Współczesny survival. Jak zawczasu przygotować się do sytuacji kryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2025 11:54
Co zrobić i jak się przygotować, gdy idzie powódź, wichura czy duży mróz? Świadomość i pojęcie o współczesnym survivalu i zasadach bezpiecznego przetrwania sytuacji kryzysowych jest bardzo niska. Paweł Szlendak, instruktor survivalu opowiedział, co należy wiedzieć, aby żadna trudna sytuacja nie była nam straszna. 
Jak przygotować się do sytuacji kryzysowej?
Jak przygotować się do sytuacji kryzysowej?Foto: Shutterstock

Współczesny survival

- W ciągu naszego życia może dojść do sytuacji kryzysowej, nawet pomijając kwestię wojny, ale na przykład zagrożenie z powodu braku dostępu do energii. Cały czas są sygnały ze świata, że pojawiają się problemy energetyczne - mówi Paweł Szlendak, instruktor suvivalu.


Posłuchaj
37:10 PR4_16_01_2025_08_13_Poranek_Czwórki.mp3 Paweł Szlendak o współczesnym survivalu (Poranek Czwórki/Czwórka)

 

Gość Czwórki przekonuje, że wiedza, jak zachować bezpieczeństwo w sytuacji zagrożenia jest kluczowa, a każdy powinien mieć podstawowe pojęcie o survivalu. - Kompletnie nikt nie bierze tego pod uwagę. Żyjemy bardzo wygodnie, codziennie robimy zakupy, nie mamy zapasów. Nie posiadamy odpowiednich umiejętności i w sytuacji kryzysowej bylibyśmy sparaliżowani. Przypominam, że w czerwcu Albania, Bośnia i część Chorwacji była ponad dobę bez prądu z powodu awarii - wyjaśnia rozmówca Damiana Sikorskiego.


Edukacja przetrwania

Według gościa Czwórki, edukacja metod survivalowych jest potrzebna każdemu. - Dożyliśmy takich czasów, że dzieją się dziwne rzeczy na świecie - zaznacza Szlendak. Instruktor przekonuje, że posiadanie takiej wiedzy może nas uratować. - Obyśmy jej nigdy nie musieli wykorzystać - dodaje.



- Prowadzę szkolenia z survivalu. Nie czołgamy się , nie biegamy itd., a prowadzimy szereg warsztatów szkoleniowych - twierdzi Paweł Szlendak. Podczas takiego kursu można nauczyć się budowy ognisk, czy dowiedzieć się, która huba skutecznie odstrasza komary.


Zobacz także:


Co przyda się najbardziej?

Jak mówi Paweł Szlendak, zapasy żywności to jest podstawa. Oprócz nich, człowiek musi zaspokoić takie potrzeby jak dostęp do tlenu, wody, jedzenia, snu i ciepła. To strefy komfortu, których zaburzenie może spowodować frustrację, rozdrażnienie czy spadek energii. Zachowanie spokoju i siły to kluczowe aspekty podczas radzenia sobie z sytuacją kryzysową.



Aby znać podstawowe techniki przetrwania wcale nie potrzeba drogiego sprzętu. Gość Czwórki zaznacza, że każda osoba powinna wiedzieć, jak się pozyskuje wodę z terenu, a także jak rozpalić ognisko w nawet trudnych warunkach. - Wiedza to klucz - mówi gość "Poranka Czwórki".

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Paweł Szlendak (instruktor survivalu, twórca programów survivalowych, konsultant wojskowy ds. survivalu)

Data emisji: 16.01.2025

Godzina: 8.13

kajz/ gV

Czytaj także

Survival od kuchni. Co jeść podczas wyprawy na łono natury?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2024 15:31
Na co dzień Łukasza Tuleja można spotkać w lesie. Jest specjalistą od survivalu i uczy go innych. Co gotuje na biwaku? - Prawda jest taka, że większość rzeczy w Polsce jest jadalna. Jak nie od razu po zerwaniu, to można ją w jakiś sposób spreparować i przygotować - opowiada na antenie Czwórki.
rozwiń zwiń