Gdzie leży granica możliwości drukarek 3D?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2024 21:31
Od czasów wynalezienia druku przez Gutenberga nie minęło sześć wieków, a już lata temu osiągnęliśmy możliwość tworzenia w drukarkach prawdziwych przedmiotów. Postępujący rozwój technologii trójwymiarowego druku skłania nas do postawienia pytania: gdzie jest limit jej możliwości?
Co można wydrukować za pomocą drukarki 3D?
Co można wydrukować za pomocą drukarki 3D?Foto: Shutterstock/luchschenF

Druk 4D?

Jak tłumaczy Miłosz Dąbrowski, specjalista od druku 3D, ta technologia pozwala nam wytworzyć trójwymiarowy obiekt, który powstaje przy pomocy specjalnej drukarki. Wraz z rozwojem możliwości technicznych można zacząć się zastanawiać, co będzie dalej. Według eksperta czwarty wymiar w drukowaniu to coś dodatkowego, poszerzającego odbiór wykreowanej rzeczy. Może to być zmiana struktury, zapachu czy smaku.


Posłuchaj
22:17 czwórka świat 4.0 28.10.24 17.12.mp3 Miłosz Dąbrowski o możliwościach i przyszłości drukarek 3D (Świat 4.0/Czwórka)

 

Jak mówi rozmówca Weroniki Puszkar, druk 4D to na razie przyszłość, która nie ma realnego zastosowania w dzisiejszej rzeczywistości. - Według mnie druk 4D będzie wykorzystywany do celów inżynieryjnych czy technologicznych, na przykład przy tworzeniu robotów.

Wydrukowany wazon

Miłosz Dąbrowski współtworzy studio designu UAU Project. - Profesjonalnie zajmuję się drukiem 3D od jedenastu lat, a od siedmiu projektuję i produkuję przedmioty sztuki użytkowej. To między innymi lampy, świeczniki, wazony czy stołki - opowiada gość audycji. - Druk 3D można również wykorzystać do tworzenia zabawek lub części zamiennych do różnych sprzętów.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez uauproject (@uauproject)

Jak mówi gość ze studia UAU Project, razem ze swoją współpracowniczką określają siebie mianem cyfrowych rzemieślników i projektantów. Według Dąbrowskiego maszyna, w tym wypadku drukarka 3D, jest dla nich jedynie narzędziem, tak jak dłuto dla rzeźbiarza czy piła dla stolarza. Do sprawnego operowania narzędziem potrzebna jest wykwalifikowana osoba, która będzie potrafiła wykorzystać możliwości sprzętowe oraz własne umiejętności.

Czytaj także:

Do czego możemy wykorzystać drukarkę 3D?

Druk 3D nie jest tylko dla wybranych. Wraz z biegnącym czasem pojawiają się nowe drukarki, a wiele z nich jest w coraz bardziej przystępnych cenach. Gość audycji stwierdził jednak, że proces drukowania trójwymiarowych przedmiotów jest bardziej złożony, niż może się to wydawać. - W dzisiejszych czasach na rynku nie brakuje maszyn, które są dość proste w obsłudze, a na dodatek potrafią zagwarantować dobre rezultaty nawet dla laików. Jednak nie są one łatwe w utrzymaniu czy naprawie. Druk 3D jest nieprzewidywalny; sam proces jest skomplikowany i podatny na wiele czynników - zaznacza rozmówca Weroniki Puszkar. - Jeżeli oczekuje się dobrych efektów, lepiej zlecić to zadanie profesjonaliście.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez uauproject (@uauproject)

Obecnie przeprowadza się wiele innowacyjnych eksperymentów, mających za zadanie wskazać kolejne kierunki, w których sprawdzi się druk trójwymiarowy. Jak się okazuje, już dziś niesie on ze sobą wiele niezwykłych i niebanalnych możliwości. - Są już przeprowadzane eksperymenty z drukowaniem mięsa na bazie wyhodowanego laboratoryjnie białka. Dzięki drukowi 3D taki produkt przypomina włóknistą strukturę mięsa - tłumaczy specjalista. - Na Uniwersytecie Stanforda są także automaty drukujące pizzę, którą studenci mogą kupić i zjeść - dodaje Miłosz Dąbrowski.

***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Miłosz Dąbrowski (UAU Project)

Data emisji: 28.10.2024

Godzina emisji: 17.12

kajz/wmkor

Czytaj także

Foton. Jak działa autonomiczny bezzałogowy samolot solarny?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 13:52
- W przyszłości chcemy, by nasz samolot mógł być wykorzystywany w niesieniu pomocy humanitarnej potrzebującym na lądzie, ale także na morzu - mówił Kamil Sklorz, współtwórca Fotona z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co można zrobić z plastikowych rękawiczek? Słodzik i barwnik do dżinsów

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 20:22
Maciej Multan poddał winylowe rękawiczki recyklingowi i wydobył z nich kwas ftalowy. Otrzymał za to nagrodę w konkursie Talenty Jutra i zapowiada kontynuację badań.
rozwiń zwiń