Topniejące lodowce powodem zmian granic europejskich krajów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2024 14:17
W 2022 roku Szwajcarskie lodowce straciły 6% swojej masy. W 2023 ubyło kolejne 4%. Te zmiany spowodowały potrzebę zrewidowania granic między Szwajcarią a Włochami, które dotychczas biegły właśnie lodowcami. W audycji "Szanuj zieleń" Weronika Puszkar przedstawiła szczegóły tego zjawiska.
Topniejące lodowce zagrażają podniesieniem poziomu wody w morzach
Topniejące lodowce zagrażają podniesieniem poziomu wody w morzachFoto: Shutterstock/Wirestock Creators

Przesunięcia granic

W wyniku rosnących temperatur, topniejące lodowce wymuszają na Szwajcarii i Włoszech zmianę swoich granic terytorialnych. Według Kamila Leziak, klimatologa z Uniwersytetu Warszawskiego, zmiany klimatu będą coraz częściej powodować przesunięcia naturalnych barier między państwami.


Posłuchaj
05:23 czwórka szanuj zielen 05.10.24 8.16.mp3 Kamil Leziak o zmianach klimatycznych i przesunięciach granic państw (Szanuj zieleń/Czwórka)

 

- Granice w rodzaju rzek, lodowców czy innych obszarów naturalnych, z powodu zmian klimatu przekształcają swój przebieg lub kształt. Skutkuje to zmianami granic między państwami. Z biegiem lat obszary krajów na mapie przestają się pokrywać z rzeczywistością i konieczna jest renegocjacja granic między sąsiadami - wyjaśnia klimatolog.

Czytaj także:

Topniejące lodowce odkrywają nowe tereny

Niewielkie zmiany granic wymuszają na zainteresowanych państwach ponowne określenie przyrodniczych zobowiązań. W przypadku topniejących lodowców dodatkowym elementem całego zjawiska jest ukazywanie się nowych gruntów, które dotychczas znajdowały się pod pokrywą lodu. - Granica, która ulega zmianom, była ustanowiona zgodnie z przebiegiem linii lodowca. Przez rosnące temperatury lodowiec cofa się, odkrywając obszar, który do niedawna był pokryty lodem - tłumaczy Kamil Leziak.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez italia.it (@italiait)

Zmiany klimatu zagrożeniem dla granic państw

Według rozmówcy Weroniki Puszkar obszary, na których następuje zmiana granic ze względów naturalnych, są zazwyczaj miejscami o wyjątkowej wartości przyrodniczej lub kulturowej. Znajdują się tam parki narodowe czy krajobrazowe, będące istotnym elementem dziedzictwa kulturowego danego kraju.

Jak wyjaśnia klimatolog, ponowne wyrysowanie granic nie powinno być problemem dla dużych krajów europejskich. - W przypadku Włoch i Szwajcarii, biorąc pod uwagę ich współpracę na wielu polach, nie powinniśmy obawiać się konfliktu w tej kwestii. To niestety nie jest regułą na świecie. Zwłaszcza w przypadku krajów rozwijających się, nawet minimalna zmiana granic może spowodować przesunięcie dostępu do surowców naturalnych - stwierdza Leziak.

Szczególnie narażonymi na straty terytorialne są państwa wyspiarskie. Rosnące temperatury oraz podnoszący się poziom wód grozi im zalaniem terenów przybrzeżnych. Dla wielu małych wysp to tragiczna perspektywa; dla tych krajów każdy metr kwadratowy jest bardzo cenny.

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadząca: Marta Hoppe

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 05.10.2024

Godzina: 8.16

kajz/wmkor

Czytaj także

Ochrona klimatu. "Dziennikarz dla klimatu": społeczeństwo powinno być ostatnim elementem układanki

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2024 20:00
- Należy sprowadzić mityczną, abstrakcyjną ochronę klimatu do konkretów, przełożć ją na język korzyści - przekonywał na antenie Polskie Radia 24 Szymon Bujalski, znany jako "dziennikarz dla klimatu", autor książki "Recepta na lepszy klimat".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi dla klimatu. Co musi się wydarzyć, byśmy zwrócili uwagę na naszą planetę? [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 09:37
Tematem audycji "Otwarte studio Czwórki" był aktywizm klimatyczny. Marta Hoppe i Jakub Jamrozek sprawdzili, o co walczą aktywiści klimatyczni. Co skłoniło ich do aktywizmu? Czy była to głęboka potrzeba zmian w podejściu do klimatu, a może po prostu… moda?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kimchi a zmiany klimatyczne. Czy ten przysmak zniknie z koreańskich stołów?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 09:31
Korea boryka się ze zmianami klimatycznymi. Ocieplenie klimatu już niedługo uniemożliwić może uprawianie w tym kraju kapusty pekińskiej, z której robi się tutaj narodowe danie, kimchi. W sobotniej audycji "Szanuj zieleń" zastanowimy się nad kondycją przyrody, również w kontekście odbywającej się w ten weekend akcji "Sprzątania świata".  
rozwiń zwiń