Historia, którą otrzymujemy w spadku. Czwórka z Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2024 13:28
W dniu 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w Czwórce zapraszamy na specjalną audycję nadawaną z Muzeum Powstania Warszawskiego. Tematem przewodnim będzie "historia, którą otrzymujemy w spadku od naszych krewnych - opowieść o powstańcach warszawskich głosami ich bliskich". Audycję poprowadzi dyrektorka-redaktorka naczelna Czwórki Justyna Dżbik-Kluge.
W 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego zapraszamy na audycję specjalną z MPW. Tematem będzie historia, którą otrzymujemy w spadku - opowieść o powstańcach warszawskich głosami ich bliskich
W 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego zapraszamy na audycję specjalną z MPW. Tematem będzie "historia, którą otrzymujemy w spadku - opowieść o powstańcach warszawskich głosami ich bliskich"Foto: shutterstock

W tym roku 1 sierpnia obchodzimy 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Ten dzień ma szczególne miejsce w sercach nie tylko warszawiaków, ale wszystkich Polaków. W Czwórce zapraszamy na specjalną audycję prosto z Muzeum Powstania Warszawskiego. Porozmawiamy o inicjatywie "Korzenie pamięci", którą MPW rozpoczęło w 77. rocznicę wybuchu powstania. To rozmowy z potomkami powstańców - ich dziećmi, wnukami, prawnukami, członkami rodzin. 

W naszym Czwórkowym studiu będziemy mówić o pamięci, o tym, jaki wpływ dramatyczne doświadczenia powstańców miały wpływ na życie kolejnych pokoleń.

  • Co dostajemy od przodków, na ile powstanie i wojna były obecne w codzienności przyszłych pokoleń?
  • Jak rozumieć zjawisko dziedziczenia traumy?
  • Jak przeszłość naszych przodków wpływa na nasze postrzeganie dzisiejszego świata?
  • Czy z odziedziczonej traumy da się "wyleczyć”?

O tym między innymi będziemy rozmawiać z zaproszonymi gośćmi, którymi będą potomkowie powstańców warszawskich: raper Bilon z Hemp Gru, Agnieszka Szydłowska - dyrektorka-redaktorka naczelna Trójki, Agnieszka Szulejewska i Julia Sielicka-Jastrzębska z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zaprosimy także na rozmowę z prof. Michałem Bilewiczem, psychologiem społecznym, kierownikiem Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego oraz autorem książki "Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości".

To książka, która pokazuje perspektywę psychologa społecznego na temat między innymi temat tzw. traumy trans generacji. - Jak mówimy o traumie, to mówimy o doświadczeniu indywidualnym konkretnego człowieka, który doświadczył jakiejś sytuacji zagrożenia życia, który widział śmierć na własne oczy. To tego człowieka drastycznie, dramatycznie zmieniło, wpłynęło na jego psychikę i wtedy mówimy o zespole stresu pourazowego - tłumaczy rozmówca Justyny Dżbik-Kluge. - Ja stawiam tezę, że coś takiego może dotyczyć całych społeczeństw. To znaczy, że społeczeństwa, które doświadczyły ludobójstwa albo jakiejś strasznej skali zbrodni są w jakiś fundamentalny sposób zmienione.


prof. Michał Bilewicz, psycholog społeczny, autor książki "Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości" i Justyna Dżbik-Kluge. prof. Michał Bilewicz, psycholog społeczny, autor książki "Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości" i Justyna Dżbik-Kluge.


Osoby, których udziałem były dramatyczne doświadczenia swój niepokój i przekonanie, że świat jest niebezpieczny, przekazują kolejnym pokoleniom. - Nie dotyczy to tylko mogących pojawiać się chorób, i zaburzeń psychicznych, których jest więcej w wyniku traumatycznych doświadczeń. To dotyka też lęków, nieufności, pewnego sposobu funkcjonowania, w którym nie polegamy na instytucjach, władzy, autorytetach, tylko staramy się sami sobie radzić - zauważa specjalista. - To jest ten nasz sposób funkcjonowania, który powoduje, że gdy się przyjrzymy temu dokładnie, to widzimy, że wiąże nas z różnymi innymi historycznie straumatyzowanymi narodami.


Posłuchaj
15:18 Czwórka/Poranna Rezydencja z Muzeum Powstania Warszawskiego Michal Bilewicz traumaland 29.07.2024.mp3 O traumie transgeneracyjnej mówi prof. Michał Bilewicz, psycholog społeczny, autor książki "Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości" (Poranna Rezydencja z Muzeum Powstania Warszawskiego/Czwórka)

 

W swojej książce prof. Michał Bilewicz odwołuje się także do historii, narodów afrykańskich. Pojawia się Rwanda i ludobójstwo Ormian w Kurdystanie. - Człowiek jest ukształtowany przez warunki, w których funkcjonuje, przez poprzednie pokolenia. Raczej powinniśmy doprowadzić do tego, żeby ludzie się oswoili z tym, że są pewne ograniczenia - zaznacza. - Dobrze jest się starać, żeby osiągnąć jak najwięcej, ile się da w ramach tych ograniczeń, które nas wiążą i które w jakiś sposób determinują nasze zachowania. Starajmy się, ale jeżeli nam się nie uda, to pamiętajmy, że to nie jest wyłącznie nasza wina.



***

Na audycję "Poranna Rezydencja w Muzeum Powstania Warszawskiego" w czwartek (1 sierpnia) o godzinie 10.00 zaprasza Justyna Dżbik-Kluge.

aw/wmkor