Kultura Afryki. Czym interesują się artyści i content creatorzy tego kontynentu?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2025 11:10
Afryka, kontynent bogaty w różnorodność kulturową i artystyczną, coraz mocniej zaznacza swoją obecność w światowym krajobrazie sztuki. Z coraz większą chęcią śledzimy różnorodną kulturę afrykańskich krajów. Co przedstawia tamtejsza sztuka, czym się interesują jej twórcy oraz jak swój region przedstawiają content creatorzy z Afryki?
Afrykańscy twórcy internetowi
Afrykańscy twórcy internetowiFoto: Shutterstock

Różnorodna kultura Afryki

Świat coraz chętniej interesuje się kulturą krajów Afryki. Coraz częściej słyszy się o muzyce, tańcu, kolekcjach mody afrykańskich twórców i oczywiście o kinie; to widoczne jest także w Polsce, co potwierdza chociażby festiwal AfryKamera


Posłuchaj
15:55 PR4_16_01_2025_17_14_Świat_4.0.mp3 Artyści i content creatorzy Afryki (Świat 4.0/Czwórka)

 

- Potwierdzają to również inwestorzy, którzy chcą wpakować trochę pieniędzy w ten rynek. Między innymi prezes ds. globalnych inwestycji Mety - Nick Clegg - niedawno spotkał się z twórcami w tym regionie - tłumaczy Mateusz Demski.


Afrykańscy twórcy internetowi

Jednak istnieją bardzo duże dysproporcje między Afryką a resztą świata. Model reklamowy m.in. YouTube'a opiera się na wydatkach na reklamy, które są znacznie niższe na wielu rynkach afrykańskich niż w Ameryce Północnej czy Europie. O tworzeniu treści w internecie opowiedział w Czwórce nigeryjski twórca treści Tayo Aino.

- Dla mnie Afryka wyróżnia się na tle innych części świata ze względu na swoją różnorodność. Każdy kraj ma do zaoferowania coś, co wyróżnia go od sąsiedniego. Kiedy zaczynałem, nie miałem pojęcia co właściwie robię. Byłem kierowcą na ulicach Lagos. Widziałem wielu YouTuberów w internecie i zdałem sobie sprawę, że naprawdę mogę robić to co oni - wyjaśnia Tayo Aino.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Tayo Aina (@tayoainafilms)


- To doprowadziło mnie do kręcenia filmów o Lagos i Nigerii, co ostatecznie przerodziło się w tworzenie treści o całej Afryce. Zdałem sobie sprawę, że to, co tworzę, ma wpływ na życie zwykłych ludzi i mogą pokazywać Afrykę w pozytywnym świetle - mówi Nigeryjczyk.


Wystawa Afrotopie

Wystawa fotografii, którą można było oglądać w krakowskiej Galerii Pałacu Potockich to przełamywanie stereotypów i pokazywanie Afryki w sposób wolny od egzotyzacji. O ekspozycji opowiedział Witek Orski, jeden z kuratorów wystawy. - Tendencja do wrzucania tego gigantycznego kontynentu do jednego worka, unifikowania Afryki jako jednego zjawiska w polu sztuki to błędna droga - mówi Witek Orski. - Tematy, którymi interesują się twórcy i twórczynie z tego regionu są bardzo bliskie tematom, którymi interesujemy się my wszyscy - dodaje Orski.



Kolejna edycja wystawy Afrotopie zostanie otwarta w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie 27 lutego.

***

Tytuł audycji: Świat 4.0 

Prowadzący: Piotr Firan

Materiał: Mateusz Demski

Goście: Tayo Aino (nigerysjki twórca internetowy), Witek Orski (jeden z kuratorów wystawy Afrotopie, wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej) 

Data emisji: 16.01.2025

Godzina: 17.14

kajz