Alicja Szczudlińska, mieszkająca w Norwegii absolwentka skandynawistyki, współorganizatorka Nordic Focus Festival, lektorka języka norweskiego, ocenia, że na fali popularności skandynawskich kryminałów wielu Polaków zwróciło swoje oczy na północnych sąsiadów. Dobrą robotę dla popularności krajów nordyckich, przede wszystkim Szwecji, zrobił też popularny meblowy sklep - który promuje ekologiczne rozwiązania, zwraca uwagę na zrównoważony rozwój, a cechuje go powściągliwość i elegancja. - To zwrot w stronę popularnego hygge, wyciszenia, relaksu, ciepła - mówi Alicja Szczudlińska. - W krajach nordyckich zima ciemnością otula mieszkańców, a oni energii szukają w świetle. Włączenie wszystkich świateł, lampek, świec to niemal wymóg w Skandynawii o tej porze roku - wyjaśnia.
32:54 PR4_11.12.2024_16.12_Świat_4.0 skandynawistka 16.12.24 16.52.32.mp3 Jak się żyje w Skandynawii? (Świat 4.0/Czwórka)
To, co z pewnością odróżnia Skandynawów od Polaków to aktywność fizyczna, która jest niezwykle popularna. Bez względu na porę roku, pogodę czy porę dnia. - To ich codzienny sposób spędzania wolnego czasu, styl życia - mówi gościni Czwórki. - Sport też daje okazję do spotkań z innymi ludźmi.
Kraina szczęścia?
Norwegia, Szwecja czy Dania mogą nam się jawić jako krainy szczęśliwości. Często to właśnie te kraje i ich miasta wygrywają rankingi na najlepsze miejsca do życia. - Na Norwegów i Norweżki też jednak czekają wyzwania - zwraca uwagę gościni Piotra Firana. - Młodzi nierzadko mają problemy z wyborem ścieżki kariery. W ostatnim czasie dużo się mówi o pladze zatrudnienia tymczasowego, które nie daje poczucia stabilności.
Zakochana w Skandynawii
Alicja Szczudlińska w Norwegii zakochała się w wieku 18 lat. Wybrała się wtedy na wycieczkę, a kraj zachwyca ją nieustannie, do dziś. Bohaterka rozmowy nie cały czas patrzy na niego jednak przez różowe okulary. Dostrzega problemy dyskryminacyjne dotyczące innych narodowości, brak chęci Norwegów do integracji oraz wzrost problemów ze zdrowiem psychicznym wśród młodych ludzi. Podkreśla jednak, że Norwegia jest krajem otwartym na rozmowy o problemach i próby zmian. - Zdrowie psychiczne nie jest tu tematem tabu. W każdym mieście jest miejsce, gdzie można zwrócić się o natychmiastową pomoc - zdradza.
Zobacz także:
Gościni Czwórki docenia system socjalny kraju, w którym dziś żyje. Zwraca uwagę na szczególną opiekę, którą otoczeni są ludzie bezrobotni, studenci czy młodzi rodzice.
Z Finlandii do Gdańska
Alicja Szczudlińska wyjechała z Polski do Norwegii, a nieco inną decyzję 7 lat temu podjęła Laura Santoo, Finka, lektorka języka polskiego. Rozmówczyni Jędrzeja Rosiewicza zdecydowała się osiedlić w Gdańsku. Języka polskiego zaczęła się uczyć już w Finlandii. Po studiach na anglistyce chciała się nauczyć czegoś, czym zszokuje znajomych. Jednym z pierwszych wyzwań, z jakimi spotkała się w Polsce, była oficjalna komunikacja w pracy. - W Finlandii wszyscy mówimy sobie "na ty", nie wiedziałam, że do profesora trzeba napisać "Szanowny Panie Profesorze" - przyznaje i zdradza, że dziś już świetnie porusza się w tych konwenansach.
15:28 czwórka świat 4.0 11.12.2024 17.11 finka.mp3 Finka - Laura Santoo opowiada o życiu w Polsce (Świat 4.0/Czwórka)
Zobacz też:
Laura Santoo ocenia Polskę jako bardzo bezpieczny i gościnny kraj.
***
Tytuł audycji: Świat 4.0
Prowadzący: Piotr Firan
Materiał: Jędrzej Rosiewicz
Gościni: Alicja Szczudlińska (absolwentka studiów magisterskich na kierunku Skandynawistyka na Uniwersytecie Gdańskim, współorganizatorka Nordic Focus Festival, lektorka języka norweskiego)
Data emisji: 11.12.2024
Godzina emisji: 16.12
pj/zch