Dzieci i młodzież w świecie dezinformacji

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2024 18:14
Jak mówi Andrzej Rylski z Państwowego Instytutu Badawczego NASK, pokolenie Z najbardziej ufa influencom i innym znanym osobowościom internetowym. Co więcej, przedstawiciele tej grupy poświęcają najmniej czasu na weryfikację informacji. Jak młodzi ludzie radzą sobie w świecie pełnym nieprawdziwych informacji i fake'ów?
Młodzież jest najbardziej narażona na dezinformację w internecie
Młodzież jest najbardziej narażona na dezinformację w internecieFoto: Shutterstock

Pokolenie Z a dezinformacja

Coraz częściej młodzież staje się nie tylko odbiorcami, ale również celem dezinformacji. Co zrobić, aby ograniczyć negatywny wpływ dezinformacji na najbardziej podatnych? Komu ufa pokolenie Z?


Posłuchaj
15:35 PR4_19_12_2024_14_14_Popołudniówa.mp3 O co chodzi z tą dezinformacją? Dzieci i młodzież w świecie dezinformacji (Popołudniówa/Czwórka)

 

- W tej grupie widzimy narastanie wykorzystania internetu. Młodzież deklaruje średnio już ponad pięć i pół godziny dziennie zaangażowania w sieci. Około 80 proc. tego czasu poświęcane jest na media społecznościowe - mówi Andrzej Rylski, starszy specjalista ds. projektów edukacyjnych w Państwowym Instytucie Badawczym NASK.

Raport NASK

- Od lat prowadzimy badania i publikujemy raport "Nastolatki 3.0", który zawiera między innymi informacje o intensywności wykorzystywania internetu wśród młodych osób - mówi ekspert.

Według raportu NASK wynika, że dla ponad 40 proc. młodzieży brak dostępu do internetu negatywnie wpłynąłby na jakość ich życia. Co więcej, aż jedna trzecia nastolatków twierdzi, że nie weryfikuje informacji ani profili, które przekazują potencjalnie fałszywe informacje.



Dezinformacja w internecie jest powszechna, zaś młodzież jest szczególnie narażona na jej skutki. - Są oni dezinformowani zarówno fałszywymi faktami, ale również manipulowani obrazem i wideo; mnożą się deepfaki. Nawet specjaliści miewają problem z odróżnieniem takich tworów od rzeczywistości - tłumaczy Andrzej Rylski.


Influencerzy i dezinformacja

Pokolenie Z uznaje internet za skarbnicę wiedzy, ale również źródło rozrywki, gier, muzyki czy sposób komunikacji. Nasuwa się pytanie, kto dla młodych Polek i Polaków jest autorytetem.


Zobacz także:


- Influencerzy są autorytetem numer jeden dla dzieci. Żadna telewizja, postaci historyczne, rodzice czy nauczyciele nie zbliżają się do poziomu zaufania, jakimi cieszą się właśnie te obce osoby, prezentujące swoje często kontrowersyjne poglądy w sposób krzykliwy - stwierdza Rylski.



Jak zauważa rozmówca Mateusza Demskiego, osoby dysponujące takimi kanałami potrafią mówić o bardzo wielu tematach, szczególnie w kwestii zdrowia czy konkretnych nauk, choć nie mają wystarczającej wiedzy. Ich sądy są potem chętnie powielane przez młodzież.

***

Na cykl "O co chodzi z tą dezinformacją?" od poniedziałku (9.11) codziennie o 14.00 w "Popołudniówie" zaprasza Mateusz Demski 

kajz/ans

Czytaj także

Prawda kontra kreacja, czyli fałszywe hasła w encyklopediach, słownikach i Wikipedii

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2024 16:50
Słowniki, encyklopedie, leksykony uznajemy za źródła wiarygodne, jednak nawet tam znajdują się hasła nieprawdziwe, podszytem fałszem czy nawet żarty. Nie jest wolna od tego także niezwykle popularna dziś Wikipedia. W naszym cyklu "O co chodzi z tą dezinformacją?" warto poznać zmyślone wpisy o kamiennej wszy, Henryku Batucie czy Donovanie Slacks'u i sprawdzić, co z nich wynikło!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teorie spiskowe - w co wierzymy i dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2024 14:30
Niektórzy twierdzą, że żyjemy w złotych czasach teorii spiskowych. Amerykanista Peter Knight, jeden z autorów książki pod tytułem "Struktury teorii spiskowych", używa w odniesieniu do współczesności określenia "kultura konspiracyjna".
rozwiń zwiń