Milion drzew dla Odry. Bardzo potrzebuje ich rzeka i my sami

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2025 16:58
Oprócz sprzątania brzegów, monitorowania stanu wody przez ludzi, rzeki potrzebują drzew.. a drzewa potrzebują rzek. W maju zainaugurowano akcję Drzewa dla Odry - zostanie zasadzony ich aż milion. 
Jakie zwierzęta żyją w rzece? O tym rozmawialiśmy w Poranku Polskiego Radia Dzieciom
Jakie zwierzęta żyją w rzece? O tym rozmawialiśmy w Poranku Polskiego Radia DzieciomFoto: Piotr Krzeslak/ Shutterstock

Drzewa dla Odry to akcja, której celem jest posadzenie miliona drzew, wszystko po to, by chronić dolinę tej rzeki, wspierać jej bioróżnorodność i przeciwdziałać skutkom zmian klimatu. Drzewa oczyszczają wodę i powietrze, regulują mikroklimat, obniżają temperaturę i łagodzą ekstremalne zjawiska pogodowe. 

Inicjatorem akcji jest Dominik Dobrowolski, który w niedzielny poranek będzie gościem Marty Hoppe. W Czwórce opowie o znaczeniu tego projektu, co drzewa dają rzece, a rzeka drzewom. Być może nasz nasz gość zdradzi również, jak taki pomysłem udało mu się zainteresować naszych włodarzy i zyskać ich wsparcie. Drzewa dla Odry to niezwykła, duża akcja, w Dolinie Odry ma być zasadzonych milion drzew. 

Inauguracja akcji miała miejsce w maju - pierwsze drzewo dla Odry zostało zasadzone przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego już w maju. Platan klonolistny rozpoczął drzewną ekspansję na wodny szlak Odry między Wrocławiem a Berlinem. Dominik Dobrowolski przypomniał też, że zasadzenie drzewa nie jest dużym problemem, ale zwrócił też uwagę, że taka sadzonka potrzebuje naszej troski przez pierwsze lata, by z czasem odpłaciła nam z nawiązką - czystym powietrzem, chłodem i cieniem, czystszą rzeką. 

Zobacz także:


***

Na audycję z cyklu "Szanuj zieleń" w niedzielę (6.07.) o godz. 8.00 zaprasza Marta Hoppe

pj

Czytaj także

Życie w Dolinie Odry. Nietuzinkowy album i cenna inicjatywa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 14:26
Piotr Fisher Rosiński i Piotr Piznal to autorzy albumu "Życie w Dolinie Odry", w którym obrazem i dźwiękiem pokazują piękno dzikiej przyrody. Ich celem jest także zachowanie tego miejsca w jego naturalnym stanie. - Rok temu wraz z grupą przyjaciół założyliśmy inicjatywę, która ma na celu powołanie w tym miejscu Parku Narodowego - mówią w Czwórce. - Jest to kontynuacja myśli wielu osób sprzed lat, które nad tym wcześniej pracowały. Cieszy nas, że niedawno Ministerstwo Środowiska włączyło się w tworzenie projektu parku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Ziemi. Wróćmy do natury, zadbajmy o swój dobrostan

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 11:04
- Jednym z większych problemów dziś jest to, że trochę się oderwaliśmy od natury. Zapomnieliśmy, że tak naprawdę jesteśmy po prostu jej częścią, ona jest podstawą naszego życia - mówi Szymon Bujalski, twórca profilu "Dziennikarz dla klimatu". Przypomina też, że kontakt z naturą potrzebny nam jest każdego dnia, nie tylko w Dniu Ziemi, 22 kwietnia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unikalność Doliny Dolnej Odry

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2024 13:00
Polska Amazonia? Polska delta Dunaju? A może po prostu: polskie Międzyodrze? Albo jeszcze lepiej: polski Park Narodowy Doliny Dolnej Odry?
rozwiń zwiń