Dlaczego niektóre dźwięki nas irytują?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 14:12
Masz ciarki na plecach, gdy słyszysz skrobanie widelcem po szkle, rysowanie paznokciami po tablicy lub skrzypienie styropianu? To wynik naszych doświadczeń i skojarzeń z przeszłości.
Audio

Reakcje na różne dźwięki zbadał niemiecko-austriacki zespół muzykologów. Nieprzyjemne dźwięki mieszczą się w zakresie częstotliwości od 2000 do 4000 Hz, czyli w zakresie charakterystycznym dla ludzkiej mowy. To, dlaczego dla niektórych są irytujące, wiąże się z tym, jak zbudowany jest aparat słuchu i jak zapamiętujemy bodźce dźwiękowe.

- Dźwięk jest odbierany przez ucho zewnętrzne, przez ucho środkowe do ucha wewnętrznego. Przetworzona energia jest przenoszona do ośrodkowego układu nerwowego, tam rozpoznajemy co jakim jest dźwiękiem – mówi Anna Wakarow, audiolog z poradni Otolatyngolodzy24.

Reakcja organizmu wynika z tego, jak mózg interpretuje dany dźwięk. Wiąże się to z naszym układem limbicznym, który reguluje proces zapamiętywania i stany emocjonalne. -  Wpływ ma nasze wychowanie. Mamy pewne wzorce muzyczne i skojarzenia, dla jednych przyjemne, dla innych nie. Istotne są też właściwości osobnicze każdego z nas – wyjaśnia Wakarow. Dla jednych dźwięki będą drażniące, dla innych nie. Więcej o odbieraniu dźwięków dowiedzieć się można słuchając dźwięku całej audycji.

pg

Zobacz więcej na temat: psychologia wychowanie
Czytaj także

Niedosłuch to choroba cywilizacyjna

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2011 18:02
- Szacunki mówią o 3 milionach Polaków cierpiących na niedosłuch. Nie oznacza to, że wszyscy zdają sobie z tego sprawę - mówi Jarosław Dubczyński
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuch jest podstawą rozwoju człowieka

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2011 17:15
Prof. Henryk Skarżyński (Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu): W każdym okresie życia słuch jest podstawą komunikacji międzyludzkiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

6 zmysł - kobieca przewaga?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 10:18
Popularny związek frazeologiczny intuicję przypisuje kobietom. Czy faktycznie w dziedzinie instynktu mają one przewagę nad mężczyznami?
rozwiń zwiń