Düsseldorf - perła wśród kominów! Dostojne miasto i kawałek Japonii

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2024 10:04
Wolny weekend może oznaczać doskonałą okazję na city break. Tym razem zapraszamy do Düsseldorfu, niezwykle dostojnego miasta. To też okazja, by nieco poznać Japonię. 
Nazwa Dsseldorf wzięła się od połączenia dwóch wyrazów  Dssel, czyli nazwy dopływu Renu, mającego swoje ujście w tym miejscu, oraz Dorf, oznaczającego wieś
Nazwa Düsseldorf wzięła się od połączenia dwóch wyrazów – "Düssel", czyli nazwy dopływu Renu, mającego swoje ujście w tym miejscu, oraz "Dorf", oznaczającego wieśFoto: shutterstock/Ralf Liebhold

Nazwa Düsseldorf wzięła się od połączenia dwóch wyrazów - "Düssel", czyli nazwy dopływu Renu, mającego swoje ujście w tym miejscu, oraz "Dorf", oznaczającego wieś. Ta "wieś" jest jednak nieco myląca, bo miasto liczy sobie niemal 600 tys. mieszkańców. Jest 10. miastem w zestawieniu Mercer's Quality of Living, mówiącym o komforcie życia mieszkańców, mimo że leży w okolicy Zagłębia Ruhry. Jędrzej Rosiewicz o tym niezwykłym mieście, nazywanym perłą wśród kominów, rozmawiał z Radosławem Gołębiem, autorem bloga Enjoy the Travel.


Posłuchaj
27:50 czwórka city break europa 26.10.2024 radek 16.05.mp3 City break w Düsseldorfie poleca Radosław Gołąb (City break Europa/Czwórka)

 

Düsseldorf - jak tam dotrzeć?

Dobrym wyborem jest samolot. Lot z Warszawy do Düsseldorfu trwa dwie godziny. Niestety na tej trasie nie ma tanich lotów. - Dobrym rozwiązaniem jest lot do pobliskiej Kolonii i pociąg do Düsseldorfu - ta podróż kolejowa trwa zaledwie 40 minut - mówi Radosław Gołąb. - Taka podróż pociągiem może kosztować 10-15 euro. 

Komunikacja publiczna w Niemczech działa jak w zegarku. Jeśli jednak trafimy np. na modernizację sieci kolejowej, to możemy być pewni, że o wszelkich opóźnieniach, zmianach będziemy dokładnie informowani.

Czytaj też:

Jak poruszać się po Düsseldorfie?

Düsseldorfie jeździ metro, tramwaje i autobusy, świetnie działa też kolej podmiejska. Bilet można kupić w ulicznych automatach. Radosław Gołąb zdradza, jak odkrył, że po tym mieście może poruszać się za darmo. - W moim hotelu zapytałam, gdzie mogę kupić bilet na komunikację miejską. Dowiedziałem się, że jako gość tego hotelu nie muszę go kupować, bo na czas zameldowania w tym hotelu dostaję darmową kartę do przejazdów. Warto o to pytać, rezerwując nocleg - podpowiada. 

Wybór noclegu

Najciekawsze atrakcje Düsseldorfu znajdują się blisko dworca. Zdaniem Czwórkowego gościa jego okolice będą dobrym wyborem na bazę wypadową. - Wybór miejsc jest duży. Są prywatne hotele, sieciowe, duże i małe. Możemy wybrać taki, który odpowiada nam standardem - mówi. - Tu musimy się liczyć z ceną około 100 euro za dobę. 


Düsseldorf - miasto czy wieś?

Krajobraz miasta nie przypomina wsi, choć można się tam poczuć jak w małym miasteczku. - Zabudowa Düsseldorfu nie jest wysoka. Trudno tam znaleźć typowo biznesowe centrum. Wszystko podporządkowane jest ruchowi pieszemu i komunikacji miejskiej - mówi Radek Gołąb. 

Düsseldorf ma miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć. Czwórkowy gość, który miłośnikiem motoryzacji nie jest, poleca Classic Remise Düsseldorf, miejsce, gdzie parkowane, naprawiane i sprzedawane są klasyczne auta sportowe, auta klasy premium. - To robi ogromne wrażenie. Budynek, w którym się znajduje, to stara parowozownia. Część samochodów prezentowana jest tam w szklanych boksach, jeden nad drugim - to przypomina resoraki w sklepie z zabawkami. 

