Jak świat online wpływa na zanieczyszczenie środowiska?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2024 19:18
To, co robimy w internecie, wpływa na nasze środowisko. Mimo że wymiana danych jest niematerialna, ma ona namacalne i widoczne skutki dla natury. W Czwórce Marta Zinkiewicz rozmawiała z Pawłem Moszyński o tym, jak minimalizować konsekwencje cyfrowej rzeczywistości dla naszej planety.
Jak technologia wpływa na zmiany klimatu?
Jak technologia wpływa na zmiany klimatu?Foto: Shutterstock/chayanuphol

W audycji "Świat 4.0" Paweł Moszyński (ekspert ds. rozwiązań technologii HR, Pracuj.pl i the:protocol) przedstawił zjawisko ekologii cyfrowej. Nasza internetowa codzienność niesie ze sobą środowiskowe konsekwencje w postaci tzw. śladu cyfrowego.


Posłuchaj
24:58 czwórka świat 4.0 4.10.24 17.12.mp3 Paweł Moszyński o ekologii cyfrowej (Świat 4.0/Czwórka)

 

Ślad cyfrowy


- To niesamowite, że każda interakcja w sieci odbija się na naszej planecie. Dane są transferowane po serwerach na całym świecie, które zużywają prąd, a na dodatek muszą być chłodzone. Do tego korzystamy z urządzeń, których baterie też zostały zrobione z materiałów naturalnych - mówi Paweł Moszyński, ekspert ds. rozwiązań technologii HR.

Wysłanie maila generuje cztery gramy dwutlenku węgla

Dane o zanieczyszczeniach powstających podczas korzystania z technologii zostały przedstawione w raporcie "Polacy na cyfrowej równoważni. Cyfrowy ślad technologii 2024". Jak mówi rozmówca Marty Zinkiewicz, ma on służyć budowaniu świadomości narastającego problemu śladu cyfrowego dla środowiska.

Paweł Moszyński wyjaśnia, że takie błahe działanie jak wysłanie maila stwarza zaskakujące zanieczyszczenie w offlinowym, prawdziwym świecie. - Wysłanie jednego maila generuje cztery gramy dwutlenku węgla. Tyle samo powstaje podczas spalenia jednego papierosa. Obejrzenie jednego odcinka serialu w internecie zanieczyszcza środowisko tak samo jak półtorej paczki papierosów - tłumaczy gość audycji.

Czytaj także:

Ekspert zaznacza, że jako ogół nie zwracamy uwagi na szkody, jakie generuje dla Ziemi cyfrowa rzeczywistość. - Nikt nie łączy siedzenia przy komputerze lub na telefonie z zanieczyszczaniem środowiska. Zamykane są kopalnie węglowe, nie jeździmy samochodami z silnikami dieslami w mieście, ale nie myślimy o ekologii w kontekście cyfrowym - stwierdza Moszyński.

Cyfrowa higiena

Cywilizacyjną przypadłością naszych czasów są ogromne ilości godzin spędzonych przed ekranami. - Jako jednostki możemy bardziej zadbać o higienę korzystania z różnych urządzeń. Żyjemy w świecie ciągłego FOMO, czytania wiadomości i newsów, które rzadko kiedy są naprawdę istotne. Odłożenie telefonu dobrze wpływa na nasze zdrowie psychiczne.

Ekologia cyfrowa to nie tylko kwestia co robić, a czego nie robić. Według gościa Czwórki to przede wszystkim sprawa naszego zdrowia i samopoczucia, które nadwyrężamy przed ekranami. Paweł Moszyński zaznacza, że trudno zmienić nawyki korzystania z technologii; granica między online'em a offline'em coraz bardziej się zaciera.

***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Paweł Moszyński (ekspert ds. rozwiązań technologii HR, Pracuj.pl i the:protocol)

Data emisji: 04.10.2024

Godzina emisji: 17.12

kajz

Czytaj także

Populacja Ziemi sięgnie niedługo 8 mld. Czy technologie znów nas uratują?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 15:00
Według prognoz w 2060 roku będzie nas już 10 miliardów, do końca wieku prawie 11. Czy nasza planeta da radę wyżywić ludzkość i zaspokoić jej inne potrzeby?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Technofobia - na czym polega to zjawisko i jak z nimi walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2024 11:40
Naukowcy na łamach czasopisma Behavior Science, analizując liczne badania stwierdzili, że strach technologiczny w swoich różnych odmianach może dotyczyć aż jednej trzeciej populacji. Wielu z nas może odczuwać lęk, jednak jego najwyższą formą jest technofobia. O tym zjawisku opowiada dr Konrad Maj, psycholog społeczny, kierownik Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych na Uniwersytecie SWPS.
rozwiń zwiń