Natka pietruszki - kompleks na jesienno-zimową odporność
Startup Impossible Foods to firma specjalizująca się w produkcji roślinnych zamienników produktów zwierzęcych. A jej akcje kupili m.in. Jaz Z i Peter Jackson. Podczas Web Summit Pat Brow stwierdził, że przemysł mięsny jest skończony, tylko jeszcze nie zdaje sobie z tego sprawy.
03:42 czwórka pierwsze słyszę 22.12.2020 mięso.mp3 Czy weganizm opanuje świat - komentuje Marcin Tischner z ProVeg Polska (Pierwsze słyszę/Czwórka)
- Na pewno zmiany będą szły w tym kierunku - mówi Marcin Tischner z ProVeg Polska. - We wszystkich miejscach na świecie dynamicznie rośnie spożycie zamienników mięsa i mięs hodowanych komórkowo. Do tego stopnia, że w Izraelu czy Singapurze już są regulacje i mocne działania rządu by te rynki rozwijać - dodaje.
Ekspert uważa, że dziś trudno kategorycznie stwierdzić, że dokona się całkowita eliminacja mięsa z diety we wszystkich miejscach na świecie. Jednoznaczny w swych sądach jest CEO Impossible Food, podkreśla też, że jego prognozy nie zmieniły się od 2011 roku, a pandemia tylko przyspieszyła zmiany i zwiększyła popularność weganizmu.
- Zdecydowania pandemia miała tu duży wpływ - mówi Marcin Tischner. - Jeszcze podczas pierwszego, wiosennego lockdownu, obserwowaliśmy bardzo duży wzrost jeśli chodzi o sprzedaż roślinnych zamienników mięsa. Można powiedzieć, że pandemia trochę rozwinęła ten rynek, ludzie zaczęli zwracać większą uwagę na to, co jedzą i swoje zdrowie - dodaje.
Czytaj także:
Ryba na świątecznym stole. "Ważne, skąd pochodzi"
Marcin Tischner zauważa też nasz niezrównoważony system żywieniowy, wycinanie dużych połaci lasów, co przyczyniamy się do zaniku bioróżnorodności, fermy przemysłowe, gdzie tworzą się idealne warunki, żeby wirusy mutowały i rozwijały się, co może przyspieszać ryzyko wywołania kolejnej odzwierzęcej pandemii. - Covid zaczął się na "mokrych targach" - przypomina. - Widzimy już, że np. Wietnam wprowadził pewne ograniczenia w stosunku do "mokrych rynków" w swoim kraju - dodaje.
Okazuje się, że pandemia otworzyła nam oczy na pewne kwestie m.in. na perspektywę rozwoju rynku roślinnych zamienników mięsa. - To zmiana pozytywna - ocenia specjalista.
Nie bez znaczenie dla naszych wyborów jest też łatwiejsza dostępność roślinnych zamienników mięsa. W porównaniu z 2019 roku sprzedaż tych produktów, tylko w USA wzrosła o 241 procent. W Polsce brakuje takich danych, jednak te dotyczące samych mlek roślinnych mówią o kilkudziesięcioprocentowym wzroście. Duże zainteresowanie konsumentów tego typu produktami sprawia, że i firmy chętniej wprowadzają je do swoich ofert.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Materiał przygotowała: Martyna Ogonek
Data emisji: 21.12.2020
Godz. emisji: 06.24
pj