AI w zarządzaniu chaosem. Jak może nam pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2025 21:48
Artur Krużołek tłumaczy, jak wykorzystywać sztuczną inteligencję np. w radzeniu sobie z ADHD. - AI może bardzo pomóc, ale wykorzystywane źle może też zaszkodzić - mówi.
- AI przyszło do mnie jako jedna z nowinek, którymi się zainteresowałem, bo było to ciekawe i fajne - mówi Artur Krużołek
- AI przyszło do mnie jako jedna z nowinek, którymi się zainteresowałem, bo było to ciekawe i fajne - mówi Artur KrużołekFoto: Michał Piwowarek/Czwórka

Artur Krużołek, ekspert od praktycznego zastosowania sztucznej inteligencji (AI), dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z wykorzystaniem AI w codziennym życiu. Jego historia pokazuje, jak technologia może pomóc w zarządzaniu chaosem, szczególnie osobom z ADHD i multipotencjalnym.

Posłuchaj
30:15 CZWORKA Świat 4.0 2025_02_18-17-12-15.mp3 Jak AI może pomóc ludziom z ADHD i osobom multipotencjalnym? (Świat 4.0/Czwórka)

Artur przyznaje, że jego przygoda z AI rozpoczęła się, gdy zdał sobie sprawę, że jako osoba z ADHD ma wiele zainteresowań, ale trudno mu się skupić na jednym obszarze. - AI przyszło do mnie jako jedna z nowinek, którymi się zainteresowałem, bo było to ciekawe i fajne. Zostało, bo okazało się, że niesamowicie pomaga w ogarnięciu siebie samego - mówi Artur. Dla niego AI stało się narzędziem do zarządzania chaosem myślowym. - Mam możliwość wyciągać z tych rzeczy jak najwięcej - dodaje.

AI jako pomocnik w podejmowaniu decyzji

Sztuczna inteligencja jest szczególnie pomocna dla osób z ADHD, które często potrzebują jasnych instrukcji i wsparcia w organizacji codziennych zadań. - Dla mnie AI jest bardzo dużym pomocnikiem w kwestiach podejmowania decyzji - mówi. Wykorzystuje AI nie tylko do zarządzania projektami, ale także do nauki nowych umiejętności. Przykładowo, gdy chce nauczyć się języka włoskiego, korzysta z modelu językowego, który dostosowuje tempo nauki do jego potrzeb. - Pokieruj mnie, prowadź mnie, ty tu rządzisz. I siadasz w fotelu. Jeżeli coś ci się nie podoba, po prostu to mówisz, a maszyna dostosowuje się do tego, czego ty potrzebujesz - tłumaczy.

Promptowanie

Jednym z kluczowych aspektów skutecznego wykorzystania AI jest umiejętność precyzyjnego komunikowania swoich potrzeb. - Najważniejsze w kontakcie z modelem językowym jest to, żeby dać mu pełen kontekst tego, co chcemy zrobić i nie zostawiać niczego w domyśle - mówi gość Czwórki. Dla niego promptowanie, czyli formułowanie precyzyjnych poleceń dla AI, jest kluczem do uzyskania satysfakcjonujących wyników. - Promptowanie jest rozmawianiem z modelem LLM w taki sposób, żeby on dokładnie zrozumiał to, co chcemy zrobić, i dał nam jak najlepszy wynik - wyjaśnia ekspert. 

AI w codziennym życiu

AI może być pomocne w codziennych zadaniach, takich jak planowanie posiłków czy organizacja pracy. - W kuchni wykorzystuję ChatGPT. Nie myślę o tym, co mogę ugotować z rzeczy, które mam w lodówce, tylko mówię mu, co mam w lodówce, a on daje mi garść przepisów - opowiada. AI pomaga mu również w organizacji pracy, szczególnie w momentach, gdy czuje się przytłoczony. - Mam takiego osobistego asystenta do ogarniania chaosu, tak zwanej bieżączki. 

Zobacz też:

AI a przyszłość pracy i edukacji

- AI wykorzystywane w odpowiedni sposób, etycznie i mądrze, jest bardzo potężnym narzędziem, które może bardzo pomóc, nie tylko w pracy, ale w życiu codziennym - podsumowuje Artur. Jednocześnie zwraca uwagę, że AI nie zastąpi ludzkiej interakcji, szczególnie w zawodach wymagających empatii i kontaktu z drugim człowiekiem, takich jak trenerzy personalni czy dietetycy. - Człowiek z człowiekiem będzie funkcjonował długo, bo poza wymianą intelektualną jest jednak jeszcze wymiana feelingu i energetyczna - mówi.

***

Tytuł audycji: Świat 4.0 

Prowadzący: Piotr Firan

Gość: Artur Krużołek (ekspert praktycznego zastosowania AI)

Data emisji: 18.02.2025

Godzina: 17.13

gV

Czytaj także

AI Act wchodzi w życie. Jak etycznie korzystać ze sztucznej inteligencji?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 22:01
AI Act, czyli unijne rozporządzenie w sprawie sztucznej inteligencji, wchodzi w życie. To pierwsza w skali świata kompleksowa regulacja prawna dot. systemów i modeli sztucznej inteligencji. O tym przełomie, a także o etyce w kontekście sztucznej inteligencji opowiedział Maciej Chojnowski z Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

AI w sądzie. Wyroki - nie, ale usprawnienie administracji - tak

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2025 18:58
AI wykorzystujemy w domu, w biurach, bywa dla nas rozrywką i merytorycznym wsparciem, ale czy wpuścimy ją do sądów, na sale rozpraw? Adwokat Tymoteusz Paprocki ma nadzieję, że nie, choć widzi wiele zastosowań sztucznej inteligencji, które administracyjną pracę sądów mogłyby usprawnić. 
rozwiń zwiń