Tomasz Konieczny ponownie na rodzimej scenie. Recital w Filharmonii Łódzkiej

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2025 11:37
Bas-baryton Tomasz Konieczny, który na co dzień występuje na najważniejszych scenach operowych świata, po latach nieobecności w rodzinnej Łodzi da koncert w tamtejszej filharmonii. Jego recital z towarzyszeniem pianisty Lecha Napierały zaplanowany został na 22 stycznia. O planach koncertowych na 2025 rok Tomasz Konieczny opowiedział w "Poranku Dwójki". 
Tomasz Konieczny podczas recitalu w Operze Leśnej w Sopocie w 2024 roku.
Tomasz Konieczny podczas recitalu w Operze Leśnej w Sopocie w 2024 roku. Foto: Marcin Gadomski/PAP

Tomasz Konieczny to bas-baryton o międzynarodowej sławie. Występuje na prestiżowych scenach zagranicznych i uznawany jest za jednego z najbardziej rozchwytywanych obecnie polskich śpiewaków.

Posłuchaj
20:10 P2 2025_01_16-08-28-52.mp3 Tomasz Konieczny ponownie na rodzimej scenie. Recital w Filharmonii Łódzkiej (Poranek Dwójki)

 

Z Łodzi na największe sceny operowe świata 

Łodzianie nie zapominają, że w wielki operowy świat artysta wyruszył właśnie z ich miasta: Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej (występował m.in. w filmach Andrzeja Wajdy) oraz popularnego "Kopra" - I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Między innymi z tego powodu zapowiedź jego występu w Filharmonii Łódzkiej spotkała się z dużym zainteresowaniem publiczności.

Powrót na łódzką scenę 

Wracam do mojego rodzinnego miasta, a dość dawno mnie już tutaj nie było. Miejsce jest mi niezwykle bliskie. To tutaj narodziły się w mojej głowie marzenia o występach na scenie. W Łodzi rozpocząłem swoją edukację, kończąc studia aktorskie. Minęło ponad sześć lat od ostatniego spotkania. Z okazji powrotu do Filharmonii Łódzkiej wraz z Lechem przygotowaliśmy program, w którym pojawią się pieśni - od Moniuszki po Wagnera i Łysenkę - deklaruje Tomasz Konieczny wraz z organizatorami koncertu.

Czytaj także:

Od Wagnera przez Straussa po Verdiego

Śpiewak specjalizuje się w repertuarze niemieckojęzycznym. Wykonuje czołowe partie w operach Ryszarda Wagnera (Wotan w trzech częściach Tetralogii "Pierścień Nibelunga", Telramund w "Lohengrinie", Kurwenal w "Tristanie i Izoldzie"), a także Ryszarda Straussa (Mandryka w "Arabelli", Jochanaan w "Salome"). Artysta śpiewa też w operach Giuseppe Verdiego, Giacomo Pucciniego, czy Albana Berga.

Obok Piotra Beczały jest jednym z pierwszych polskich artystów, którzy wystąpili na Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth.

"Wagner jest właściwie prawie w Polsce nieobecny"

- Bardzo żałuję, że w Polsce tak rzadko wystawia się te dzieła. To dotyczy też oper Ryszarda Straussa. Śpiewając tych kompozytów w wielu ważnych teatrach na świecie, obserwuję reakcje publiczności. Ludzie to bardzo emocjonalnie przeżywają. Nie jest tajemnicą, że jestem wagnerzystą. Wagner jest właściwie prawie w Polsce nieobecny. Są jakieś opory, jakieś zaprzeszłości, niechęć. Bardzo nad tym boleję. Moim zdaniem to ogromna strata dla publiczności - uważa Tomasz Konieczny.

Recital Tomasza Koniecznego i Lecha Napierały w Filharmonii Łódzkiej

Podczas pierwszego od ponad sześciu lat koncertu w rodzinnym mieście Tomasz Konieczny z towarzyszeniem Lecha Napierały wykonają bardzo zróżnicowany repertuar:

  • W programie pojawi się cykl "Wesendocklieder" Richarda Wagnera - zbiór pieśni do słów Mathilde Wesendonck tworzony równolegle z dramatem muzycznym "Tristan i Izolda" i z tekstem opartym na miłosnych wyznaniach zawartych w jej poezji.
  • "Pieśni i tańce śmierci" Modesta Musorgskiego przedstawiają w przejmujących tragizmem scenach spotkania personifikacji Śmierci z kolejnymi nieszczęśnikami: schorowanym dzieckiem, konającą dziewczyną, zaskoczonym przez zamieć chłopem i oddziałem poległych żołnierzy.
  • Zabrzmią również wybrane pieśni Stanisława Moniuszki oraz Mykoły Łysenki - twórcy ukraińskiej opery narodowej.
  • Recital rozpoczną utwory amerykańskiego kompozytora Charlesa Ivesa.


Lech Napierała, który będzie towarzyszyć Koniecznemu przy fortepianie, to jego stały partner muzyczny, absolwent wiedeńskiego Universität für Musik und darstellende Kunst i jeden z czołowych polskich kameralistów. W ostatnich latach nagrali wspólnie wiele płyt, m.in. głośną reinterpretację "Winterreise" Franza Schuberta do słów Stanisława Barańczaka, którą zaprezentowali w Filharmonii Łódzkiej w 2018 roku.

Recital został zaplanowany na 22 stycznia 2025 roku. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Katarzyna Sanocka

Gość: Tomasz Konieczny (bas-baryton)

Data emisji: 16.01.2025

Godz. emisji: 8.30

IAR/PAP/zch/dz

    Czytaj także

    Podsumowanie Roku Marka Hłaski. "On jest naszym emisariuszem w przyszłość"

    Ostatnia aktualizacja: 14.01.2025 13:30
    Za nami rok Marka Hłaski - literackiego patrona roku 2024. Mija też 91. rocznica urodzin tego znakomitego pisarza i scenarzysty filmowego, nazywanego "polskim Jamesem Deanem". - W świadomości Polaków Marek Hłasko jest cały czas obecny - mówił w Dwójce Aleksander Zalewski, filmowiec i dyrektor artystyczny Literackiego Festiwalu Filmowego FILMATURA.HŁASKO 2024.
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Koledzy wspominają Stanisława Brudnego. "Liczył, że odpocznie i będzie grał dalej"

    Ostatnia aktualizacja: 14.01.2025 10:05
    W wieku 94 lat zmarł Stanisław Brudny. Aktor teatralny, filmowy i dubbingowy podczas swojego życia zagrał ponad sześćset ról. W Dwójce artystę wspominał aktor Teatru Śląskiego Zbigniew Wróbel i reżyser Waldemar Modestowicz.
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku stawia na nieustanny rozwój

    Ostatnia aktualizacja: 15.01.2025 12:45
    Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest unikatową w kraju placówką, której celem jest ochrona narodowego dziedzictwa w dziedzinie rzeźby. W kolekcji jednostki są dwa tysiące prac, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Fangora, Sylwestra Ambroziaka, Władysława Hasiora oraz Józefa Szajny. Placówka wzbogaciła się niedawno o dwa nowe eksponaty. 
    rozwiń zwiń