Wygląda na to, że unijne obietnice dotyczące stowarzyszenia ze Wspólnotą nie zostaną w najbliższym czasie zrealizowane. Bojkot ukraińskiej części Euro 2012 ogłosiła m.in Komisja Europejska oraz wielu przywódców państw - m.in Francois Hollande i Angela Merkel. Ukraina oddala się od Wspólnoty... ale inne państwa Unii również.
Obywatele poszczególnych krajów mają dosyć zaciskania pasa. Rosną nastroje sceptyczne wobec wspólnej waluty oraz polityki podatkowej, a tymczasem Irlandczycy przyjęli w referendum pakt fiskalny. To bardzo ważny dokument, który, zdaniem gościa Czwórki, przysłużyć się może zakończeniu kryzysu w krajach UE.
- Jest istotny, bo niepodjęcie próby regulacji kwestii długu będzie miało fatalne skutki dla Strefy Euro – tłumaczy w Czwórce profesor Wawrzyniec Konarski, z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. – nie chcę wartościować, czy to pomysł dobry czy zły, bo to będzie się działo na naszych oczach.
Zdaniem eksperta Czwórki, niektóre kraje weszły do Strefy Euro zbyt szybko. – Na przykład Grecja i Hiszpania – wymienia prof. Konarski. – Także Irlandia, która jednak jest państwem specyficznym. Jest nieduża i stała się unikatowym na skalę europejską przykładem kariery, której nikt wcześniej nie przewidział.
O specyfice irlandzkiej polityki i gospodarki opowiedział w Czwórce prof. Wawrzyniec Komnarski. Gościem „Śniadania Europejskiego” był także Marcin Domagała z Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych. By dowiedzieć się więcej, wysłuchaj nagrań audycji, klikając w pliki dźwiękowe.
(kd)