Dwa europejskie kraje zmieniają granice z powodu topnienia lodowców

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2024 10:20
Zmiany klimatu przekształcają krajobraz Alp. Okazuje się, że ma to wpływ nie tylko na przyrodę i ekosystem, ale również na granice między państwami. W audycji "Szanuj zieleń" Weronika Puszkar opowie o szczególnej sytuacji, w jakiej znalazły się Szwajcaria i Włochy. Z kolei Marta Hoppe przedstawi swoją relację z Konferencji Klimatycznej PRECOP 29.  
Dwa kraje zmieniają granice z powodu topnienia lodowców
Dwa kraje zmieniają granice z powodu topnienia lodowcówFoto: Shutterstock

Jeszcze do niedawna część granicy między Szwajcarią i Włochami była wytyczana przez grzbiety lodowców i warstwy wiecznego śniegu. Jednak zmiany klimatu doprowadzające do topnienia lodowca położonego w Alpach Pennińskich sprawiły, że naturalna bariera dzieląca te dwa kraje zaczęła się zmieniać i przesuwać. Spowodowało to spór o terytorium szczytu Matterhorn. W związku z tym szwajcarskie i włoskie władze postanowiły podpisać dokument redefiniujący dotychczasową granicę między swoimi państwami.

Czy ta szczególna sytuacja będzie się powtarzać w przyszłości? O tym w sobotniej audycji "Szanuj zieleń" opowie w swoim materiale reporterskim Weronika Puszkar.



Czwórka na Konferencji Klimatycznej PRECOP 29

W drugiej godzinie audycji Marta Hoppe przedstawi swoją relację z Katowic, gdzie w dniach 2-3 października odbywała się Konferencja Klimatyczna PRECOP 29, w której wzięli udział przedstawiciele agend ONZ i Unii Europejskiej, ambasadorzy i politycy, byli prezydenci COP oraz reprezentanci świata nauki i biznesu, instytucji i organizacji. 

To dwudniowe wydarzenie odbyło się na nieco ponad miesiąc przed rozpoczęciem Szczytu Klimatycznego w Azerbejdżanie (2024 UN Climate Change Conference - COP 29) - największego światowego forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu.

Z audycji dowiemy się, co było głównym celem konferencji PRECOP, o czym na niej dyskutowano i jakie stanowiska udało się wypracować.

***

Na audycję z cyklu "Szanuj zieleń" w sobotę (5.10) o godz. 8.00 zaprasza Marta Hoppe

Czytaj także

Za nami najcieplejszy rok w historii. Ekspert bije na alarm. "Będzie coraz więcej zjawisk ekstremalnych"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 17:00
- Wyjątkowo ciepły północny Atlantyk musiał w końcu wywrzeć wpływ na warunki w Europie - zaczęliśmy ten rok bardzo mocną dodatnią anomalią termiczną. Sezon wegetacyjny zaczął się o dwa tygodnie wcześniej. Dla natury to kolejny "dezorientujący sygnał" - powiedział w rozmowie z portalem PolskiegoRadia24.pl prof. Bogdan Chojnicki z Pracowni Bioklimatologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przymrozki wpłynęły na plony? "Straty w uprawach mogą być wysokie"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2024 10:05
Straty w rolnictwie i winiarstwie w związku z przymrozkami są ogromne. Spadki temperatur zaszkodziły roślinom, które zdążyły już wypuścić pąki. Niskie temperatury mogą wpłynąć na ilość i jakość zbiorów. Jak zmiany klimatu wpływają na nasze życie i pogodę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kimchi a zmiany klimatyczne. Czy ten przysmak zniknie z koreańskich stołów?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 09:31
Korea boryka się ze zmianami klimatycznymi. Ocieplenie klimatu już niedługo uniemożliwić może uprawianie w tym kraju kapusty pekińskiej, z której robi się tutaj narodowe danie, kimchi. W sobotniej audycji "Szanuj zieleń" zastanowimy się nad kondycją przyrody, również w kontekście odbywającej się w ten weekend akcji "Sprzątania świata".  
rozwiń zwiń