Czytaj także:

Wrażenie robi również Königsallee bulwar, aleja obsadzona drzewami, pośrodku niej płynie fosa. - To kwintesencja dostojności tego miasta. Wygląda to fantastycznie - podkreśla. 

Kuchnia Düsseldorfu

Niemiecka kuchnia nie należy do ulubionych Radka Gołębia. Przyznał, że skusił się na wurst w bułce, kebaba i currywurst. To ostatnie danie bardzo pozytywnie go zaskoczyło. - Wybrałem budkę przy dworcu. Nie wyglądała zachęcająco, ale zaobserwowałem, że mnóstwo lokalsów się tam stołuje: biznesmeni, studenci, uczniowie, emeryci. To mnie przekonało - zdradza.

Japonia w Düsseldorfie

Nieco inaczej postrzega Düsseldorf Joachim Ciecierski, dziennikarz i kierownik Redakcji Niemieckiej Polskiego Radia. - Polecam ominąć nieciekawe okolice dworca, a swoje kroki skierować do dzielnicy tuż za rogiem - Little Tokyo. To prawdziwa japońska enklawa. Tu żyje duża japońska społeczność (trzecia w Europie, po Londynie i Paryżu) - podpowiada. - To Japończycy, którzy przyjechali tu w latach 50. XX wieku, byli przedstawicielami japońskich firm, które tu zakładały swoje filie. Przyjechali z całymi rodzinami. I tak zaczęły powstawać japońskie żłobki, przedszkola, szkoły - cała dzielnica. Dziś są tu japońskie księgarnie, piekarnie, kawiarnie, herbacianie. Tu zjemy najlepszy ramen. 

Posłuchaj
32:42 czwórka city break europa 26.10.2024 joachim 17.11.mp3 O Japonii w Düsseldorfie i innych atrakcjach miasta opowiada Joachim Ciecierski (City break Europa/Czwórka)

 

Japońska dzielnica w Düsseldorfie to zupełnie inny świat. Są tu pagody, parki i ogrody japońskie, można spotkać fanów anime i mangi. Zdaniem Czwórkowego gościa odwiedzenie Little Tokyo to świetna alternatywa dla drogiej i długiej podróży do Kraju Kwitnącej Wiśni. 

Inne atrakcje Düsseldorfu

Joachim Ciecierski zdradza też, że Königsallee to miejsce, które przyciąga car spotterów, osoby, które lubią robić zdjęcia drogim samochodom - takich tu nie brakuje. Tu czuć bogactwo tego miasta, w którym mieszka wielu milionerów. 

W Düsseldorfie odnajdą się też miłośnicy sztuki współczesnej, awangardowej. Tu mieszczą się jedne z ważniejszych muzeów prezentujących dzieła tego nurtu. Za bilet do muzeum zapłacimy około 15 euro.


Od 35 lat miastem partnerskim Düsseldorfu jest Warszawa. 

***

Tytuł audycji: City break Europa

Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz

Goście: Radosław Gołąb (autor bloga Enjoy the Travel), Joachim Ciecierski (dziennikarz Polskiego Radia)

Data emisji: 26.10.2024

Godzina emisji: 16.05

pj

Czytaj także

Zwiedzanie Polski. Zabytkara poleca najlepsze miejsca

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 09:27
Majowy weekend zachęca do podróży po Polsce. Annę Prendke, Zabytkarę, ekscytuje sama myśl o tym, że Polacy ruszą zwiedzać swoją ojczyznę, poznawać jej zabytki. W Czwórce poleca swoje ulubione miejsca w kraju i sposoby na planowanie podróży. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fyrtle i budnicze domki. Poznaj architektoniczne wizytówki Poznania

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2024 20:44
- Gdzie nie spojrzymy i gdzie się nie zgubimy, to wszędzie znajdziemy jakieś architektoniczne perełki - mówi o Poznaniu Anna Prendke, znana jako Zabytkara. Razem z nią wyruszamy na spacer po tutejszych dzielnicach.
rozwiń zwiń