- Sudety to łańcuch górski, który leży na obszarze południowo-zachodniej Polski i północnych Czech oraz w Niemczech.
- To teren, który zachwyca różnorodnością krajobrazu, stylowymi uzdrowiskami i majestatycznymi ruinami warowni.
- Najbardziej znanym pasmem Sudetów są Karkonosze, ale warto też odwiedzić Pogórze Izerskie i Kaczawskie.
- - Ktoś mądry kiedyś powiedział, że w Sudetach można znaleźć wszystkie góry świata. I miał rację - przyznaje przewodnik Piotr Jochymek.
Sudety - co jest jeszcze do odkrycia?
- Sudety są popularne, ale nie do końca wszystkie części tych gór, są znane. Rozkład turystów, którzy je odwiedzają, jest nieproporcjonalny. Chyba wszyscy znamy Śnieżkę, Karkonosze i park narodowy w Górach Stołowych, ale istnieje szereg mniejszych pasm, które są niesamowicie ciekawe, ale właściwie jeszcze nieodkryte - mówi gość Czwórki.
Urok podgórza
Sudety można odkrywać na milion różnych sposobów. Znajdą tu coś dla siebie ci, którzy po dniu spędzonym w górach, lubią wyskoczyć na deptak i spotkać się z ludźmi, ale także ci, którzy szukają świętego spokoju. Jak przekonuje Piotr Jochymek, znajdą go na Pogórzu Izerskim i Pogórzu Kaczawskim. - Generalnie większość terenów położonych niżej i teoretycznie mniej atrakcyjnych oferuje spokój i piękne widoki - opowiada. - Godne uwagi są także Góry Złote, gdzie leży Lądek Zdrój i Góry Opawskie z małymi, urokliwymi wioskami.
Kościół Górski Naszego Zbawiciela (powszechnie znany jako Kościół Wang lub Świątynia Wang) w Karpaczu (Karkonosze).
21:12 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu - sudety 13.01.2024.mp3 Ferie w Sudetach. O górskich wyprawach opowiada przewodnik terenowy Piotr Jochymek (Czwórka do kwadratu/Czwórka)
"W Sudetach znajdziesz wszystkie góry świata"
Gość Czwórki wędrował po wszystkich pasmach górskich w Polsce, a także po górach Czech, Słowacji, Niemiec, Węgier, Austrii, Chorwacji, Włoch i Hiszpanii. Mając takie doświadczenie, przyznaje, że Sudety są dla niego najpiękniejsze. - Ktoś mądry kiedyś powiedział, że w Sudetach można znaleźć wszystkie góry świata. I miał rację. One są niesamowicie zróżnicowane. Mamy tutaj kilkadziesiąt pasm górskich o różnej charakterystyce, które można odkrywać na różnych płaszczyznach: przyrodniczej, historycznej czy krajoznawczej - tłumaczy.
Gdzie mieszka tłustosz, gdzie znajdziesz elektrum?
- Mam prywatną listę miejsc w Sudetach, do których muszę dotrzeć. Ostatnio wpadł na nią tłustosz, czyli gatunek rośliny owadożernej. Mam już namierzone stanowisko w Górach Orlickich, gdzie można ją zobaczyć. Chciałbym też wygrzebać z ziemi grudki elektrum, minerału będącego naturalnym stopem złota i srebra. Można go znaleźć w Rudawach Janowickich. To wymaga odpowiedniego przygotowania i dużej wiedzy geologicznej, ale jest do zrobienia - dodaje rozmówca Marty Hoppe.
Zobacz także:
"Wyszedł z domu" - blog Piotra Jochymka
Na co dzień Piotr Jochymek jest przewodnikiem terenowym po Sudetach, po godzinach prowadzi blog "Wyszedł z domu - Relacje z przestrzenią", na którym dzieli się z czytelnikami swoimi wrażeniami z wypraw i fotografiami. - Lubię robić zdjęcia z daleka, bo wtedy mogę pokazać sylwetkę i rzeźbę gór. Czasami jest to 30, czasami 50 kilometrów. Wtedy każdy element architektoniczny: wieża, warownia, zamek umieszczony jest we właściwym kontekście. W majestacie gór.
***
Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Piotr Jochymek (przewodnik terenowy po Sudetach, autor bloga "Wyszedł z domu - Relacje z przestrzenią)
Data emisji: 13.01.2024
Godzina emisji: 16.14
kul/gs