Europejski Dzień bez Samochodu. Jak wyglądają miasta bez ruchu drogowego?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2024 13:14
Mimo że trudno wyobrazić sobie dzisiejszą rzeczywistość bez auta, to na świecie są jeszcze miasta, gdzie z pojazdów spalinowych się nie korzysta. 22 września obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. - W swoim materiale Jędrzej Rosiewicz przybliżył nam wyjątkowe miejsca nie dla zmotoryzowanych.
Po szwajcarskim mieście Zermatt poruszają się jedynie specjalne pojazdy elektryczne
Po szwajcarskim mieście Zermatt poruszają się jedynie specjalne pojazdy elektryczneFoto: Shutterstock/Olha Solodenko

Jednym z takich nietypowych miejsc jest szwajcarski kurort narciarski Zermatt, leżący u podnóża Matterhornu. - To najsłynniejsze takie miasto. Oprócz niego jest jeszcze Saas-Fee, znane nam z teledysku świątecznego przeboju "Last Christmas". Inne to, między innymi, Riederalp czy Bettmeralp. W kantonie Tessyn są wioski, gdzie nie tylko nie ma samochodów, ale również komunikacji, żeby się tam dostać - mówi Joanna Lampka, autorka blogu Szwajcarskie Blabliblu. - Jedynym sposobem na dotarcie do nich to kolejka linowa lub dwugodzinny spacer.


Posłuchaj
03:57 czwórka szanuj zielen 22 wrzesnia 2024 8.15.mp3 Joanna Lampka o szwajcarskich miastach bez samochodu (Szanuj zieleń/Czwórka)

 

Miasto wolne od samochodów

Mieszkańcy ani turyści nie wjadą do Zermattu swoimi samochodami. Jednak po ulicach miasta poruszają się specjalne pojazdy elektryczne. Są znacznie mniejsze od normalnych aut. Przypominają one meleksy i mają ograniczenie prędkości do 30 km/h.

- Tych pojazdów nie można po prostu kupić. Nawet stały mieszkaniec musi dostać pozwolenie na posiadanie takiego samochodu. Populacja Zermattu to pięć tysięcy osób, a wydano zaledwie 500 takich pozwoleń - wyjaśnia Joanna Lampka.

Zermatt - jak się tam dostać?

Dziś trudno sobie wyobrazić miejsce, w którym jazda samochodem jest zabroniona. Winnym tego jest wiele czynników, które składają się na naszą codzienność - brak czasu, ciągły pośpiech oraz wygoda.

Aby dostać się do Zermattu, trzeba skorzystać z pociągu lub kolejki linowej. Swoje auto można zostawić na parkingu w pobliskim Täsch. Autorka blogu Szwajcarskie Blabliblu podkreśla inne podejście Szwajcarów do posiadania własnego pojazdu.

- W Szwajcarii samochód nie jest symbolem statusu społecznego. Wiele osób może sobie na niego pozwolić, jednak wybierają go nie posiadać. Gdy Szwajcarzy potrzebują samochodu, po prostu go pożyczają.


Czytaj także:


W wielu szwajcarskich miastach ruch drogowy przez dekady nie istniał. Tak pozostało do dziś. - Te miejscowości są bardzo trudno dostępne. Tam praktycznie nigdy nie było samochodów, więc nie było problemu z wycofaniem ich z użytku- opowiada rozmówczyni Jędrzeja Rosiewicza.

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadząca: Marta Hoppe

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 22.09.2024

Godzina: 8.15

kajz

Czytaj także

Samochody spalinowe - czy zbliża się ich koniec?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 10:30
Po 2035 roku nie kupimy już nowych aut benzynowych i z silnikiem Diesla. Tak zadecydował Parlament Europejski, który przegłosował zakaz produkcji samochodów spalinowych. Decyzja budzi wiele kontrowersji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ładowanie samochodów elektrycznych - czy czekają nas kolejki?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 11:30
Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA sprzedaż samochodów elektrycznych rośnie prawie trzy razy szybciej niż budowa sieci do ich ładowania. 
rozwiń zwiń