Samba i dancehall - bez względu na wiek!

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 17:47
Energetyczne tańce jak brazylijska samba czy jamajski dancehall może tańczyć każdy - przekonują goście Czwórki. Naucz się dancehallowych kroków. Zobacz film!
Audio


W rejonach o rozwiniętej kulturze tanecznej do konkretnych rytmów tańczy się konkretny krok. Dobry tancerz powinien znać się również na muzyce i umieć dobrać do niej odpowiednie kroki – mówi Ale Miodowska ze Szkoły Tańców Karaibskich SalsHall Ortodox. Wraz z grającym na bębnach Nikodemem Bąkowskim w sylwestrowe popołudnie przybliżali w Czwórce rytmy, style tańca i kulturę roztańczonych krajów rejonu Morza Karaibskiego i Brazylii.

– Można się u nas nauczyć dancehallu, reggaetonu, również samby brazylijskiej – wylicza Ale Miodowska. Choć to tańce bardzo energetyczne, tańczyć je może każdy: młodzi i starzy, szczupli i ci mniej. – W Brazylii nie tylko młodzi tańczą, starsi też – przekonuje Nikodem Bąkowski. – Krągłościami można bardzo ładnie ruszać w tańcu – wtóruje mu Ale Miodowska.

Niebawem rusza tradycyjny, przyciągający co roku rzesze turystów karnawał w Rio de Janeiro. To w istocie wielki festiwal samby, która kojarzy nam się przede wszystkim ze… skąpo ubranymi tancerkami. – Rzeczywiście, tancerki mają na sobie niewiele stroju: maleńkie stringi z cekinów i koralików, maleńki stanik i ogromne pióra na głowie. I rzeczywiście, samba to bardzo energetyczny, mocny taniec dla kobiet – przyznaje Ale Miodowska.

Tymczasem – jak precyzuje Nikodem Bąkowski – platformy z roznegliżowanymi tancerkami to tylko część karnawałowego tanecznego pochodu. – Jest wiele rodzajów tancerek, tych rozebranych i tych w tradycyjnych sukniach, dających się porównać z królewskimi szatami – wyjaśnia.

Karnawał w Rio, a także w innych brazylijskich metropoliach, to w istocie wielki konkurs, w którym współzawodniczą ze sobą działające w każdym wielkim mieście szkoły samby. – Każda ma za zadanie przygotować na nadchodzący karnawał cały spektakl na temat zadany przez komisję do spraw karnawału – tłumaczy Nikodem Bąkowski.

Każda szkoła opracowuje własną choreografię, buduje okazałe platformy, na których występują tancerki, pisze piosenki. Stawką jest prestiż i pieniądze na przygotowanie spektaklu w następnym roku. Należy pamiętać, że szkoły samby funkcjonują na ogół w fawelach, okalających metropolie dzielnicach nędzy. Bez pieniędzy sponsorów mieszkańców fawel nie byłoby stać na sfinansowanie przygotowań do karnawału.

Więcej o stylach tańców latynoamerykańskich oraz o nauce gry na bębnach znajdziesz w rozmowie z gośćmi Czwórki. Dźwięki oraz film z krótkim kursem dancehallu znajdziesz w ramce po prawej.

ŁSz

Czytaj także

Zawód: sędzia taneczny

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 19:25
Sędziując na turniejach staram się pamiętać, że jako tancerz sam byłem kiedyś oceniany – mówi sędzia Marek Chojnacki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy tańczą świetnie!

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 18:30
O coraz bardziej roztańczonych rodakach, tanecznych trendach w karnawale i o tym, jak z rockowej "Roxanne" zrobić tango, mówił w "Magazynie" tancerz i choreograf Maciej Zakliczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie lubisz żmudnych treningów? Tańcz Zumbę!

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 11:50
Chcesz się odstresować i zregenerować siły, a jednocześnie zyskać dużo energii na cały tydzień? Zumba jest właśnie dla Ciebie!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Conrado Moreno dyryguje Wielką Orkiestrą w Madrycie

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 14:05
Znany konferansjer, "Najbardziej Polski Hiszpan", poprowadzi organizowany w Madrycie po raz pierwszy 19. Finał WOŚP. W Czwórce zdradzał m. in., dlaczego to Polacy wymyślili Orkiestrę.
rozwiń zwiń