Prezenty, podarki, niespodzianki - a potem śmieci. Jak temu zaradzić?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2024 08:00
W święta Mikołaj przynosi wór prezentów, a po świętach wynosimy wór śmieci. Tylko w grudniu w Polsce generujemy około 180 tysięcy ton odpadów, wśród których pozostałości po opakowaniach z tworzyw sztucznych stanowią od 15 do 20 procent. Jak temu zaradzić?
Po świętach warto rozważnie podejść do sortowania odpadów opakowaniowych
Po świętach warto rozważnie podejść do sortowania odpadów opakowaniowychFoto: Shutterstock/Tanja Esser

Zdaniem psychologów często nie jesteśmy w stanie przeciwstawić się wpływowi reklam, rekomendacji influencerów czy cenowym okazjom. Nasze media społecznościowe zalewane są informacjami o promocjach produktów, które "koniecznie" musimy mieć, albo "koniecznie" musimy komuś sprezentować. Tymczasem większość z nas wcale nie pamięta jaki prezent znalazło pod choinką w zeszłym roku. 


Posłuchaj
23:20 PR4_22.12.2024_9.12_Szanuj_zieleń 9.12.12 9.35.34.mp3 O śmieciach opakowaniowych i jak zaradzić temu problemowi mówi Anna Larsson (Szanuj zieleń/Czwórka)

 

- Za dużo kupujemy i za dużo wyrzucamy. To zjawisko nie dotyczy tylko Polski - mówi Anna Larsson, Dyrektor ds. Rozwoju Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Reloop Platform. - W ostatnie przedświąteczne dni pędzimy do marketów, żeby dokupić jeszcze coś, co może się przyda. Dostajemy bzika, kręćka, dopada nas przedświąteczna zakupowa gorączka. 

Producenci produkują, reklamują, sprzedają, my - kupujemy, a problem z odpadami opakowaniowymi rośnie. Tylko w grudniu w Polsce generujemy około 180 tysięcy ton odpadów, wśród których pozostałości po opakowaniach z tworzyw sztucznych stanowią od 15 do 20 procent (Reloop Platform). 

- W analizach MPO Kraków widać, że ilość odpadów opakowaniowych wzrasta - dodaje gościni Czwórki. 

Anna Larsson podkreśla, że do problemu opakowań należy podchodzić na dwóch płaszczyznach. 

  • Pierwsza z nich to płaszczyzna systemowa - dotycząca przepisów, obostrzeń, producentów i konsumentów. 
  • Druga perspektywa jest perspektywą prywatną - naszą - perspektywą mieszkańca, konsumenta, np. człowieka, który przygotowuje się do świąt. 

Dyskusja o tworzywach sztucznych, odpadach opakowaniowych trwa od lat, problem zauważono już w latach 80. Podejmowane są próby opracowania rozwiązań, umów gwarantujących redukcję zaśmiecania tworzywami sztucznymi. 

- Każda konsumpcja produkuje odpady. W Europe to 500 kg na rok na każdego jej mieszkańca - zdradza ekspertka. - Dziś na szeroką skalę mówi się o potrzebie wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności producenckiej za wyprodukowane opakowania. Pewne regulacje już obowiązują, ale wciąż system nie jest szczelny. 

Sprawdź też:

Anna Larsson wyjaśnia, że jest potrzeba wprowadzania odpowiedzialności producenta za opakowanie, w którym sprzedaje swój produkt. Takie rozwiązanie może skłonić producentów do racjonalnego projektowania opakowań np. z materiałów recyklingowych czy ich redukcji. - Dziś za śmieci płaci każdy mieszkaniec, a nie każdy konsument. System wysyłkowy sprawia też, że wprowadzone już regulacje są nieszczelne i to należy naprawić - dodaje. 

Czytaj także:

Ciesząc się z podarków odnalezionych pod choinką warto dokładnie przyjrzeć się też ich opakowaniom - nie wynosić do śmietnika w wielkim worze, a rozważnie podzielić na odpowiednie frakcje. 

***

Tytuł audycji: "Szanuj zieleń"

Prowadzi: Marta Hoppe

Gościni: Anna Larsson (Dyrektor ds. Rozwoju Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Reloop Platform)

Data emisji: 21.12.2024

Godzina: 9.12

pj/kajz

Czytaj także

Kompostownik na balkonie. To prostsze niż myślisz

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 12:45
Kompostownik w ogródku nikogo nie dziwi, ale okazuje się, że z powodzeniem nasze organiczne odpadki możemy kompostować też na balkonie czy tarasie, a nawet w domu. Możemy wybrać tradycyjny sposób kompostowania, albo japoński. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Topniejące lodowce powodem zmian granic europejskich krajów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2024 14:17
W 2022 roku Szwajcarskie lodowce straciły 6% swojej masy. W 2023 ubyło kolejne 4%. Te zmiany spowodowały potrzebę zrewidowania granic między Szwajcarią a Włochami, które dotychczas biegły właśnie lodowcami. W audycji "Szanuj zieleń" Weronika Puszkar przedstawiła szczegóły tego zjawiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bałtyk - najmłodsze morze świata. Czy stanie się jeziorem?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2024 10:23
Bałtyk to nie tylko unikalny ekosystem, ale również część naszego dziedzictwa kulturowego i źródło niezapomnianych wspomnień. Olga Sarna, z Fundacji Mare, podkreśla, że zachodzące w nim zmiany są nieuniknione. To najmłodsze na świecie morze nie jest w złym stanie ekologicznym, a przez edukację i przemyślanie działania możemy żyć z nim w komitywie. 
rozwiń zwiń