Coolcation. Wakacje z dala od upałów - czy to nowy trend?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2024 15:56
- Coolcation to zbitka dwóch słów angielskich: "cool", czyli chłodno, i oczywiście "vacation" - mówi Marzena German, ekspertka rynku turystycznego. - Czyli jak już sama nazwa sugeruje, wypoczywamy w miejscach, gdzie jest trochę chłodniej, a nie gorąco.   
Lofoty w Norwegii przyciągają wielu turystów
Lofoty w Norwegii przyciągają wielu turystówFoto: shutterstock/Stefano Zaccaria
  • W audycji "Budzikom śmierć" nie brakuje wakacyjnych tematów, tym razem rozmawiamy o zjawisku, jakim jest coolcation.
  • Jest to trend, zgodnie z którym zamiast ciepłe rejony wybieramy miejsca z umiarkowanym klimatem.  
  • Wśród osób zmęczonych upałami oraz większą popularnością cieszą się kraje skandynawskie. 
  • Naszą przewodniczką po tym temacie jest Marzena German, ekspertka rynku turystycznego.

Coolcation - czy to nowe zjawisko?

Dla zmęczonych upałami i tych, którym w ciepłych krajach jest już za gorąco, proponuje się miejsca, gdzie temperatury są dużo niższe, jest mniej turystów, a wrażenia i doświadczenia mogą być niezapomniane. Magazyn "Conde Nast Traveler" umieścił "coolcation" jako jeden z największych trendów turystycznych na rok 2024. Z ankiety przeprowadzonej przez sieć podróżniczą Virtuoso wynika, że 82 proc. klientów rozważa destynacje w krajach z umiarkowanym klimatem.

- Coolcation to nie jest nowe zjawisko, ale w tym roku zostało nazwane i w zasadzie jest to pierwszy sezon, kiedy rzeczywiście żyjemy w tym trendzie. Coraz większą popularnością cieszą się kraje Europy Północnej, chociaż kraje skandynawskie promują turystykę od wielu lat - mówi gościni Czwórki. - Dzięki temu, że mamy wiele połączeń tanimi liniami lotniczymi, te kierunki również są u nas popularne. Możemy jechać tam weekendowo, a także w celu typowo turystyczno-wypoczynkowym, żeby trochę pozwiedzać i coś zobaczyć.

 


Skandynawia i chłodniejsze klimaty

Jak zaznacza specjalistka, to kierunek szczególny i ma wiele do zaoferowania. - Możemy wybrać się na zwiedzanie miast, ale możemy pojechać też nad jeziora, możemy podziwiać fiordy i korzystać z uroków natury - opowiada. - Możemy także uprawiać turystykę aktywną, np. popularne są wyprawy rowerowe po wyspie Bornholm. To nie musi być oczywiście turystyka w wyczynowym rozumieniu, ważne jest, żeby się poruszać.

 

Posłuchaj
16:23 CZWORKA/Budzikom śmierć - Coolcation 30.07.2024.mp3 Coolcation - co to za trend i gdzie warto pojechać, opowiada Marzena German, ekspertka rynku turystycznego (Budzikom śmierć/Czwórka)

 

Na coolcation nie musimy wybierać tylko krajów Europy Północnej, bo możemy też pojechać na przykład w Alpy. - Austria bardzo mocno podkreśla, że okres letni jest tam super. Można pochodzić po górach, wykąpać się w tamtejszych jeziorach, które mogą być zimne lub cieplejsze, zależy od tego, jakimi wodami są zasilane - tłumaczy rozmówczyni Michała Jankowskiego. - Austria jest też łatwo dostępna, tam dojedziemy samochodem w ciągu jednego dnia. Można także przeprawić się na włoską stronę Alp. Możliwości jest wiele, można szukać nie tylko w Europie. Warto dodać, że dla wielu obcokrajowców takim kierunkiem coolcation jest Polska.


***

Tytuł audycji: Budzikom śmierć!

Prowadzi: Marcin Jankowski "Del-M"

Gość: Marzena German (ekspertka rynku turystycznego)

Data emisji: 30.07.2024

Godzina emisji: 9.15

kul/aw

kmp


Czytaj także

Latać tanio i komfortowo - czy to jest możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2024 12:45
Za komfort trzeba płacić - także w tanich liniach lotniczych. - Przewoźnicy wprowadzają klasę biznes, umożliwiają intranetowe zakupy, a już wkrótce w Nowej Zelandii pasażerowie będą mogli wykupić miejsce na… łóżku piętrowym - opowiada Mariusz Piotrowski, redaktor Fly4Free.pl. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje. Co nam przeszkadza efektywnie odpoczywać?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 13:07
- Powodów jest kilka. Niektórzy nie potrafią się odłączyć od pracy i od sieci. Często sprawdzamy maile, media społecznościowe, sprawdzamy, co się dzieje na świecie - mówi Małgorzata Szumska, podróżniczka i pisarka. - W wolnym czasie dostarczamy wiele bodźców do naszego mózgu i to sprawia, że nie możemy odpocząć.
rozwiń zwiń