Bartłomiej Nowak z Centrum Stosunków Międzynarodowych przyznaje w rozmowie z Ernestem Zozuniem, iż Nicolas Sarkozy popełnił też błędy taktyczne podczas kampanii, choćby gdy odwoływał się do wyborców Marine Le Pen. - Jednak ostrożnie z ocenami, nie będzie aż tak wielkich zmian zarówno w Grecji jak i we Francji, pytanie jakie jest pole manewru? - podkreśla ekspert.
Francuskie wybory przyniosły zmianę - odchodzi Nicolas Sarkozy, a jego miejsce w prezydenckim fotelu zajmuje Francois Hollande ze swoją koncepcją dla Francji i Europy. Jak wybory francuskie przełożą się na sytuację w Europie, na ile zmienią się jej priorytety? To jest ważne tym bardziej, że Grecy także wybierają tych, którzy nie hołdują koncepcji zaciskania pasa. O reakcji samych Greków na wyborczy wynik - w relacji Marcina Pośpiecha z Aten.
Francois Hollande zapowiadał także zmiany w polityce zagranicznej - w podejściu do unijnych przedsięwzięć antykryzysowych i renegocjację paktu fiskalnego, którym szczycił się duet Merkel-Sarkozy. - Ten wynik jest wręcz kłopotliwy dla Niemiec, które narzuciły bardzo twarde warunki paktu fiskalnego, konstruowane w wyjątkowo sprzyjającym okresie makroekonomicznym dla gospodarki niemieckiej. Zwycięstwo Hollande’a przywraca pewną równowagę między stymulowaniem wzrostu gospodarczego a cięciami – wyjaśnia gość Trójki.
Przed jakim dylematem stoją greccy politycy? Czy nadchodzi czas populizmu w całej Unii Europejskiej? Dowiesz się słuchając całej audycji "Trzy strony świata – 7 maja 2012".
Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45. Zapraszamy!
(ed)