym średniowieczu z historycznego punktu widzenia polega na tym, że źródeł jest niewiele - przyznaje pisarz Grzegorz Gajek. Z tego, co wiemy, kobiety były w stanie wyrwać się z przypisanych im ról społecznych. Stawały się chociażby wojowniczkami i sprawowały władzę.
Kobiety w dawnym państwie Słowian nie musiały zajmować się wyłącznie wychowaniem dzieci i opieką nad domem
Kobiety w dawnym państwie Słowian nie musiały zajmować się wyłącznie wychowaniem dzieci i opieką nad domemFoto: BERNATSKAIA OKSANA/Shutterstock
  • Czym zajmowały się kobiety w kulturze słowiańskiej? Jak wyjaśnia Grzegorz Gajek, nie były one skazane na opiekę nad domem i wychowanie dzieci.
  • Gość audycji "Girls' Talk" zwraca uwagę, że już we wczesnym średniowieczu niezwykle istotne były... babcie.

Jak wyjaśnia Grzegorz Gajek, ze względu na ograniczony dostęp do źródeł wiedzę na temat wczesnego średniowiecza często trzeba budować na podstawie pojedynczych tropów, zapisków, opowieści czy legend. Tych ostatnich jest całkiem sporo; trzeba jednak mieć na uwadze, że często zostały one spisane później, gdy na polskich ziemiach dominowało chrześcijaństwo. Dlatego opisy zdarzeń sprzed chrztu Polski mogą być zniekształcone.

- W tych najstarszych kronikach, polskich czy czeskich, z XII wieku, jest sporo takich tropów. Wyciągam je na przykład do swoich książek - tłumaczy Grzegorz Gajek, autor m.in. książki "Kraj kobiet".

Kobieta w średniowiecznych legendach - postać nieszablonowa

Silna i wytrwale dążąca do celu, wierna swojemu wybrankowi, czy może sprzeciwiająca się porządkowi społecznemu i spełniająca się w tych profesjach co mężczyźni? Grzegorz Gajek tłumaczy, że trudno jest przedstawić jeden szablon średniowiecznej kobiety. - Widać to po legendach: te kobiety często wyrywały się ze swoich ról społecznych. Wchodziły w rolę męską. Mamy wiele legend, które pokazują kobietę wojowniczkę, czy kobietę władczynię - wymienia pisarz. - Chyba głównym zaskoczeniem jest to, że ludzie w średniowieczu byli w gruncie rzeczy tacy jak my. Poza tym, że mieli trochę inny aparat pojęciowy, czuli tak samo - zaznacza gość radiowej Czwórki.

Czytaj także:

Życie codzienne kobiet 

Oczywiście nie każda kobieta od razu wyruszała na wojnę lub sięgała po władzę. W tym przypadku ustalenie, jak wyglądało ich życie codzienne, jest znacznie trudniejsze. O ile przede wszystkim należy kierować się kronikami, trzeba też sięgnąć do legend i tego, co udało ustalić się etnografom. - Próbujemy brać zapisy już późniejsze, z XV-XVIII wieku; na tej podstawie, bardzo ostrożnie, próbujemy ustalić, co może być reliktem z obyczajów epoki dużo wcześniejszej. Do tego pomaga nam archeologia - tłumaczy rozmówca Marty Zinkiewicz.

Te "zwyczajne" kobiety zajmowały się między innymi rodzeniem i wychowaniem dzieci. Przy tej roli społecznej pojawia się też instytucja babci. - Niektórzy naukowcy na poważnie badają rolę babci w średniowieczu. Możemy się uśmiechnąć, ale ta babcia to jak najbardziej poważna osoba - zwraca uwagę Grzegorz Gajek. - Musimy sobie wyobrazić brutalne realia średniowiecza: dopóki jesteś przydatny społecznie, dopóty masz prawo wręcz żyć. Dlatego stary mężczyzna jest głównie obciążeniem dla plemienia. Natomiast stara kobieta, która zna się na dzieciach i porodach, może pomóc w dostarczaniu nowych członków wspólnoty, już jest bardzo ważna - zwraca uwagę pisarz.


Posłuchaj
33:28 CZWORKA (mp3) 2024_08_12-19-13-22.mp3 Kobieta w kulturze słowiańskiej. Jakie były nasze przodkinie? (GIrls' Talk/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: "Girls' talk"

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Grzegorz Gajek

Data emisji: 12.08.2024

Godzina emisji: 20.05

qch/wmkor

Czytaj także

Być naukowczynią w Polsce. O sytuacji kobiet w świecie nauki

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 09:50
Jak to jest być naukowczynią w Polsce? Sprawa jest skomplikowana. Badaczki muszą mierzyć się z wiecznie żywymi, szkodliwymi na wiele sposobów stereotypami. Jest ich również mniej niż mężczyzn, a obowiązujący system grantowy utrudnia robienie kariery. Z tymi problemami można jednak walczyć, i to na różne sposoby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pigułki gwałtu na imprezach. Jak na nie reagować radzi Kolektyw Chemia

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2024 11:20
Tzw pigułki gwałtu są dużym niebezpieczeństwem na imprezach, zwłaszcza w sezonie letnim. Na co uważać i jak reagować? Na to pytanie odpowiadają Hela Tokarz i Julia Sołowiej z Kolektywu Chemia w piątkowej audycji "Girls’ talk", poświęconej bezpieczeństwu kobiet. 
rozwiń zwiń