Dlaczego tak chętnie plotkujemy?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2025 10:52
Co dają i z czym kojarzą nam się plotki? W audycji "Pogadajmy!" razem z socjolożką Katarzyna Krzywicką-Zdunek i Kamilą Glińską, specjalistką w dziedzinie show-biznesu, zastanawialiśmy się nad znaczeniem plotek i ich wpływem na relacje międzyludzkie.
Plotkowanie
PlotkowanieFoto: Shutterstock

Z badania socjolożki.pl wynika, że aż 93 procent z nas plotkuje. Co trzecia osoba uważa, że robi to często. Jednak prym wiodą najmłodsi; ponad 60% osób w wieku 16-25 lat mówi wprost: "plotka to nasza codzienność". Najczęściej obiektem plotek są znajomi, rodzina i sąsiedzi.


Posłuchaj audycji "Pogadajmy!" o plotkowaniu


Jak twierdzi Katarzyna Krzywicka-Zdunek, plotka może pełnić różne funkcje w komunikacji i nie musi się kojarzyć jedynie negatywnie. - Może mieć funkcję regulującą; dowiadujemy się o osobach z naszego otoczenia, rodziny, przyjaciół, co się u nich dzieje. To niekoniecznie musi być plotka krzywdząca, tylko przekazujemy sobie informacje - mówi socjolożka. - Z jednej strony mamy funkcję informacyjną, a z drugiej - już ocenianie - dodaje.

- Ja bym dodała jeszcze inną funkcję, czyli socjalizującą. Jak nie wiadomo, o czym rozmawiać, to sobie porozmawiamy o takich lekkich tematach, które mogą zostać nazwane plotkami - twierdzi Kamila Glińska, szefowa portalu plejada.pl. - Słowo "plotka" jest nacechowane bardzo pejoratywnie, a wcale nie musi tak być - zaznacza.


Zobacz także:


- Plotkują częściej osoby młode, ale to wynika z tego, że mają dosyć dużo kontaktów, nie tylko bezpośrednich, ale poprzez chociażby media społecznościowe. To też jest dla nich taki element osadzenia wśród rówieśników - uważa Krzywicka-Zdunek.

Plotkarstwo bardzo kojarzy się także z celebrytami. Choć młode pokolenie nie interesuje się tak chętnie telewizyjnymi gwiazdami, śledzi jednak życie internetowych celebrytów. - Pokolenie moich rodziców czytało plotki w kolorowych magazynach, tabloidach - mówi Kamila Glińska. - To jest cały czas tak samo. Zmienia się sposób przekazywania i obiekt - dodaje.

***

Tytuł audycji: Pogadajmy!

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gościnie: Katarzyna Krzywicka-Zdunek (socjolożka, socjolożki.pl), Kamila Glińska (plejada.pl)

Data emisji: 02.07.2025 

Godzina: 16.07

kajz/k

Czytaj także

Czy można dogadać się z toksycznymi ludźmi?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2025 08:25
W audycji "Bez tabu" rozmawialiśmy o osobach toksycznych. Ich wpływ na innych jest zazwyczaj subtelny, ale wyniszczający. Jak rozpoznać takie osoby i w jaki sposób się przed nimi chronić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy powinniśmy zakazać reklam alkoholu?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2025 12:45
Zakup alkoholu nie jest obecnie żadnym problemem. Tego typu napoje dostępne są w wielkich supermarketach, sklepach "pod domem", nawet tych w pobliżu szkół czy na stacjach benzynowych. Reklamy telewizyjne, radiowe, internetowe zachęcają nas do zakupu wyskokowych trunków - czy wprowadzenie zakazu reklamy alkoholu wpłynie na ograniczenie ich spożycia?
rozwiń zwiń