Global Student Prize - polscy studenci w światowej czołówce

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2024 08:20
Aż trójka Polaków znalazła się w czołówce najlepszych studentów świata - Global Student Prize. Zaprosiliśmy na spotkanie z Marceliną Maciąg i Mikołajem Wolaninem. 
Global Student Prize to konkurs, który organizują wspólnie Varkey Foundation oraz Chegg.org. (zdj. ilustracyjne)
Global Student Prize to konkurs, który organizują wspólnie Varkey Foundation oraz Chegg.org. (zdj. ilustracyjne)Foto: fongbeerredhot/Shutterstock.com

Global Student Prize to konkurs, który organizują wspólnie Varkey Foundation oraz Chegg.org. Zanim ogłoszone zostanie nazwisko najlepszego studenta świata, na przełomie sierpnia i września poznamy finałową dziesiątkę. A już teraz, spośród ponad 11 tys. aplikacji, wybrano 50 pretendentów do nagrody. W tym gronie znaleźli się też Polacy: Martyna Łuszczek, Marcelina Maciąg i Mikołaj Wolanin. Po raz pierwszy w historii aż trzy osoby z Polski kandydują jednego roku do nagrody.

Marcelina Maciąg ma 18 lat i działa w trzech organizacjach młodzieżowych: w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Parlamencie Młodych Rzeczpospolitej Polskiej oraz w Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W tym roku Marcelina została także laureatką Maturalnego Nobla - została wyróżniona za projekt "Niebieskich skrzyneczek", które będą dla uczniów wsparciem w dbaniu o zdrowie psychiczne.

Mikołaj Wolanin studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim i prawo kanoniczne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest przewodniczącym Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia, do której w zakończonym właśnie roku szkolnym zapisało się ponad 700 osób z całej Polski. Stoi na czele Fundacji na rzecz Praw Ucznia.

Po godz. 18.00 w naszym studiu pojawiła się Agnieszka Dywan, tłumaczka książki "Domowa kuchnia koreańska". Porozmawiamy o mukbangu. Mukbang to popularny wśród azjatyckich streamerek trend polegający na zjadaniu na oczach widzów ogromnych ilości jedzenia. Narodził się w Korei w 2010 roku, a związany jest z rangą, jaką w kulturze koreańskiej nadaje się wspólnemu jedzeniu posiłków. Jedzenie ma tam wymiar społeczny - celebruje się je i nadajemu wysoką rangę.

***

Na audycję z cyklu "Świat 4.0" we wtorek (30.07) o 17.00 zaprosił Piotr Firan.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka edukacja studenci
Czytaj także

Matematyka - czy można ją wytłumaczyć w sposób przystępny?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 21:45
14 marca to Dzień Liczby Pi, a 12 marca obchodzimy dzień "królowej nauk". Z tej okazji w Czwórce zapanował temat matematyki. Wielu z nas jej nie lubiło w szkole i ma niemiłe skojarzenia. - Edukacja to relacja - twierdzi Krzysztof Chojecki, czyli Pan Pi-stacja, nauczyciel i finalista plebiscytu Nieprzeciętni, który matematyki uczy tak, jak sam chciałby być uczony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia za granicą. "Nie tylko dla wybranych"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 20:30
- Studia za granicą nie są tylko dla wybranych. Uczyłem się w Wielkiej Brytanii i wróciłem do Polski, bo ten kraj wydaje mi się dużo fajniejszy - mówi Stefan Ravensdale i tłumaczy, jakie są plus i minusy zagranicznej edukacji. 
rozwiń zwiń