Francja walczy z ultra fast fashion. Nowe podatki na ubrania z Chin

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2025 13:32
W premierowym wydaniu audycji "Must have" zajrzeliśmy do Francji, która od lat próbuje walczyć z nadprodukcją odzieży i promować odpowiedzialną konsumpcję. Teraz francuski senat zagłosował za dodatkowym opodatkowaniem ubrań sprowadzonych spoza Unii Europejskiej w ramach wdrażania koncepcji zrównoważonego rozwoju w branży modowej, a także jako element pomocy dla lokalnego rynku.
Czym jest ultra fast fashion?
Czym jest ultra fast fashion?Foto: Shutterstock

- Francja jako kraj europejski zawsze była dosyć zaawansowana pod kątem podejścia do zrównoważonego rozwoju w wielu dziedzinach. W tym momencie sądzę, że takim impulsem do zaadresowania tego tematu był fakt, że niektóre francuskie marki modowe zaczęły mieć swojego rodzaju problemy ekonomiczne, które powstały właśnie przez to, że obywatele zaczęli coraz więcej kupować przez internet i właśnie z zagranicy - mówi Katarzyna Krześniak.


Posłuchaj audycji "Must have" o ultra fast fashion


Nowe regulacje bezpośrednio uderzają w stosunkowo nową branżę ultra fast fashion. Według rozmówczyni Kasi Dydo, platformy zakupowe takie jak Shein i Temu mogą produkować nawet 600 tys. nowych wzorów ubrań rocznie. To także najczęściej produkty o niskiej jakości, często wykonane z materiałów syntetycznych, które stosunkowo szybko ulegają uszkodzeniu i nie nadają się do recyklingu.


Rynek lokalny konta globalny

Gościni Czwórki uważa, że wśród Francuzów jest bardzo duża część konsumentów, którzy preferują lokalne produkty wytworzone w ich kraju. Jednak bardzo duże zamieszanie sprawiła pandemia, przez którą wiele nawyków związanych z zakupami zostało z Francuzami do dziś. - Wszyscy przeszliśmy na zakupy online. Wtedy pojawiły się też możliwości sprowadzania produktów z dużo dalszych odległości, z zagranicy, spoza Unii Europejskiej - opowiada Krześniak.

Co więcej, zamawiając ubrania spoza Unii Europejskiej nie mamy informacji o śladzie węglowym czy zużytej wody w procesie wytwarzania produktu. Nie wiadomo także, czy dany zakład produkcyjny respektuje prawa człowieka i prawa pracownicze. 


Zobacz także:


Francja walczy z ultra fast fashion

Na sprowadzone do Francji ubrania zostanie nałożony podatek liczony od każdej sztuki, który za pięć lat wzrośnie co najmniej dwukrotnie. - Na początku to ma być 5 euro od sztuki ubrania, a dopiero od 2030 kwota ta ma wzrosnąć do 10 euro lub nawet do połowy ceny produktu, który będzie oferowany. Ta opłata będzie zależała od tego, jaką punktację pod kątem środowiskowym taki produkt uzyska - tłumaczy gościni Czwórki

Każdy pojedynczy produkt będzie poddawany ewaluacji w systemie Eco-score. Ocenie będzie podlegać kilka elementów w całym procesie produkcji i dostawy: czy produkt jest z naturalnych włókien, jaki jest potencjał na recykling oraz naprawę, a także jaki stopień wygenerowanego śladu węglowego i zużycia wody. - Do śladu węglowego będzie się również wliczał transport i tu właśnie jest ta przewaga marek lokalnych nad tymi, które są z bardzo daleka - dodaje Krześniak.


Czytaj też:


- Ja mam takie wrażenie, że wszelkiego rodzaju ruchy, które powstają, szczególnie legislacyjne, aby ograniczyć i zredukować fast fashion są bardzo potrzebne i bardzo dobre. Cieszę się, że o tym się mówi - podkreśla gościni audycji. 

***

Tytuł audycji: "Must have"

Prowadzi: Kasia Dydo

Gościni: Katarzyna Krześniak (ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju)

Data emisji: 03.07.2025

Godzina: 19.11

kajz

Czytaj także

Moda cyrkularna i modowy upcykling. Monika Surowiec - prekursorka dobrych praktyk modowych

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 19:50
Monika Surowiec jest projektantką mody cyrkularnej i prekursorką modowego upcyklingu w Polsce. Swoje projekty miała okazję zaprezentować na New European Bauhaus w Brukseli, gdzie znalazła się w grupie wybranych 16 projektantów. - Zostaliśmy określeni jako prekursorzy dobrych praktyk, którzy pokazują kierunek możliwych zmian dla mody w Europie - opowiada projektantka w Czwórce. - Dla mnie to niesamowite wyróżnienie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Designers Play Sustain 2025. Jaka będzie moda przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2025 17:12
Jak przekonują projektanci, przyszłość mody to upcycling, recycling i artcycling. Pod tymi hasłami kryje się koncepcja przedłużania życia ubrań i wykorzystywania ich w modzie na nowo. O zrównoważonej modzie i konkursie Designers Play Sustain 2025, który promuje takie podejście do projektowania, opowiedzieli Barbara Wybacz i Robert Kuta.
rozwiń zwiń