Jubileusz 10-lecia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN obchodzony jest z prawdziwym rozmachem. Z okazji swoich urodzin Muzeum przygotowało niezwykle bogaty program w ramach którego w dniach 26-29 września odbywają się liczne spotkania ze sztuką, oprowadzania kuratorskie, pokazy filmowe, zajęcia i warsztaty a w kawiarni muzealnej skosztować można oferowanego tylko w trakcie trwania obchodów urodzinowego ciastka "Fanaberia".
Kulminacyjnym punktem świętowania pierwszej dekady istnienia działalności POLIN będzie widowisko muzyczne "Mir zenen do. Jesteśmy tutaj" - w niedzielę, 29 września 2024 roku o godz. 17.00. Wystąpi w nim Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy. Koncert O tym jak wyglądać będzie ten wyjątkowy koncert w audycji "Poranek Czwórki" opowiada Kajetan Prochyra - kurator sceny muzycznej POLIN, Kajetan Prochyra, który od 16 września sprawuje też funkcję Dyrektora Orkiestry Polskiego Radia.
13:32 Poranek Czwórki 27.09.2024 Koncert na 10. lecie Muzeum POLIN godz.8.6.mp3 Koncert na 10. lecie Muzeum POLIN. O programie tego wydarzenia opowiada kurator sceny muzycznej POLIN, Kajetan Prochyra.
POLIN - miejsce muzyki niebanalnej
Kajetan Prochyra pełnił funkcję kuratora sceny muzycznej Muzeum POLIN od 2014 roku. W tym czasie zrealizował w jej gmachu ponad 200 koncertów i wydarzeń artystycznych. Podsumowując lata swojej pracy mówi, że najbardziej dumny jest z tego, że udało się wypracować skojarzenie o Muzeum POLIN nie tylko jako miejscu realizującym wystawy, ale również takim, w którym obecna jest muzyka. Kajetan Prochyra mówi, że w szczególności docenia fakt, że przez te 10 lat jego pracy kuratora sceny muzycznej udało się do POLIN przeciągnąć publiczność melomanów otwartych na proponowany przezeń repertuar. Jak podkreśla, to właśnie dzięki otwartości publiczności w POLIN możliwe było organizowanie unikatowych projektów muzycznych.
- Nigdy nie stawialiśmy na repertuar "znacie, to posłuchacie". Postawiliśmy na koncerty zamawiane tylko dla nas, nie do zobaczenia nigdzie indziej. Realizowaliśmy odważne, ryzykowne i unikatowe projekty, na które praktycznie zawsze przychodził komplet widzów i mieliśmy wyprzedaną salę - mówi Kajetan Prochyra.
Koncert z okazji 10. urodzin Muzeum POLIN
Również koncert z okazji 10. urodzin Muzeum Polin jest – jak zapowiada Kajeta Prochyra - wyjątkowy i niepowtarzalny. Wydarzenie stworzone zostało przez ponad 100 artystów: muzyków, tancerzy, choreografów i filmowców. Artyści przygotowali widowisko inspirowane historią, architekturą, żydowską tradycją i muzealną codziennością POLIN, które łączyć będzie muzykę klasyczną, taniec współczesny i film. Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Klauzy wykona utwory wybitnych żydowskich kompozytorów - Philipa Glassa, Gustava Mahlera i Georga Gershwina.
- Usłyszymy pierwsze polskie wykonanie "Czternastej Symfonii" Philipa Glassa i "Adagietto" Gustava Mahlera, który jak mówią muzycy naszej orkiestry, jest najpiękniejszym z utworów, jakie istnieją. W finale koncertu wybrzmi "Błękitna Rapsodia" Georga Gershwina z Marcinem Maseckim jako solistą - zapowiada Kajeta Prochyra.
Taniec współczesny inspirujący się wystawami i architekturą budynku POLIN
Koncertowi towarzyszyć będą multimedialne projekcje premierowych spektakli tanecznych przygotowanych przez choreografów i tancerzy z Polski, Izraela Ukrainy i Hiszpanii.
- Zależało nam na tym, by stworzyć obrazy pozwalające spojrzeć na Muzeum inaczej, z nieoczywistej perspektywy. Powstały trzy prace. Pierwsza przygotowana został przez reżysera Grzegorza Jankowskiego i znakomitego polskiego choreografa Jacka Przybyłowicza, którzy do swojego projektu zaprosili czwórkę bardzo młodych tancerzy z kraju Basków. Powstał film będący rodzajem tanecznego dokumentu, który opowiada o tym, jak młodzi ludzie po raz pierwszy przyjeżdżają do muzeum i próbują tę przestrzeń jakoś dla siebie oswoić, odzyskać, zatańczyć w niej - opowiada Kajeta Prochyra.
Zobacz także:
"Błękitna Rapsodia" przeniesiona do przedwojennego sztetla i osobista wypowiedź na temat aktualnej wojny w Izraelu
Jako druga, przedstawiona zostanie choreografia Ereza i Kornelii Zoharów - polsko-izraelskiego duetu artystów związanych m.in. ze słynną Batsheva Dance Company. Choreografie, które zaprezentują na ekranie, nawiązywać będą do trwającej obecnie wojny na Bliskim Wschodzie.
- Uważamy, że Muzeum POLIN powinno być miejsce dla artystów, którzy bardzo często teraz są osobami niepożądanymi w świecie sztuki. Przygotowana przez izraelskich choreografów opowieść stanowi próbę zmierzenia się z tym, co wydarzyło się 7 października 2023 roku oraz z tym, jak te wydarzenia zmieniły ich samym – tłumaczy gość audycji.
Trzecia realizacja została przygotowana do utworu "Błękitna Rapsodia" Georga Gershwina. Ten "nowojorski" utwór tym razem przeniesiony zostanie do przedwojennego żydowskiego miasteczka dzięki pochodzącej z Ukrainy choreografce i tancerce, Alisie Makarenko.
- Alisa Makarenko postanowiła przenieść "Błękitną Rapsodię" z serca Nowego Joru do sztetla. Przygotowana przez nią opowieść będzie miała w sobie zarówno coś z bajki, jak i klimatu złotych lat Hollywood. Urzekać będzie swoją naiwnością, bezpretensjonalnością i czarem stylu retro. Nowojorski zgiełk przeniesiony w przestrzeń naszej wystawy stałej zmienia kontekst opowieści, wpisuje w nią historie POLIN i pokazuje to, co jest dla nas ważne - mówi gość Czwórki.
W audycji gość Czwórki opowiedział również o swojej nowej roli Dyrektora Orkiestry Polskiego Radia.
***
Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"
Prowadzący: Kasia Dydo
Gość: Kajetan Prochyra (kurator muzycznym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Dyrektora Orkiestry Polskiego Radia)
Data emisji: 27.09.2024
Godzina: 8.06
AGJ