Katarzyna Bilewska: ekstremalne zjawiska pogodowe stają się codziennością świata

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2024 09:51
Rodos znalazło się pod wodą po przejściu sztormu Bora. Powodzi w tym roku doświadczyła Hiszpania, wcześnie to samo działo się u nas. Ekstremalne zjawiska pogodowe dotykają nas coraz częściej i rosną w siłę. - Polscy naukowcy mocno podkreślili, że ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak powódź w Polsce będą się zdarzały dwa razy częściej - mówi Katarzyna Bilewska, Greenpeace Polska. 
Ekstremalne zjawiska pogodowe stają się naszą codziennością
Ekstremalne zjawiska pogodowe stają się naszą codziennościąFoto: Shutterstock/Ela73

Katarzyna Bilewska, szefowa zespołu komunikacyjnego Greenpeace Polska, codziennie otrzymuje informacje z przeróżnych krajów świata dotyczące sytuacji pogodowej i klimatycznej. - Mamy biura w 52 krajach. Można odnieść wrażenie, że ekstremalne zjawiska pogodowe stają się powoli naszą codziennością - przyznaje. - Nie wszystkie informacje docierają do opinii publiczne. Słyszymy o Rodos, ale już niekoniecznie o kolejnym huraganie, który uderzył w Filipiny czy tajfunie na Oceanie Spokojnym. Mało się w Polsce mówiło o wyschnięciu Amazonki, a to było wydarzenie bez precedensu. 


Posłuchaj
16:38 czwórka szanuj zieleń 8.12.2024 9.36.mp3 Ekstremalne zjawiska pogodowe dotykają nas coraz częściej - jak o nich informować, jak działać dla dobra planety? (Szanuj zieleń/Czwórka)

 

Ekspertka zauważa, że bliższe są nam sprawy naszego kraju, krajów Unii Europejskiej, Europy niż te oddalone, mające miejsce na innym kontynencie. Te wydają się też w pewien sposób trudniejsze do raportowania przez media. 

- Ekstremalne zjawiska pogodowe zdarzają się coraz częściej. Naukowcy nie mają tutaj złudzeń, że pogłębiający się kryzys klimatyczny sprawi, że będzie ich jeszcze więcej i będą bardziej dotkliwe - mówi gościni Czwórki. - W październiku badacze jednego z komitetów działających przy PAN, zajmujący się kryzysem klimatycznym wyraźnie i mocno podkreślili, że ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak powódź w Polsce będą się zdarzały dwa razy częściej. 

Powodzie, susze, huragany, nawalne deszcze - to nie są zjawiska, których historia nie zna. Problemem jest jednak ich aktualna częstotliwość i intensywność - susze trwają dłużej, ekstremalne temperatury rosną. - Te zjawiska się pogłębiają i starają się trudne do zniesienia. Grudzień znów pobije rekord ciepła - wyjaśnia specjalistka. - Kiedyś to była anomalia, teraz to nasza codzienność

Katarzyna Bilewska zwraca również uwagę na infrastrukturę, którą mocno weszliśmy w środowisko. Nasze ingerencje to m.in.:

  • betonowanie nabrzeży rzek,
  • wycinanie lasów,
  • regulacja rzek, których naturalną tendencją jest rozlewanie się. 


- Możemy jeszcze sprawić, żeby ten najbardziej ekstremalny, katastrofalny scenariusz się nie wydarzy. Świat idzie w kierunku przekroczenia średniej globalnej temperatury o 1,5 stopnia. To przekroczenie progu krytycznego. Dołóżmy starań, by ten skok nie był jeszcze większy - o 2 a nawet 3 stopnie. 

W Polsce w tym doświadczyliśmy trwającej tygodniami suszy, a później mocnych opadów i powodzi. - Ten mocny deszcz nie został wchłonięty przez wysuszoną glebę. Ta woda spłynęła do rzek i nastąpiła powódź - wyjaśnia ekspertka. - Były tereny, gdzie paradoksalnie mieliśmy do czynienia z suszą i powodzią w jednym momencie. 

Jak informować i nie straszyć?

Obawy związane ze zmianami klimatycznymi towarzyszą nam od lat. Mówi się już o depresji klimatycznej. Ekstremalne zjawiska zachodzące w świecie nie ułatwiają łagodnego informowania o nich. - Mówienie o tym nie jest łatwe. My chcemy zachęcać ludzi do działania, do podpisywania petycji, do udziału w konsultacjach społecznych. Przede wszystkim jednak mówimy prawdę, podajemy dane za naukowcami - podkreśla przedstawicielka Greenpeaca Polska. 

Różne organizacje ekologiczne działając dla wspólnego celu - ratowania naszej planety - korzystają z przeróżnych środków oddziaływania. Ostatnie Pokolenie swoimi działaniami wzbudza skrajne emocje, ale jak sami podkreślają, oni nie są od tego, żeby ludzie ich lubili, a zwracają uwagę na najbardziej priorytetowe kwestie. - Kiedyś sufrażystki też były mocno krytykowane za swoje działania - mówi Katarzyna Bilewska. - Ja działam w ruchu ekologicznym do 20 lat. Obserwuję różne działania, one zmieniają się na przestrzeni lat, wiele z nich było krytykowanych, wiele przyniosło wymierne skutki. Różne ruchy ekologiczne działają różnymi metodami. Chcemy, by podejmowane przez nas akcje przełożyły się na działania, na realną zmianę, którą zobaczymy w świecie. 

Ekologiczne priorytety

Dzisiejszymi priorytetami działań ekologicznych powinny być: 

  • odejście od spalania paliw kopalnych,
  • intensywny rozwój odnawialnych źródeł energii,
  • inwestowanie w efektywność energetyczną,
  • budowanie magazynów energii,
  • takie przygotowanie naszej sieci energetycznej, która będzie przyjazna ludziom i środowisku, niezależnej od sprowadzania paliw kopalnych, surowców energetycznych z zagranicy.

- My wiemy dziś że zmiany idą za wolno. Duża rolą ruchów ekologicznych jest udział w przyspieszaniu sprawiedliwej transformacji. Pamiętamy też, że dzika przyroda jest naszym sojusznikiem w walce z ociepleniem klimatycznym - podkreśla Katarzyna Bilewska.

***

Tytuł audycji: "Szanuj zieleń"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gościni: Katarzyna Bilewska (Greenpeace Polska)

Data emisji: 7.12.2024

Godzina: 8.20

pj

Czytaj także

Najpierw susza, a teraz powódź. Jak w Polsce działa gospodarka wodna?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 22:30
W poniedziałek 29 czerwca nad stolicą przeszły bardzo intensywne opady deszczu. Wiceprezydent miasta poinformowała, że w wyniku ulewy spadło około 42 litrów wody na metr kwadratowy, czyli tyle, ile czasem przez cały miesiąc. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy zabraknie nam wody. Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2024 18:20
- Woda jest dobrem wspólnym. Jeśli więc wspólnie zaczniemy nią racjonalnie gospodarować, jest duża szansa, że unikniemy "dnia zero" - przekonują architekt krajobrazu Justyna Jastrzębska i dr Przemysław Nawrocki. 
rozwiń zwiń