Malcolm XD - najbardziej tajemniczy autor w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2024 16:03
Wydał już dwie bestsellerowe książki, a trzecia właśnie pojawia się w księgarniach. Malcolm XD to niecodzienny autor, który ukrywa się pod osobliwym pseudonimem. W swojej twórczości przedstawia trudy współczesnego życia w wyjątkowy i satyryczny sposób. Anonimowy Malcolm XD opowiedział Uli Kaczyńskiej o swoich początkach, a także przybliżył, dlaczego ukrywa się pod specyficzną ksywą.
Eskapada to trzecia książka autorstwa Malcolma XD
"Eskapada" to trzecia książka autorstwa Malcolma XDFoto: Polskie Radio/Piotr Podlewski

"Eskapada" - nowa książka Malcolma XD

25 września ma premierę kolejna książka Malcolma XD, "Eskapada". Jego poprzednie publikacje to, między innymi, "Emigracja" oraz "Edukacja". Wszystkie te pozycje łączy fakt jawnej inspiracji autora swoim życiem. - Wszystkie moje książki są bardzo mocno oparte o własne doświadczenia. Książki zacząłem pisać z pewnym opóźnieniem względem mojej faktycznej sytuacji życiowej. "Emigrację", która rozgrywa się, kiedy miałem 19 lat, zacząłem pisać, gdy miałem ponad 20. Z książki na książkę staram się zgubić tą różnicę czasu, aby dojść do momentu, że będę pisał o sobie w czasie rzeczywistym - tłumaczy anonimowy autor.


Posłuchaj
27:48 czwórka poranek czwórki 24.09.2024 malcolm xD.mp3 Malcolm XD o sobie i swojej najnowszej książce (Poranek Czwórki/Czwórka)

 

- Zaczynając trzecią książkę miałem myśl, że to na pewno ostatnia. Pisząc finałowe zdania złapał mnie duży sentyment, więc może coś jeszcze napiszę. Nie chcę składać żadnych deklaracji, ale cały czas czerpię przyjemność z pisania - zaznacza Malcolm XD.

Anonimowa osobowość

Jak przyznaje rozmówca Uli Kaczyńskiej, utrzymywanie swojej tożsamości w tajemnicy wymaga wiele pracy. To między innymi porozumiewanie się przez pośrednika czy modyfikowanie swojego głosu, tak jak w tej audycji. Jednocześnie Malcolm XD docenia swoją anonimowość, mówiąc, że niektóre obowiązki rozpoznawalnych osób są męczące. - Mógłbym wskazać dwie korzyści rozpoznawalności. Pierwsze to zaspokojenie swojej próżności. Drugie to spieniężanie wizerunku w mediach społecznościowych. Na chwilę obecną nie jestem zmuszony do takiego zarabiania. Znam paru influencerów i uważam, że to znacznie cięższa praca, niż może się to wydawać - stwierdził Malcolm XD.

W przeciwieństwie do swojej twórczości, rozmówca Uli Kaczyńskiej mówi, że rzadko bywa rozśmieszony lub rozśmieszający. Mimo to Malcolm XD przyznał, że bardzo lubi humor brytyjski oraz czeski, które potrafią go rozbawić do łez. - W życiu prywatnym jestem dosyć poważną osobą. Nie płacą za śmianie się w rzeczywistości, więc akumuluję to, żeby zmonetyzować to w pracy - mówi gość Czwórki.

Inspiracje twórczości Malcolma XD

Autor "Eskapady" mówi, że cały czas się rozwija pisarsko, a jego poprzednie utwory - książkowe lub Internetowe - wpędzają go w uczucie zakłopotania. - Jak czytam coś, co napisałem trzy miesiące temu, to dostaję ciarek zażenowania. Dużo bym zmienił rzeczy w swojej poprzedniej twórczości - mówi Malcolm XD. - Zdarza się, że usuwam duże elementy historii w książkach, szczególnie jeżeli w dalszej części przestają pasować fabularnie lub logicznie. Wtedy zdarzało mi się z bólem serca skasować kilka stron.

Malcolm XD rozpoczął literacką karierę od Internetowych past, czyli krótkich opowiadań. Jego najsłynniejszy utwór to "Mój stary to fanatyk wędkarstwa". Pasta doczekała się filmowej ekranizacji, która ujrzała światło dzienne w 2017 roku. W 2023 "Emigracja" została serialową inspiracją, a na następny rok zapowiedziana została premiera kolejnego serialu, tym razem na podstawie "Edukacji".

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadzący: Ula Kaczyńska

Gość: Malcolm XD

Data emisji: 24.09.2024

Godzina: 8.14

kajz

Czytaj także

Jak rozpocząć przygodę z japońską literaturą?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2024 15:00
- Niektórzy postrzegają literaturę japońską jako jeden gatunek. Tymczasem ona jest bardzo różnorodna i pod względem tematycznym, i gatunkowym - mówi Sandra Hojda znana w sieci jako Tabibito no ho. - Każdy w tej literaturze znajdzie coś dla siebie, tak jak i w literaturze europejskiej czy amerykańskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Paśnik: pisarz może kłamać legalnie, ale trzeba to robić umiejętnie

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2024 13:00
- Pisząc "Tak szybko się nie umiera" chciałem, żeby świat tej powieści był na tyle wyczuty, na tyle zbadany, żeby była ona do czytania również dla osób, które pamiętają lato 1982 roku. Ja miałem wtedy "minus 15 lat" - mówi Jacek Paśnik. 
rozwiń zwiń