Dlaczego w kinie wciąż oglądamy te same historie?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 09:13
Jesień w kinie stoi pod znakiem dwóch filmów: "Jokera" i "Gladiatora". Dlaczego w Hollywood trwa moda na odkurzanie zakurzonych serii? Skąd się bierze ich popularność? O tym porozmawiamy w najbliższej "Audycji filmowej Marcina Radomskiego". 
Serialowe i filmowe spin-offy, sequele, prequele i remaki. Skąd się bierze ich popularność?
Serialowe i filmowe spin-offy, sequele, prequele i remaki. Skąd się bierze ich popularność? Foto: Faiz Zaki/Shutterstock.com

Serialowe i filmowe spin-offy, sequele, requele i remaki. Trend na powrót serialowych i filmowych serii, które biły rekordy oglądalności kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, trwa w najlepsze.

Sięganie po sprawdzony format to zdaniem wytwórni filmowych gwarancja zarobienia pieniędzy. Taki serial czy film, nawet jeśli nie dorównuje pierwowzorowi, to i tak przyciągnie wiernych fanów do kin i przed telewizory. Dlaczego? Ponieważ producenci grający na naszych sentymentach wiedzą, że łatwiej nas przyciągnąć do tytułu, na którym się wychowaliśmy i który kojarzy nam się z czasem dzieciństwa. Sięgamy po taki serial lub film, bo chcemy zobaczyć, co się wydarzyło z bohaterami, których znaliśmy.

Czy popkultura karmi siebie i nas przeszłością i czy sequel zastąpi requel? O tym w pierwszej godzinie niedzielnej "Audycji filmowej Marcina Radomskiego" opowie Anita Zawisza, badaczka historii mediów i filmu z Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Porozmawiamy też o znanych tytułach, które doczekały się swoich nowych wersji. Które z nich są warte zobaczenia, a które lepiej sobie darować?


Sebastian Stankiewicz

Gościem drugiej godziny "Audycji filmowej Marcina Radomskiego" będzie aktor Sebastian Stankiewicz, którego mieliśmy już okazję oglądać w produkcjach, takich jak "Ostatnia wieczerza", "Akademia Pana Kleksa", "W lesie dziś nie zaśnie nikt" i w filmie "Pan T." za rolę w którym został nagrodzony na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Już za chwilę aktora zobaczymy w dwóch nowych produkcjach - filmie "Kulej. Dwie strony medalu" (premiera 11.10) oraz w filmie "Cisza nocna" (premiera 30.11). 


***

Na audycję z cyklu Audycja filmowa Marcina Radomskiego w niedzielę (13.10) o godzinie 18.00 zaprasza Marcin Radomski.

AGJ/wmkor

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM kino KULTURA
Czytaj także

Filmy na jesień: "Igrzyska śmierci", "Marvels" i "Napoleon"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 15:20
- Mamy bardzo dobrą jesień filmową, a Polacy tłumnie ruszyli do kin - przyznaje Dawid Muszyński, redaktor naczelny portalu Na Ekranie. - "Chłopów" obejrzało już 450 tysięcy osób, a w perspektywie mamy powrót "Igrzysk śmierci", film "Marvels" o przygodach Kapitan Marvel i "Napoleona" Ridleya Scotta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Urodzony krytyk filmowy". Quentin Tarantino napisał książkę o kinie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2024 15:00
Jeden z najważniejszych współczesnych reżyserów Quentin Tarantino napisał książkę. - "Spekulacje o kinie" to opowieść człowieka, który robi filmy, ale przede wszystkim kocha kino - mówi Jan Dzierzgowski, autor przekładu wydawnictwa na język polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tim Burton. Introwertyczny czarodziej kina

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2024 18:15
- Nikt nie kręci takich filmów jak Burton. Nawet w tych, za którymi osobiście nie przepadam, zawsze znajdzie się jakaś jedna scena, która przypomina mi, jak dobry to jest twórca - mówi krytyk filmowy Bartosz Czartoryski, który przed premierą "Beetlejuice Beetlejuice" wraz z Kasią Dydo omawia fenomen twórczości Tima Burtona.
rozwiń zwiń