Jak radzić sobie z nadmiarem jedzenia po świętach?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2024 13:49
Jak pokazują badania najwięcej jedzenia marnujemy właśnie w święta. Jak temu zaradzić? O tym opowiedziała Beata Pałczyńska z firmy wpływu społecznego Too Good To Go.
Zmarnowane jedzenie
Zmarnowane jedzenieFoto: Shutterstock

Każdego roku świąteczne stoły aż uginają się pod ciężarem potraw, co często prowadzi do nadmiaru, którego nie jesteśmy w stanie zjeść. Z badań przeprowadzonych przez Too Good To Go wynika, że najwięcej jedzenia wyrzucamy w Wigilię - aż 9 tysięcy ton! 


Posłuchaj
21:42 CZWORKA Poranek Czwórki 2024_12_27-09-15-18.mp3 Jak nie marnować jedzenia po Świętach? (Czwórka/Poranek Czwórki)

 

- To resztki z przygotowań, niewykorzystane składniki, a także nadmiar dań, których nie udało się zjeść. Po świętach najczęściej wyrzucane są zupy, napoje oraz owoce i warzywa - tłumaczy Beata Pałczyńska. - 24 grudnia wyrzucamy najwięcej ryb, 25 i 26 najwięcej zup, a 27 napoi. 

Jak nie marnować jedzenia?

W rozmowie w "Poranku Czwórki" ekspertka z "Too Good To Go" poradziła co można zrobić, żeby podchodzić do świątecznych przygotowań mądrzej"

  • Mrożenie jedzenia - Beata Pałczyńska podkreśla, że większość świątecznych dań nadaje się do mrożenia. Kluczem jest odpowiednie porcjowanie. Dzięki temu możemy odmrażać jedzenie w ilościach, które jesteśmy w stanie na bieżąco spożyć, unikając marnowania. Przykładowo bigos można podzielić na małe porcje i przechowywać w zamrażalniku.
  • Dzielenie się jedzeniem - Nie zjesz wszystkiego sam? Podziel się! Możesz zanieść jedzenie do jadłodzielni - miejsc, gdzie osoby potrzebujące mogą skorzystać z nadmiaru żywności. Ważne, aby jedzenie było świeże, opisane i odpowiednio zabezpieczone. W samej Warszawie jest około 40 takich miejsc, a ich liczba rośnie w całej Polsce.
  • Wykorzystanie resztek - Zamiast wyrzucać obierki czy resztki warzyw, można je przetworzyć. Obierki mogą posłużyć do przygotowania bulionu, a owoce z przejrzałych napojów można zamrozić i wykorzystać jako kostki lodu. Taka kreatywność pozwala na pełniejsze wykorzystanie produktów.

Co możemy zrobić lepiej w przyszłym roku? 

  1. Planowanie porcji: Skorzystaj z dostępnych kalkulatorów kulinarnych, które pomogą oszacować, ile jedzenia przygotować na konkretną liczbę osób.
  2. Zakupy z głową: Kupuj produkty w mniejszych ilościach, zwłaszcza te, które łatwo się psują.
  3. Współdzielenie dań: Przy świątecznych spotkaniach warto wcześniej uzgodnić, kto przynosi jakie potrawy, aby uniknąć nadmiaru jedzenia.

Zobacz też:

Dlaczego wyrzucamy jedzenie?

Wielu z nas nie potrafi odpowiednio zaplanować świątecznych zakupów. Często kierujemy się lękiem przed niedostatkiem jedzenia, co prowadzi do kupowania nadmiaru produktów. Jak zauważył jeden z rozmówców, pieczywo rzadko się marnuje, bo na świątecznych stołach dominują dania niewymagające chleba, takie jak pierogi czy bigos.

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadzący: Michał "Numer Raz" Witak 

Materiał: Marta Hoppe

Gościni: Beata Pałczyńska (z firmy Too Good To Go)

Data emisji: 27.12.2024

Godzina: 9.07

gV/pj

Czytaj także

Vienio i Numer Raz gotują na święta

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2024 13:51
Świąteczne smaki w wersji vege - takie potrawy proponuje raper z zespołu Molesta. 
rozwiń zwiń