Karol Jopert, autor projektu Łowca Ruin, podróżnik, od lat dokumentuje tajemnicze i opuszczone miejsca na mapie świata. Jako rodowity bytomianin odkrywanie zaczął od swojego miasta. Miał 15 lat, gdy ruszył pierwszy raz z paczką znajomych na opuszczone bytomskie osiedle. I stało się to jego pasją.
- Ja Bytom bardzo lubię, choć ma on nieco zszarganą opinię. W ostatnich latach widać, jak to miasto się zmienia - mówi gość Alicji Michalskiej. - Tu nie ma się czego bać, warto wpaść.
32:46 czwórka city break polska 3.11.2024 karol 16.11.mp3 O Bytomiu i jego tajemnicach opowiada Karol Jopert (City Break Polska/Czwórka)
Urbex, ale nie tylko
Pasją Karola Joperta jest urban exploration, czyli urbex, ale nie każdy z nas musi decydować się na tę dość ekstremalną formę zwiedzania.
- Za każdym miejscem, za każdą ruiną kryje się jakaś historia. Takich w Bytomiu jest mnóstwo. To miasto ma już 770 lat. Jest najstarszym miastem na Śląsku - mówi gość Czwórki. - Bytom może zachwycić każdego. Kiedyś był nazywany małym Wiedniem, czego dowodem może być architektura śródmieścia. To miasto z potencjałem, co udowadniają już odrestaurowane budynki, jak hala dworca, ulica Dworcowa czy kładka.
Odwiedzając Bytom warto zacząć od rynku, zobaczyć rzeźbę lwa, fontannę, a później skręcić w boczne uliczki, z pozoru mroczne, a bardzo klimatyczne. Karol Jopert poleca przejechać się najkrótszą trasą tramwajową, która ma zaledwie 1300 metrów i kursuje nią linia 38. - Ja ruszam już nieco dalej, ostatnio dotarłem na zapomniany cmentarz choleryczny, gdzie pozostał już tylko jeden nagrobek Idy Hory.
Czytaj także:
Musimy pamiętać, że w Bytomiu funkcjonowało siedem kopalń i dwie huty szkła. Budynki poprzemysłowe przyciągają zafascynowanych architekturą industrialną, ale dostają też drugie życia. - Szyb Krystyna na Szombierkach, pozostałość po kopalni KWK Szombierki to wielka opuszczona wieża, która przypomina trochę młot górniczy. Ten budynek obchodzi w tym roku 95. urodziny. Widać już że coś tam się dzieje, może doczeka się rewitalizacji - mówi gość Czwórki. - Polecam odwiedzić wyremontowaną halę naprawczą na terenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych i przypominam, że wąskotorówką wciąż można się w Bytomiu przejechać - do Miasteczka Śląskiego.
VIDEO
Bytom - mały Wiedeń
Karola Joperta interesuje głownie to co opuszczone, zapomniane, nieco zniszczone. Troszkę inaczej na Bytom patrzy Teresa Ebis, autorka profilu bies_bytomski, specjalistka od bytomskiej architektury. Na instagramie z pasją pokazuje piękno tego miasta z codziennej, lokalnej perspektywy.
- Z przyjemnością patrzę jak Bytom odzyskuje blask sprzed 100 lat, jak remontowane są kamienice i inne budynki. Zawodowo też jestem związana z architekturą Bytomia. Zdarza się, że mam dostęp do miejsc, gdzie zwykle wejść nie można. Chcę pokazywać to, co ukryte - mówi gościni Czwórki. - Architektura Bytomia nie jest jednoznaczna. Jest tu secesja, modernizm, neorenesans, neobarok, neogotyk, eklektyzm. Mamy tu pigułkę architektoniczną. Możemy różne style ze sobą porównać.
15:54 czwórka city break polska 3.11.2024 teresa bies 17.13.mp3 O architekturze Bytomia opowiada Teresa Ebis (City break Polska/Czwórka)
Teresa Ebis przekonuje, że zwiedzając Bytom nie warto poprzestać na śródmieściu, a ruszyć dalej. - Bytom Miechowice - to fragment zrewitalizowanego pałacu, Szombierki to szyb Krystyna , który wygląda jak młot Tora, Klajnfeld to zabudowa willowa z ogrodami, Pole Paniowskie to ulica Mickiewicza i piękne kamienice. Są tu pozostałości po kopalniach i hutach - wymienia. - Polecam wchodzić w otwarte drzwi. Ja lubię pokazywać to, co niedostępne np. klatki schodowe, a tam okładziny ceramiczne, sztukaterie, detal.
Ulubionym budynkiem Czwórkowej gościni jest wybudowany w latach 1891-95 budynek Sądu Rejonowego w Bytomiu. - Z zewnątrz jest dosc trywialny, różowy - ocenia. - A w środku: galerie arkadowe, pałacowe wnętrze przykryte szklanym dachem. To biała perełka Bytomia.
Agata Cichoń, aktywistka i miłośniczka Bytomia, która na co dzień pracuje w Bytomskie Centrum Kultury zaprasza na Śląsk by odkrywać liczne kulturalne atrakcje Bytomia: kilka letnich festiwali, spotkania w parkach, dedykowane różnym grupom wiekowym.
04:57 czwórka city break polska 3.11.2024 agata bytom 17.31.mp3 Agata Cichoń zaprasza na kulturalne atrakcje Bytomia (City break Polska/Czwórka)
***
Tytuł audycji: City Break Polska
Prowadzi: Alicja Michalska
Goście: Karol Jopert (autora projektu Łowca Ruin, mieszkaniec Bytomia), Teresa Ebis (autorka profilu bies_bytomski, specjalistka od bytomskiej architektury, przewodniczka), Agata Cichoń (Bytomskie Centrum Kultury)
Data emisji: 3.11 .2024
Godzina emisji: 16.15
pj