Karmniki dla ptaków - pomoc czy zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2025 16:36
Jak się okazuje, temat dokarmiania ptaków budzi coraz więcej emocji i kontrowersji. Wyniki badań zespołu naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu rzucają nowe światło na ten problem.
Karmniki - pomoc czy zagrożenie dla ptaków?
Karmniki - pomoc czy zagrożenie dla ptaków?Foto: Shutterstock

- Wystawiamy karmnik, który jest atrakcyjnym miejscem pobierania pokarmu dla małych, drobnych ptaków, takich jak sikory, wróble, kowaliki, czasem nawet dzięcioły. Jest to też atrakcyjne miejsce dla krogulców czy dla kotów. Właśnie to udowodniliśmy eksperymentalnie  - mówi prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 

Posłuchaj
08:37 CZWORKA Szanuj zieleń 2025_01_11-08-21-52.mp3 Karmniki - pomoc czy zagrożenie dla ptaków? (Szanuj zieleń/Czwórka)

Badania przeprowadzone w 52 lokalizacjach miejskich i wiejskich pokazały, że karmniki, zwłaszcza te ustawione w nieodpowiednich miejscach, mogą stawać się pułapkami dla ptaków. W miejscach, gdzie pojawiało się jedzenie, szybko zjawiały się drapieżniki. Profesor Tryjanowski podkreśla, że istotne jest nie tylko regularne uzupełnianie pokarmu, ale także umiejscowienie karmnika. - Najlepiej stawiać karmnik dość daleko od miejsc, gdzie drapieżnik się może schronić, czyli na przykład z dala od krzewów. Im bardziej otwarta przestrzeń, tym lepiej - tłumaczy ekspert.

Czy dokarmianie jest konieczne?

Ocieplenie klimatu i łagodniejsze zimy sprawiły, że dokarmianie ptaków nie jest już takie istotne. - Karmimy, bo lubimy i to sprawia nam przyjemność. Niestety, wiele osób dokarmiając ptaki, tylko im szkodzi - mówi ornitolog Tadeusz Mizera. Ekspert zauważa, że z największych błędów jest podawanie ptakom chleba. - Jak wrzucamy chleb do wody czy na trawę, on szybko wilgotnieje. W żołądku jest kwasica, na którą ptaki są szczególnie wrażliwe. W chlebie jest sól, a sól jest bardzo szkodliwa dla ptaków - wyjaśnia.

Jak dokarmiać odpowiedzialnie?

Jeśli już zdecydujemy się na dokarmianie, warto zadbać o jakość pokarmu. - Najlepszy pokarm to ziarno słonecznika, łupane lub niełupane, proso, ziarna zbóż, płatki owsiane, kasze, orzechy czy rodzynki - radzi Tadeusz Mizera. Większość ptaków, które dokarmiamy zimą, to ziarnojady, dlatego przetworzone produkty są dla nich niewskazane. 

Ważna jest też regularność. - Jak już decydujemy się, że będziemy dokarmiać ptaki, to musimy to robić systematycznie, a nie od przypadku do przypadku, bo ptaki przyzwyczajają się do miejsc dokarmiania i mogą czekać na pokarm - ostrzega ornitolog.

Zobacz też:

Dokarmiać czy nie?

Chociaż może się wydawać, że dokarmianie to pomaganie, czasem możemy tylko tym zaszkodzić. Kluczem jest odpowiedzialność i świadomość problemów, jakie niesie ze sobą nieodpowiednio prowadzona pomoc dla ptaków. 

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadząca: Marta Hoppe

Data emisji: 11.01.2025

Godzina: 8.13

gV/pj


Czytaj także

Tropienie śladów zwierząt jak kryminalne śledztwo

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2025 11:47
Szkolne wycieczki do lasu były ciekawą odmianą dla zajęć w salach lekcyjnych. Jeśli nie pamiętamy z nich zbyt wiele to możemy to nadrobić w Akademii tropienia dla dorosłych. Tam dowiemy się, dlaczego mocz zwierzęcia może wybarwić się na niebiesko, po kości piszczelowej rozpoznamy konkretny gatunek, po śladach pozostawionych w lesie dowiemy się czy zwierzę było samcem czy samicą, a nawet, jak zginęło. 
rozwiń zwiń