Natura w mieście - jak poprawić jakość życia mieszkańców miast?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2025 16:48
W miastach żyje ponad 60% procent wszystkich Polaków, a według przewidywań ta liczba wzrośnie do ponad 70% w najbliższych 20 latach. Jak jednak zapewnić aż tak obszernej grupie ludzi dostęp do zieleni i natury, a przy okazji ograniczyć negatywne skutki urbanizacji?
Czym jest infrastruktura zielono-niebieska?
Czym jest infrastruktura zielono-niebieska?Foto: Shutterstock

Zieleń i woda w miastach to nie tylko ozdoba, ale również infrastruktura. Dobrze zaprojektowane tereny naturalne - nawet te małe - są w stanie zredukować negatywne skutki urbanizacji i poprawić jakość życia mieszkańców miast.


Lasy kieszonkowe

Choć najlepszym rozwiązaniem są wielkopowierzchniowe parki lub lasy miejskie, parki kieszonkowe zdobywają coraz większą popularność. To małe obszary, zazwyczaj do 500 metrów kwadratowych, które idealnie wpasowują się w przestrzeń miejską między budynkami, ulicami i blokami. Istotnym elementem parków kieszonkowych jest zróżnicowanie zieleni, aby na tej przestrzeni znalazły się drzewa, krzewy i roślinność zielna.


Posłuchaj audycji "Szanuj zieleń" o infrastrukturze zielono-niebieskiej w miastach


Zieleń można wprowadzać także na samych budynkach. Pnącza i zielone ściany w bardzo efektywny i naturalny sposób zapobiegają nagrzewaniu się budynków. Bardzo dobrze sprawdzają się również ogrody na dachach.



Coraz popularniejsze są także programy obetonowania miast, zastępując szybko nagrzewające się place nawet małymi przestrzeniami zielonymi, które pozwalają zmniejszyć efekt miejskiej wyspy ciepła.


    Problem retencji

    Woda jest bardzo istotnym elementem lokalnego mikroklimatu. Zielone przestrzenie z wodą obniżają temperaturę, która i tak jest znacznie wyższa w miastach w porównaniu z obszarami mniej zurbanizowanymi.


    Zobacz także:


    Kolejnym ważnym zagadnieniem jest retencja wody w miastach, która zazwyczaj jest niska. Utrzymywaniu wody pomaga rewitalizacja rzek, czyli przywrócenie stanu zbliżonego do naturalnego, który zazwyczaj istniał przed regulacją koryta. Przestrzenie zielone także bardzo dobrze działają na retencję, dzięki rozwiniętym systemom korzeniowym roślin.

    ***

    kajz/kor

    Czytaj także

    Przyroda w mieście. Niezwykłe sąsiedztwo w miejskiej dżungli

    Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 11:48
    Michał Książek w swojej książce "Atlas dziur i szczelin" napisał, że "w mieście chodzi o to, żeby się zmieścić". Na co dzień, w centrum miast, nie zdajemy sobie sprawy z bogatego sąsiedztwa, które nas otacza: to drzewa, owady, ptaki i zwierzęta.  
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Balkon pełen życia. Rośliny i bioróżnorodność w mieście

    Ostatnia aktualizacja: 28.03.2025 20:03
    Zielone balkony to nie tylko ozdoba. To realny wkład w ochronę środowiska i tworzenie bardziej przyjaznych, zrównoważonych miast.
    rozwiń zwiń