Czwórka na zawodach robotów! XII Robotic Arena
Roboty są już z nami od pewnego czasu. Wpuszczamy przecież do domu odkurzacze sprzątające, które są pewną formą robotów. Na niedawnych targach w Las Vegas zaprezentowano autonomicznego robota pomocnika, który pozmywa za nas naczynia, a potem naleje nam jeszcze szklankę wody. To oczywiście prototyp i bliżej nieznana przyszłość, ale w Polsce są już roboty, które potrafią naprawdę wiele. Według danych sprzed roku w Polsce pracuje ponad 13,5 tys. robotów wspierających głównie branżę przemysłową, wykorzystuje się je także w medycynie, branży IT czy obsłudze klienta.
15:17 Czwórka/Czat Czwórki - roboty 1,2 24.02. 2021.mp3 W czym pomogą nam roboty? W jakich dziedzinach życia nam towarzyszą i jaka jest ich przyszłość ? (Czwórka/Czat Czwórki)
Często sobie jednak nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele robotów już teraz nas otacza. Chociażby boty internetowe czy boty w mediach społecznościowych, które odpowiadają nam na przeróżne pytania. Mamy do tego asystentów głosowych, z których korzystamy i wspomniane już autonomiczne roboty sprzątające, które w niektórych domach krzątają się pod kanapami.
- To są takie bardzo podstawowe, można powiedzieć, niezbyt mądre urządzenia, które już praktycznie każdy z nas może mieć w domu. Bo taki robot sprzątający nie jest specjalnie zaawansowany, ma jedynie czujniki, które mu się pozwalają poruszać po pomieszczeniach - mówi Jowita Michalska z Digital University i Singularity University. - Więc to prawda. Mentalnie jesteśmy już w tym świecie robotyzacji dość zaawansowani. Jednak jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju technologię, która z nami rozmawia, to jeszcze trochę czasu poczekamy.
Czytaj także
"Red Dear Redemption". Czy da się nauczyć historii z gier wideo?
Jest to początek prac ze światem technologii i coraz bardziej się z nim oswajamy. Robotyzacja głównie wspiera przemysł. Jak podaje portal Business Insider, ponad 80% firm, które zdecydowały się na robotyzację i automatyzację, zwiększyło w znaczący sposób skalę produkcji. - Dzisiaj to jest już bardziej technologia zaawansowana. Powiedziałabym subtelna, a jednocześnie nieprawdopodobnie efektywna - mówi specjalistka. - My to nazywamy w technologii bardziej internetem rzeczy, gdzie cały ten proces jest monitorowany i obsługiwany przez technologie.
Zobacz także:
W dalszym ciągu jednak poziom automatyzacji w naszych fabrykach i zakładach jest dość niski w porównaniu z innymi krajami. Na Węgrzech w fabrykach jest dwa razy więcej robotów niż w Polsce, w Niemczech poziom robotyzacji jest aż dziesięciokrotnie większy. Wielu obawia się automatyzacji. - Myślę, że technologię w ogóle powinniśmy traktować jako narzędzie, bo technologia może być użyta w różny sposób. To nasza wola i nasza koncepcja jest tutaj kluczowa - tłumaczy gość audycji. - Możemy technologii użyć po to, żeby wyręczyła ludzi w zadaniach, które są dla nich niebezpieczne, szkodliwe dla zdrowia albo po prostu nudne.
09:38 Czwórka/Czat Czwórki - roboty 3 24.02.2021.mp3 Z dr Marleną Plebańską rozmawiamy o nowych zawodach, które pojawiają się dzięki nowym technologiom (Czwórka/Czat Czwórki)
Żyjemy w ciekawych czasach rewolucji cyfrowej i kwestie, które wydawały nam się filmem science fiction, dzieją się na naszych oczach. - Powoli roboty wkraczają w życie zawodowe, jeżeli się rozejrzymy dokoła, to dostrzeżemy te roboty, które pracują jako automatyczne kasy w supermarketach, jako wsparcie w sektorze medycznym, gdzie prowadzimy konsultacje medyczne na czacie - mówi prof. Marlena Plebańska z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. - Dzięki automatyzacji i nowym technologiom pojawiają się również nowe zawody, których jeszcze 3 lata temu nie było. "Personal digital curator", "garbage designer", "digital death manager" - to tylko kilka przykładów zawodów, które pojawią się w niedalekiej, zautomatyzowanej przyszłości.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Mateusz Kulik
Materiał przygotował: Maciej Oswald
Goście: Jowita Michalska (Digital University, Singularity University), prof. Marlena Plebańska (Akademia Finansów i Biznesu Vistula)
Data emisji: 24.02.2021
Godzina emisji: 15.08
aw/kd