Młodzi dla klimatu. Co musi się wydarzyć, byśmy zwrócili uwagę na naszą planetę? [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 09:37
Tematem audycji "Otwarte studio Czwórki" był aktywizm klimatyczny. Marta Hoppe i Jakub Jamrozek sprawdzili, o co walczą aktywiści klimatyczni. Co skłoniło ich do aktywizmu? Czy była to głęboka potrzeba zmian w podejściu do klimatu, a może po prostu… moda?
Eksperci w studiu Czwórki zwrócili uwagę, że dziś powinniśmy zastanowić się, jak przystosować się do tego, z czym mamy do czynienia, jak działać, by zmiany klimatu zatrzymać, i jak funkcjonować w sytuacji, w której się znaleźliśmy
Eksperci w studiu Czwórki zwrócili uwagę, że dziś powinniśmy zastanowić się, jak przystosować się do tego, z czym mamy do czynienia, jak działać, by zmiany klimatu zatrzymać, i jak funkcjonować w sytuacji, w której się znaleźliśmyFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Bardzo łatwo nie zwracać dziś uwagi na bezpieczeństwo naszej planety. Zmiany klimatyczne to nadal temat kontrowersyjny; niektórzy to negują, inni chcą działać, nawet w sposób kontrowersyjny. Jak mówić dziś o zmianach klimatu, by przekaz ekologów był skuteczny? Czy oblewanie pomników farbą i przerywanie koncertów mają sens i są skuteczne? A może to krzyk, którego nikt nie słucha i nie chce słuchać?


Powódź i zmiany klimatyczne

Ostatnie wydarzenia na południu, skala powodzi i zniszczeń sprawiły, że dzisiaj w sposób szczególny jesteśmy z tymi, którzy właśnie walczą o swoje życie i swój dobytek - na Śląsku, na Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie i w Małopolsce. Na pomoc powodzianom ruszyli też aktywiści klimatyczni, m.in. przedstawiciele Ostatniego Pokolenia.


Posłuchaj
112:34 czwórka otwarte studio czwórki 19.09.2024 moda czy misja 20.00.mp3 Młodzi dla klimatu. Moda czy misja? (Otwarte studio Czwórki/Czwórka)

 

Dziś niebezzasadne jest pytanie: kto jest odpowiedzialny za powodzie? - Niebezpieczną narracją jest obwinianie jednostek, to wpędza w poczucie winy, w lęki. Tak, jako ludzie jesteśmy odpowiedzialni za zmiany, ale bardziej powinniśmy obwiniać instytucje i firmy zajmujące się spalaniem paliw kopalnych. My tu działamy pośrednio - przez nasze wybory polityczne - mówi Klara Rościszewska, ekspertka ds. edukacji WWF Polska. - Nasze wybory konsumenckie, polityczne wpływają na to, jak będzie ten świat wyglądał. 

Eksperci w studiu Czwórki zwrócili uwagę, że dziś powinniśmy zastanowić się, jak przystosować się do tego, z czym mamy do czynienia, jak działać, by zmiany klimatu zatrzymać, i jak funkcjonować w sytuacji, w której się znaleźliśmy. 

W "Otwartym studiu Czwórki" padło też, pozornie niewygodne, pytanie o to, czy powódź na południu stała się okazją dla aktywistów klimatycznych do budowania własnej popularności. 

Posłuchaj także:

- Sytuacja powodziowa w Europie to spełnienie naszych koszmarów, nie marzeń - podkreśliła Patrycja Wójcik, aktywistka Inicjatywy Wschód. - My jesteśmy grupą, która alarmuje, daje znać, że takie sytuacje będą miały miejsce. Jest mi ogromnie przykro, że przez media mainstreamowe nie przebija się informacja o zmianach klimatycznych, o kryzysie klimatycznym. Wykorzystujemy sytuację powodziową, by mówić o takich zagrożeniach. Mówimy: "popatrzcie - tak będziemy funkcjonować, jeśli nic się nie zmieni". Chciałabym, żeby to była okazja do edukowania, ale są to sytuacje, które łamią serce. 

Zobacz też:

Działania aktywistów

Wśród aktywistów klimatycznych są osoby młode, zaniepokojone przyszłością planety, ale też ich rodzice, np. ci skupieni w inicjatywie Rodzice dla Klimatu. Kamila Kadzidłowska, przedstawicielka tej organizacji, podkreśla, że na rzecz planety działają przeróżni ludzie, różnymi metodami. Wg niej wszystkie, bezprzemocowe metody działania są potrzebne, choć nie wszyscy Czwórkowi goście są do tego przekonani. 

Patrycję Wójcik do aktywizmu skłoniły strach i złość, innych - poczucie odpowiedzialności za klimat. Goście Czwórki zwracają uwagę na ogromną potrzebę umieszczenia edukacji klimatycznej w programie lekcji szkolnych. 

Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy agendy ONZ - UN GLOBAL NETWORK PL, podkreślił, że działacze Ostatniego Pokolenia odkryli, że jeśli nie zrobią czegoś spektakularnego, nie będą szokować, to nikt ich nie zauważy, nie zwróci uwagi na problem, o którym alarmują, nikt nie pochyli się nad tym, co mają do powiedzenia. 

Czytaj także: 

W "Otwartym studiu Czwórki" poruszyliśmy również temat zjawiska greenwashingu i wykorzystywania przez firmy oraz koncerny pozornej troski o planetę. Jaki jest związek ekologii i ekonomii? 


"Otwarte studio Czwórki" - rozmowa na temat "To nie moja sprawa" fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio "Otwarte studio Czwórki" - rozmowa na temat "To nie moja sprawa" fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: "Otwarte studio Czwórki"

Prowadzący: Marta Hoppe, Jakub Jamrozek

Goście:

  • Klara Rościszewska, ekspertka ds. edukacji WWF Polska;
  • Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy agendy ONZ - UN GLOBAL NETWORK PL;
  • Dominik Nowak, lokalny aktywista, działa w Operacji Czysta Rzeka w Warszawie;
  • Kamila Kadzidłowska, Rodzice dla Klimatu;
  • Olga Ślepowrońska, psycholog;
  • Marta Palińska, Greenpeace Polska;
  • Patrycja Wójcik, aktywistka Inicjatywy Wschód;
  • Anna Frączyk, ekspertka ClientEarth.

Data emisji: 19.09.2024

Godzina emisji: 20.00

pj/wmkor

Czytaj także

Działalność społeczna. Jak się w nią włączyć?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 12:50
Oliwia Żytkowicz i Maciej Geratowski od lat angażują się w akcje społeczne, sami są inicjatorami wielu z nich. W Czwórce podkreślają, że w tej działalności chodzi o efekty - one dają im energię do dalszego działania. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomoc nie tylko dla ludzi. Zwierzęta w powodzi

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2024 11:47
Marta Zinkiewicz w Czwórce mówi, jak obecnie wygląda pomoc zwierzętom na terenach dotkniętych powodzią i podpowiada, na co należy zwrócić uwagę, kiedy sami tej pomocy chcemy udzielić. Do jakich służb się zwracać, jak reagować i o czym pamiętać?
rozwiń zwiń