- W 2000 roku Korea Południowa zaczęła inwestować w kinematografię swojego kraju.
- K-dramy, czyli koreańskie telenowele, szybko stały się popularne w krajach azjatyckich. Potem zachwycili się nimi także widzowie w Stanach Zjednoczonych i w Europie.
- Koreańscy twórcy bawią się gatunkami, potrafią zaskoczyć widza, robią filmy na wysokim poziomie i z dużymi budżetami.
- Koreańskie produkcje filmowe i telewizyjne - jako pierwsze - doczekały się własnej zakładki w najpopularniejszych serwisach streamingowych na świecie.
Koreańczycy zwariowali na punkcie swoich filmów dużo wcześniej niż Amerykańska Akademia Filmowa i widzowie w Europie. To cały proces ewolucji, który działa w rozrywce spod znaku K - jak k-pop i k-drama, czyli koreańskie telenowele, które także w Polsce cieszą się ogromną popularnością.
- Na początku tego wieku Korea Południowa postanowiła, że będzie producentem filmów, seriali telewizyjnych i muzyki popularnej, czyli k-popu. Te produkcje bardzo szybko odniosły sukces w krajach azjatyckich, a potem dramy rozlały się na cały świat. Na początku były dystrybuowane nieoficjalnie w internecie, teraz są dostępne na festiwalach, w kinach i na większości platform streamingowych - mówi Marcin Krasnowolski z Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.
Jedna z najpopularniejszych platform opublikowała dane, z których wynika, że w 2022 roku ponad 60 proc. wszystkich użytkowników oglądała filmy i seriale z Korei. To także pierwsza kinematografia, która w serwisach streamingowych doczekała się własnej zakładki. - To są produkcje kręcone na wysokim poziomie i z dużymi budżetami. Różnią się od innych filmów, wciągają i mają wyjątkowy klimat - dodaje gość Czwórki. W pewnym sensie oddają charakter Koreańczyków - są gwałtowne, wybuchowe i temperamentne.
Zobacz też:
Po sukcesie serialu "Squid Game" oczekiwania wobec koreańskich twórców są bardzo duże. A ci starają się im sprostać, korzystając z osiągnięć amerykańskiego kina i bawiąc się gatunkami.
21:14 CZWÓRKA Reset - korea 14.07.2023.mp3 Seriale i filmy koreańskie - co warto obejrzeć? (Reset/Czwórka)
Najciekawsze tytuły
- "Niezwykła prawniczka Woo"
To serial odwołujący się do konwencji dramatu sądowego, ale już w pierwszych jego odcinkach pojawiają się elementy, które nigdy nie występowały w produkcjach z tego gatunku. Główna bohaterka jest początkującą prawniczką w spektrum autyzmu. - Na papierze ten projekt musiał wyglądać bardzo ryzykownie, bo przy takim temacie łatwo o uproszczenia i stygmatyzację. Park Eun-bin - aktorka, która gra główną rolę - na początku odrzuciła tę propozycję, twierdząc, że to za duże wyzwanie. Ale świetnie sobie z tym poradziła, tworząc bardzo wiarygodną kreację - ocenia gość Czwórki.
Extraordinary Attorney Woo | Official Trailer | Netflix
"Dr Brain" (polski tytuł "Dr Mózg") to thriller science fiction oparty na koreańskiej grze internetowej o tej samej nazwie. Sewon jest genialnym naukowcem, który zajmuje się badaniem mózgu. - Może to nie jest najwybitniejszy produkt koreańskich dram, ale stoi za nim bardzo zasłużony i wybitny reżyser Jee-woon Kim - mówi Marcin Krasnowolski. - To propozycja dla tych, którzy lubią filmy w chłodniejszej tonacji emocjonalnej.
Dr. Brain — Official Trailer | Apple TV+
W serialu "Hellbound" pozaziemskie istoty wydają krwawe wyroki i wysyłają ziemian do piekła, przyczyniając się do powstania grupy wyznaniowej opartej na idei boskiej sprawiedliwości. - To produkcja, która zrzuciła z tronu "Squid Game". Znajdziemy w niej elementy science fiction i kina grozy, a historia, którą opowiada "Hellbound", jest komentarzem do sytuacji, w której znajduje się dziś społeczeństwo koreańskie - mówi filmoznawca.
Hellbound | Zwiastun finalny | Netflix Polska
***
Tytuł audycji: "Reset"
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: Marcin Krasnowolski (filmoznawca, Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków)
Data emisji: 14.07.2023
Godzina emisji: 17.15
kul