"Konklawe" - walka na szczycie o władzę nad Kościołem

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2024 12:04
Film, który wciąga widzów w świat tajemnic i rytuałów Kościoła. "Konklawe" to przedstawienie tytułowej instytucji w środku walki o najważniejsze stanowisko. Zapytaliśmy krytyczkę filmową Zuzannę Ratajczak, z czego wynika tak duże zainteresowanie twórców tematem papiestwa i religii.
Londyńska premiera filmu Konklawe
Londyńska premiera filmu "Konklawe"Foto: Shutterstock

Wybór papieża

"Konklawe" to fikcyjny film z Kościołem na pierwszym planie. Jak mówi gościni audycji Zuzanna Ratajczak, film ukazuje również potencjalne podziały, jakie mogą istnieć na najwyższych szczeblach Kościoła oraz przedstawia odrębne wizje kardynałów wobec przyszłości chrześcijaństwa.


Posłuchaj
27:33 czwórka świat 4.0 08.11.24 17.13.mp3 Zuzanna Ratajczak o filmie "Konklawe" i kościelnej tematyce w kinematografii (Świat 4.0/Czwórka)

 

- Tajemnica, którą jest owiana tematyka Kościoła i papiestwa, bardzo przyciąga widzów i reżyserów. Głównym motywem filmu "Konklawe" jest wybór papieża. Odbywa się on za zamkniętymi drzwiami, gdzie żaden śmiertelnik nie ma wstępu - mówi krytyczka filmowa.

Tajemnicze okoliczności konklawe

Główny problem wyboru papieża, który został przedstawiony w "Konklawe" to fakt, że każdy z kardynałów chce zostać najważniejszym kościelnym zwierzchnikiem. Zgodnie z relacją gościni "Świata 4.0", rywalizacja w filmie przebiega złowieszczo; nie ma niedozwolonych chwytów, a cała akcja zostaje rozwiązana niespodziewanym finałem.

- Ralph Fiennes, grający główną postać, czyli kardynała Lawrence'a, podczas przygotowań do filmu musiał poznać różne tajniki języka włoskiego i łacińskiego. Ponadto nauczył się również zachowań i zwyczajów podczas samego konklawe, na przykład w jaki sposób podejść i przekazać kartkę z nazwiskiem kandydata - opowiada Ratajczak. - Niektóre szczegóły konklawe przedostają się do publiczności, ale nadal nie wiemy dokładnie jak to spotkanie wygląda i przebiega.

"Konklawe" - kontrowersyjne czy obrazoburcze?

"Konklawe" dobrze obrazuje środowisko kardynałów podczas wyboru papieża. - To zamknięta grupa, które nie ma kontaktu ze światem do momentu, kiedy wybiorą nową głowę Kościoła - mówi Zuzanna Ratajczak. - Ten film wychodzi poza religijne ramy i obrazuje polityczną rzeczywistość wielu innych instytucji, nie tylko Kościoła - wyjaśnia.

Zobacz także:

Według rozmówczyni Weroniki Puszkar, "Konklawe" może wydawać się kontrowersyjne. Co więcej, reżyser filmu Edward Berger stwierdził, że to nie jest film religijny, a przede wszystkim ma skłaniać widzów do dyskusji. Reżyser bez skrupułów porusza tematy pozycji kobiet w kościelnej hierarchii oraz negatywnego nastawienia do homoseksualizmu u duchownych oficjeli. 

***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gościni: Zuzanna Ratajczak (krytyczka filmowa, blog "Serialoza")

Data emisji: 08.11.2024

Godzina emisji: 17.13

kajz

Czytaj także

Nie tylko "Squid Game". Dlaczego oglądamy koreańskie dramy?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 19:50
Po Oskarze dla filmu "Parasite" i sukcesie serialu "Squid Game" fani kina z całego świata z coraz większym zainteresowaniem przyglądają się temu, co dzieje się w kinematografii koreańskiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hania Koczewska i Natalia Szmidt o filmie "Wrooklyn Zoo"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2024 16:54
- Moi sąsiedzi i osoby, które znam, były zdziwione zmianą mojego wizerunku - mówi Hania Koczewska, która na potrzeby roli Kaśki w filmie "Wrooklyn Zoo" zupełnie zmieniła swój wygląd. W audycji "Poranek Czwórki" Ula Kaczyńska rozmawiała ze wspomnianą Hanią Koczewską oraz Natalią Szmidt o filmie "Wrooklyn Zoo" w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego.
rozwiń zwiń