Czym jest spowodowany smog w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2024 13:21
Zanieczyszczone powietrze w miastach to bardzo duże zagrożenie dla zdrowia. Wiąże się to również z bardziej przyziemnymi aspektami, jak nieprzyjemny zapach na dworze. Skąd bierze się smog w miastach oraz jak można mu przeciwdziałać?
Smog nad Warszawą
Smog nad WarszawąFoto: Shutterstock/Martyn Jandula

Przed rozmową o smogu poruszymy bardziej słoneczny temat. Zagłębimy się w rynek turystyczny Hiszpanii, który przyciąga coraz większą liczbę osób z całego świata, decydujących się na zakup własnych nieruchomości w tym kraju. Zastanowimy się, co sprawia, że Hiszpania stała się prawdziwym rajem dla inwestorów i miłośników południowego stylu życia - od Costa del Sol i Costa Blanca po wyspy takie jak Majorka i Ibiza. Porozmawiamy o czynnikach wpływających na popularność hiszpańskich nieruchomości: przystępnym klimacie, dogodnych połączeniach lotniczych i rozbudowanej infrastrukturze turystycznej.

Przyjrzymy się również wpływowi tego trendu na lokalne społeczności oraz gospodarkę - wzrost cen nieruchomości, zmiany w stylu życia lokalnych mieszkańców oraz wyzwania, przed którymi stają największe hiszpańskie miasta jak Barcelona czy Madryt. W audycji omówimy też, co taki rozwój rynku oznacza dla przyszłości krajowego sektora turystycznego oraz jakie prognozy czekają osoby chcące zainwestować w hiszpańskie nieruchomości. Zapraszamy na rozmowę z Tatianą Pękalą o "hiszpańskim śnie" oraz o tym, jak można go realizować w obliczu globalnych trendów inwestycyjnych.

Następnie poruszymy temat niskiej jakości powietrza. Wiele europejskich ośrodków miejskich zmaga się z problemem zanieczyszczeń i smogu, które poważnie wpływają na zdrowie mieszkańców i środowisko. Główne źródła toksyn to emisje spalin samochodowych, przemysł oraz ogrzewanie domów za pomocą paliw stałych, które emitują pyły zawieszone i szkodliwe substancje.

W Warszawie, szczególnie zimą, poziom smogu regularnie przekracza normy, co zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Problemem są także zanieczyszczenia generowane przez intensywną urbanizację i słaby rozwój zieleni miejskiej, która mogłaby neutralizować część zanieczyszczeń. Na szczeblu europejskim wprowadzane są nowe regulacje i inicjatywy na rzecz czystszej energii i transportu, ale skuteczna poprawa jakości powietrza wymaga działań lokalnych, jak rozwój ekologicznego transportu i poprawa efektywności energetycznej budynków. O trudnej sytuacji europejskich miast opowie dr Anna Nicińska.

***

Na audycję z cyklu "Świat 4.0" w czwartek (7.11) o godz. 16.00 zaprasza Weronika Puszkar

kajz/wmkor

Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przepełnione miasta. Protesty mieszkańców przeciwko turystyce

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2024 22:06
Współczesny świat stał się bardziej dostępny niż kiedykolwiek. Przekraczanie granic kontynentów jest łatwiejsze, a wachlarz możliwości turystycznych stale się poszerza. Jednak mieszkańcy najchętniej odwiedzanych miast zaczynają protestować przeciwko napływającym masom podróżnych. W audycji "Świat 4.0" Wiktoria Pielak opowiedziała o trudnej sytuacji lokalnych społeczności w miastach najbardziej obleganych przez turystów.
rozwiń zwiń